Zaniklý jednodílný hradu či tvrz u Lázní Bělohrad, 0,5 km JV od Bezníka. Historické prameny o lokalitě mlčí, pravděpodobně se jedná o sídlo ze 13. století, související s kolonizací kraje řádem německých rytířů z miletínské komendy.
Hlavní obrázek místa
Těleso hradu
©Martin Kabeláč 12/2006
Na ostrožně vytvořené dvěma potoky, stál hrad nejasného původu a data vzniku. Ani při nevelkém archeologickém zjišťovacím výzkumu nebyl nalezen datovací materiál, který by odpověděl na tyto otázky. Můžeme pouze předpokládat, že jednodílný nevelký hrad vznikl díky kolonizačnímu podnikání miletínské komendy řádu německých rytířů v 13. století. Kolonizační provizorium není v této oblasti ničím výjimečným, viz třeba nedaleký hrad Bradlo.
Petr Nožička, čerpáno z T. Durdík: Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, Libri, Praha 1999, 14.2. 2010

Půdorys místa

půdorys tvrziště
© L. Svoboda podle J. Benešové (in kol.: Encyklopedie českých tvrzí, I. díl [A-J], ARGO, Praha 1998)
Obrázek Obrázek
Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC),

Místa v okolí

 Hrádek u Vřesníka
 Šluspárk
 Miletín
 mariánský sloup
 zvonice
 Pecka
 Lázně Bělohrad
 Zátluky
 Bílé Poličany
 smírčí kříž
 Chloumky
 Hořice
 Hořice
 radnice
 Bradlo
 Les Království
 Pustohrad u Hořic
 Hořice
 Holovousy
 Velehrádek
 kostel sv. Jakuba
 Choteč
 Ostroměř
 Nové Zámky
 Mlázovice
 Hradišťko
 fara
 Kozinec
 kostel sv. Mikuláše
 Jeřice
 židovský hřbitov
 Mokřice
 radnice
 smírčí kříž
 Hostinné
 morový sloup
 děkanství
 staré děkanství
 děkanství
 stará radnice
 městské opevnění
 nová radnice
 synagoga
 Bergerův dvůr
 Levínská Olešnice
 Velký Vřešťov
 Sobčice
 kostel sv. Prokopa
 Bašnice
 Levín
 Kamenice
 Konecchlumí
 Studenec
 Stav
 kostel sv. Vavřince
 Velký Vřešťov
 kostel sv. Mikuláše
 Obora
 Chotěborky - VPZ
 Žďár
 boží muka
 Ždírec
 panská hájovna
 zvonička
 kříž
 Kovač
 dub letní
 Dubenec
 Arnultovice
 Dřevěnice
 Žireč
 kostel sv. Anny
 Betlém u Kuksu
 Vysoká
 Myštěves
 Kumburk
 kostel sv. Václava
 Ohnišťany
 Staré Smrkovice
 Hankův rodný dům
 Podlesí
 kostel sv. Prokopa
 Hořiněves
 mlýn Podhrad
 Velichovky
 Rotemberk
 Vražba
 Vlčice
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Vojtěcha
 Habřina
 Horní Vlčice
 Rodov
 Chotělice
Základní informace místa
ID místa: 3590
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 28.2.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama