Novogotický kostel sv. Václava v Čermné byl postaven v letech 1913-1915 na místě starého gotického kostelíka z r. 1384, který byl pro zchátralost r. 1913 zbořen. Nynější kostel je filiální ve farnosti při děkanství Hostinné, pravidelné bohoslužby se v něm nekonají.
Hlavní obrázek místa
Čermná-kostel
© t-tourism 06/2017
Obec Čermná je podkrkonošská ves asi s 400 obyvateli ležící přibližně 5 km severovýchodně od Hostinného a 10 km západně od Trutnova. Protéká jí stejnojmenný potok a vedou sem jen silnice III. třídy. Obec leží mimo železniční síť i turisticky značené cesty.
13.9. 2021
historie

Současný kostel sv. Václava, mučedníka stojí v centru obce. Původní kostelík v Čermné byl vystavěn r. 1384. Stavebním materiálem byly tehdy hrubé polní kameny spojované maltou z hlíny. Střecha byla šindelová s malou zvoničkou, ve které byl jediný menší zvon, tzv. umíráček. Na jižní zdi kostela byly sluneční hodiny a několik kroků od vchodu do kostela stávala prkenná zvonice, v níž byly zavěšeny tři zvony. Hřbitov okolo kostela byl obehnán zdí z hrubých kamenů. V r. 1861 byl již kostelík ve špatném stavu a také zeď okolo hřbitova byla větším dílem zničena. V r. 1863 se sice uskutečnila oprava kostela a hřbitovní zdi byly také opraveny, ale r. 1910 kostelík dosloužil a byl prohlášen za nevyhovující stavebním a bezpečnostním předpisům. V r. 1913 byl proto kostelík, pamatující věky, rozbořen a stavební místo urovnáno. Nový kostel byl dostavěn r. 1915, stavba byla tehdy zadána civilnímu geometru Ottu Friedlerovi…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 14.9. 2021

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU), Čermná

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 12647
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 14.9.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama