V terénu stále patrné zbytky zdí menšího, zřejmě bezvěžového, hradu. Postaven po r. 1357 v místě keltského a slovanského hradiště, do roku 1421 patřil cisterciáckému klášteru v Klášterní Skalici u Kouřimi, který v tomto roce rozbořili husté. V roce 1452 uváděn již jako pustý.
Hlavní obrázek místa
Pohled z jižní hradby k vyvýšené plošince v zadní části hradního jádra.
© Petr Turyna 09/2006
Hrad Šember – spolu s navazujícím hradištěm Doubravčice a nedalekým tvrzištěm Dolany součást zdejší archeologické „učebnice“ – se nachází ve vrcholové partii ostrožiny tyčící se nad říčku Šemberu, necelých 5 km severozápadně od Kostelce nad Černými lesy. Hradní areál zabírající nejsevernější výběžek pravěkého (a později slovanského) hradiště nedosahoval žádných závratných rozměrů. Nepřístupnost od severu, západu a částečně i východu zaručovala prudká svažitost terénu, od jihu hrad nepravidelně oválného půdorysu chránil mohutný šíjový příkop. Jednalo se patrně o méně kvalitní, patrně bezvěžový, objekt. Pozůstatky zástavby jsou spíše sporé, nikoliv však nezajímavé. Při jižní (čelní) na sucho skládané hradbě (skryté v dnešním valovitém útvaru) jsou dodnes velmi dobře patrné relikty zděné stavby. V západním ohybu jádra nepatrná propadlina naznačuje možnou existenci podsklepené stavby, zadní vyvýšenou část areálu s největší pravděpodobností zaujala stavba dřevěná či roubená.
Mass, Turyna Petr, 7.9. 2006
historie

Lokalita Staré nebo Pusté Zámky (dnes hradiště Doubravčice) byla jako opevněné sídlo využita již v 5. století před naším letopočtem, kdy zde bylo keltské (halštatsko-laténské) hradiště, jehož mohutné valy jsou v terénu znatelné dodnes. V 8. století našeho letopočtu tu pro změnu existovalo stategicky významné slovanské hradiště. V druhé polovině 14. století tu pak bylo jakési středověké opevněné místo, jehož držitelem byl Ješek z Náchoda. Ten zboží v roce 1357 prodal mindenskému biskupovi Dětřichovi z Portic pro cisterciácký klášter v dnešní Klášterní Skalici (u Kouřimi). Pokud hrad nechal vystavět přímo klášter, byl by to v Čechách výjimečný počin. Hrad Schönberg zůstal v majetku kláštera až do roku 1421, kdy byl klášter pobořen husity. O osudu hradu se nikde nehovoří, ale již roku 1452 je uváděn jako pustý. Později byla lokalita připojena k tuchorazskému panství. Páni Svitáci z Landštejna a Tuchoraze znovu zapsali…  číst dále

Iva Kučerová (Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezku, VI., Východní Čechy, Svoboda, Praha 1989 – upraveno redakcí), 22.2. 2019

Další texty historie

Půdorys místa

půdorys podle T. Durdíka
© Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, Libri, Praha 1999
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Kolín  (KO), Doubravčice

Místa v okolí

 Doubravčice
 kostel sv. Martina
 Lažany
 Skalka
 Klepec
 Tismice
 děkanství
 stará škola
 kaple sv. Kříže
 masné krámy
 starý špitál
 kostel sv. Jiří
 Tuchoraz
 Tismice
 kostel sv. Vojtěcha
 panská sýpka
 nový špitál
 morový sloup
 lom Kaménka
 kostel sv. Jiří
 lom Na Plachtě
 Škvorec
 socha sv. Donáta
 kostel sv. Anny
 Škvorec
 socha sv. Prokopa
 pivovar
 evangelický kostel
 kostel sv. Martina
 Přistoupim
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 synagoga
 měšťanský pivovar
 Přistoupim
 Husův kámen
 Podlipanské muzeum
 masné krámy
 radnice
 kostel sv. Gotharda
 evangelický kostel
 Březí
 Vitice
 mlecí kameny
 kostel sv. Václava
 Konojedy
 kostel sv. Havla
 fara
 Tuklaty
 Struhařov
 Na Vinici
 Tehov
 kaple sv. Václava
 Myšlín
 Lipany
 panský dům
 Květnice
 Na kostelíku - Lhota
 křížový kámen
 Kostelní Střimelice
 kostel sv. Martina
 fara
 Štefánikova mohyla
 Zittův mlýn
 fara
 Kounice
 panská hospoda
 morový sloup
 mariánský sloup
 špitál
 Husův sbor
 Žák, zaniklá ves
 kostel sv. Havla
 Říčany
 Molitorov
 kostel sv. Havla
 Na Hradišťatech
 kostel sv. Martina
 zvonice
 Klučov
 Vyšehořovice
 Diblíkov
 kaple sv. Anny
 vodojem
 Třebovle
 Strančice
 synagoga
 Třebovle
 hradiště Na Ptáčku
 Hradové Střimelice
 kaple sv. Anny
 stodoly
 Prokopský dvůr
 kostel sv. Prokopa
 Královice
 židovský hřbitov
 děkanství
 židovský hřbitov
 stará radnice
 Kolovraty
 městské opevnění
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Štěpána
 Na výhledu
 Šance
 mohyla sv. Prokopa
 kamenný most
 socha sv. Anny
 kamenný most
 Lechův kámen
 Koloděje
 mlýn Bukačov
 radnice
 socha sv. Prokopa
 Stříbrná Skalice
 kostel sv. Martina
 Stará Kouřim
 kaple sv. Víta
 kostel sv. Václava
 Malotice
 kostel sv. Matouše
 Chlum
 Berchtold
 kostel sv. Václava
 Ježov
 lom Chlum
 lom Velká Stráž
 Jirny
 boží muka
 kostel sv. Václava
 Vrbčany
 Benice
 kostel Všech svatých
 Uhříněves
 kamenný most
 synagoga
 Na Šancích
 Šance
 židovský hřbitov
 Předboř
 kamenný most
 Toušice
 kostel sv. Václava
 Stará pošta
 Lítožnice
 Hrad u Čtyřkol
 Zlenice
 kaple sv. Prokopa
 Na Hradišťanech
 Velké Popovice
 Dubeč
 Dubeč
 Čertova brázda
 kamenný most
 Radim
 Radim
 boží muka
 Hryzely
 Nebřenice
 kaple sv. Václava
 Čertousy
 Kří
 Lojovice
 Petrkov
 synagoga
 kostel sv. Prokopa
 Mokřany
 dům ATIS
 Štiřín
 městská zvonice
 kostel sv. Havla
 Radonice
 Ládví
 Vřesek
Základní informace místa
ID místa: 575
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.2.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama