Novogotický kostel sv. Václava v Čermné byl postaven v letech 1913-1915 na místě starého gotického kostelíka z r. 1384, který byl pro zchátralost r. 1913 zbořen. Nynější kostel je filiální ve farnosti při děkanství Hostinné, pravidelné bohoslužby se v něm nekonají.
Hlavní obrázek místa
Čermná-kostel
© t-tourism 06/2017
Obec Čermná je podkrkonošská ves asi s 400 obyvateli ležící přibližně 5 km severovýchodně od Hostinného a 10 km západně od Trutnova. Protéká jí stejnojmenný potok a vedou sem jen silnice III. třídy. Obec leží mimo železniční síť i turisticky značené cesty.
13.9. 2021
historie

Současný kostel sv. Václava, mučedníka stojí v centru obce. Původní kostelík v Čermné byl vystavěn r. 1384. Stavebním materiálem byly tehdy hrubé polní kameny spojované maltou z hlíny. Střecha byla šindelová s malou zvoničkou, ve které byl jediný menší zvon, tzv. umíráček. Na jižní zdi kostela byly sluneční hodiny a několik kroků od vchodu do kostela stávala prkenná zvonice, v níž byly zavěšeny tři zvony. Hřbitov okolo kostela byl obehnán zdí z hrubých kamenů. V r. 1861 byl již kostelík ve špatném stavu a také zeď okolo hřbitova byla větším dílem zničena. V r. 1863 se sice uskutečnila oprava kostela a hřbitovní zdi byly také opraveny, ale r. 1910 kostelík dosloužil a byl prohlášen za nevyhovující stavebním a bezpečnostním předpisům. V r. 1913 byl proto kostelík, pamatující věky, rozbořen a stavební místo urovnáno. Nový kostel byl dostavěn r. 1915, stavba byla tehdy zadána civilnímu geometru Ottu Friedlerovi…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 14.9. 2021

Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU), Čermná

Místa v okolí

 morový sloup
 radnice
 smírčí kříž
 Hostinné
 děkanství
 Arnultovice
 Javorník
 kaple s Pietou
 Vlčice
 kostel sv. Vojtěcha
 Nové Zámky
 Horní Vlčice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jakuba
 Rudník
 fara
 Rudník
 kostel sv. Václava
 Břecštejn
 Bradlo
 evangelický kostel
 kostel sv. Anny
 fara
 Fořt
 fara
 Purkhybl
 Šibeník
 kaple sv. Antonína
 Les Království
 evangelický kostel
 Trutnov
 Krakonošova kašna
 stará radnice
 Ochranná kaple
 Černá hora
 Podhůří
 Rechenburg
 kostel sv. Mikuláše
 kovárna
 židovský hřbitov
 pivovar
 Horní Maršov
 Bergerův dvůr
 kaple sv. Anny
 Starý Rokytník
 děkanství
 městské opevnění
 Aichelburg
 staré děkanství
 stará radnice
 nová radnice
 synagoga
 Stachelberg
 Eliška
 Zátluky
 mariánský sloup
 kostel sv. Josefa
 Bolkov
 Pecka
 Vrchlabí
 Hrad u Bezníka
 Vrchlabí
 kostel sv. Vavřince
 Tři domky
 pěchotní srub T-S 63
 Žacléř
 Šluspárk
 Studenec
 kostel sv. Kateřiny
 Hrádek u Vřesníka
 Horní Branná
 kostel sv. Mikuláše
 Špitál
 hrobka Harrachů
 kostel sv. Anny
 Plátenický dům
 Žireč
 kostel sv. Josefa
 železniční most
 evangelický kostel
 Žalý
 Lázně Bělohrad
 židovský hřbitov
 Velká Bukovina
 synagoga
 kostel sv. Jiljí
Základní informace místa
ID místa: 12647
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 14.9.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama