Jádro kostela bylo vystavěno ve 13. století a ve 14. století byla přistavěna loď kostela a presbytář. Poslední rekonstrukce proběhly v roce 1937. Před kostelem barokní hřbitovní brána z roku 1777.
Hlavní obrázek místa
Kostel od jihozápadu
© Ivan Grisa 02/2011
Kostel sv. Bartoloměje je viditelný do velké dálky, vzhledem k tomu, že stojí na kopci, který je nejvyšším bodem z celého okolí má ideální polohu a jeho perfektní technický stav zdobí celý Mochov. Obec Mochov se nachází asi 30 kilometrů od centra Prahy směrem na Nymburk. Kromě kostela je v obci několik barokních statků a nedaleko je i skanzen v Přerově nad Labem.
Aleš Marek, 12.4. 2006
popis

Pozoruhodnou součástí kostelního areálu v Mochově je zvonice. Ačkoli svým umístěním těsně u jižního boku kostela navozuje dojem běžné kostelní věže, jedná se ve skutečnosti o samostatnou zvonici, na kostel napojenou jen spojovacím krčkem (analogii najdeme v nedalekých Nehvizdech). Figurální náhrobek z roku 1603 umožňuje její stavbu teoreticky datovat počátkem 17. století, byl ale na současné místo přenesen dodatečně. Lze předpokládat, že zděná zvonice nahradila starší dřevěnou.

Ivan Grisa, 8.2. 2011

historie

Jádro kostela pochází ze 13. století a část presbytáře spolu s východní části lodi byla přistavěna v druhé polovině 14. století. Budova je jednolodní, obdélníková s polygoně zakončenou sakristií, na jižní straně s hranolovou věží. Presbytář s opěráky zdobenými kraby a plastickými motivy, v ose okno se čtyřlistou kružbou. Vstup do sakristie je gotickým portálem s heraldickým reliéfem na tympánu. V plochostropé lodi je podstropená kruchta na dvou pilířích, triumfální oblouk je hrotitý. Zařízení: hlavní oltář pochází z roku 1695 a je rámový a akantový. Další oltář je na jižní straně lodi a je barokní, rámový a vysvěcený Panně Marii, z počátku 18. století. Kazatelna je rokoková s ornamentem a výzdobami. V podvěží je figurální náhrobní kámen z roku 1603. Na vnějšku je náhrobník z roku 1785, který byl zrekonstruován v roce 1937. U kostela je hřbitovní brána, pocházející…  číst dále

Aleš Marek / Umělecké památky čech, svazek druhý. Československá akademie věd s Ústavem teorie a dějin umění. Vydala Academia v roce 1978., 12.4. 2006

Půdorys místa

půdorys kostela
© Antonín Podlaha: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 24 Politický okres českobrodský, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1907
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Praha-východ  (PH), Mochov

Místa v okolí

 Vyšehořovice
 Přerov nad Labem
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Martina
 zvonice
 kostel sv. Havla
 Čelákovice
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Václava
 fara
 Kounice
 panská hospoda
 špitál
 Opočno
 kaple sv. Floriána
 Tuklaty
 fara
 Toušeň
 kostel sv. Havla
 Lysá nad Labem
 kostel sv. Martina
 Jirny
 Stránka
 Na Vinici
 Podlipanské muzeum
 Ostrov u Záp
 masné krámy
 radnice
 kostel sv. Gotharda
 Husův kámen
 měšťanský pivovar
 Žák, zaniklá ves
 Mydlovar
 Tismice
 Klučov
 Kří
 Tismice
 Klepec
 Zámecký pivovar
 kaple bl. Podivena
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Klimenta
 Brandýs nad Labem
 Na kostelíku - Lhota
 kostel sv. Václava
 socha sv. Donáta
 kostel sv. Petra
 radnice
 katovna
 kostel sv. Vavřince
 Bon Repos
 synagoga
 Vrábí
 židovský hřbitov
 kostel sv. Anny
 židovský hřbitov
 synagoga
 Tuchoraz
 kříž na Stínadlech
 Škvorec
 socha sv. Prokopa
 pivovar
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 Přistoupim
 Přistoupim
 Škvorec
 děkanství
 evangelický kostel
 morový sloup
 Čertousy
 zvonice
 Dřevčice
 kaple sv. Václava
 Hlavenec
 zvonička
 Květnice
 pomník obětem války
 Pomník Karla VI.
 Radonice
 lom Na Plachtě
 Jenštejn
 evangelický kostel
 Vřesek
 městská zvonice
 Šember
 Doubravčice
 Stará pošta
 kostel sv. Prokopa
 Koloděje
 Kostelní Hlavno
 Prokopský dvůr
 kostel sv. Ludmily
 Chvaly
 Vitice
 Březí
 mohyla sv. Prokopa
 vinořské hradiště
 Vinoř
 Lítožnice
 Brázdim
 Šance
 panský dům
 Královice
 pomník osvoboditelům
 Lipany
 lom Velká Stráž
 Dubeč
 Dubeč
 Šance
 kostel sv. Martina
 Třebovle
 radnice
 kostel sv. Víta
 Vrbčany
 kostel sv. Václava
 Třebovle
 kamenný most
 Kostelec nad Labem
 židovský hřbitov
 Husův sbor
 kaple sv. Václava
 Čachovice
 kostel Všech svatých
 Uhříněves
 Vlkava
 synagoga
 Kolovraty
 kostel sv. Ondřeje
 kamenný most
 socha sv. Prokopa
 socha sv. Anny
 kaple sv. Anny
 Benice
 boží muka
 židovský hřbitov
 stodoly
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Čelákovice
Tel: 326 991 420, 721 831 274
Základní informace místa
ID místa: 4136
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 12.4.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama