Klášter budován františkány u staršího hřbitovního kostela Nejsvětější Trojice od r. 1677. Je první realizací slavného barokního stavitele Wolfganga Dientzenhofera, který stavbu převzal r. 1683. Dnes je zde sbírka odlitků antických soch z r. 1912.
Hlavní obrázek místa
klášterní kostel
© Jan P. Štěpánek 05/2015
Areál františkánského kláštera je situován mimo historické jádro Hostinného, při jeho severovýchodním okraji v Nádražní ulici. Z náměstí nás k němu zavede modrá a žlutá turistická značka. Vlakové nádraží je vzdáleno 800 m, centrum města je vzdálené 330 m. Zaparkovat lze bez problémů v ulicích v blízkém okolí.
M.C., 5.5. 2009
historie

S myšlenkou založit v Hostinném klášter přišel roku 1649 tehdejší majitel zdejšího panství, nejvyšší polní vachtmistr Vilém Lamboy. Původně pozval do Hostinného jezuity, ti však město pro nedostatek financí opustili. O jejich místo projevili zájem kapucíni a bosí karmelitáni, ale v roce 1666 bylo nabídnout místo pro klášter františkánům. V roce 1674 předalo město františkánům hřbitovní kostel Nejsvětější Trojice a prodalo jim sousední pozemky. Stavbu kláštera zahájil v roce 1677 Martin Reiner, stavitel z Nového Města Pražského. 22. dubna 1680 Reiner zemřel a stavbu převzal bývalý Reinerův polír, Wolfgang Dientzenhofer. Hostinský klášter je tak pravděpodobně první realizací staršího bratra Kryštofa Dientzenhofera, pozdějšího slavného bavorského barokního stavitele, jehož nejvýznamnější stavby najdeme v Německu. Stavět se začalo až roku 1683. V roce 1684 se do areálu nastěhovali mniši, konvent však byl dokončen až roku 1687.…  číst dále

Milan Caha (zdroj: POCHE, E. a kol.: Umělecké památky Čech 1. A - J. Academia, Praha 1977), 5.5. 2009

Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU), Hostinné

Místa v okolí

 morový sloup
 radnice
 děkanství
 smírčí kříž
 Hostinné
 kostel sv. Jakuba
 Nové Zámky
 Arnultovice
 Bradlo
 Rudník
 Javorník
 kaple s Pietou
 Rudník
 fara
 kostel sv. Václava
 fara
 kostel sv. Martina
 Fořt
 Vlčice
 evangelický kostel
 kostel sv. Vojtěcha
 Horní Vlčice
 Břecštejn
 kostel sv. Anny
 Les Království
 Podhůří
 Purkhybl
 fara
 mariánský sloup
 Pecka
 Hrad u Bezníka
 Studenec
 Černá hora
 židovský hřbitov
 kaple sv. Antonína
 Kozinec
 Zátluky
 Vrchlabí
 Vrchlabí
 Šluspárk
 Šibeník
 Hrádek u Vřesníka
 kostel sv. Vavřince
 Bergerův dvůr
 Tři domky
 děkanství
 městské opevnění
 evangelický kostel
 staré děkanství
 stará radnice
 kostel sv. Josefa
 nová radnice
 Ochranná kaple
 synagoga
 Krakonošova kašna
 stará radnice
 Trutnov
 Horní Branná
 Špitál
 hrobka Harrachů
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Mikuláše
 kovárna
 Levínská Olešnice
 Plátenický dům
 Rechenburg
 Aichelburg
 Horní Maršov
 kaple sv. Anny
 pivovar
 smírčí kříž
 Levín
 zvonice
 Miletín
 kostel sv. Josefa
 Lázně Bělohrad
 Stachelberg
 kostel sv. Anny
 Žireč
 evangelický kostel
 Žalý
 Žacléř
 Dolní Štěpanice
 Mlázovice
Kontaktní informace
Galerie antického umění
ul. Nádražní,
54371 Hostinné
Tel: 499 524 239
Základní informace místa
ID místa: 7599
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 6.5.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama