Novogotický kostel sv. Václava v Čermné byl postaven v letech 1913-1915 na místě starého gotického kostelíka z r. 1384, který byl pro zchátralost r. 1913 zbořen. Nynější kostel je filiální ve farnosti při děkanství Hostinné, pravidelné bohoslužby se v něm nekonají.
Hlavní obrázek místa
Čermná-kostel
© t-tourism 06/2017
Obec Čermná je podkrkonošská ves asi s 400 obyvateli ležící přibližně 5 km severovýchodně od Hostinného a 10 km západně od Trutnova. Protéká jí stejnojmenný potok a vedou sem jen silnice III. třídy. Obec leží mimo železniční síť i turisticky značené cesty.
13.9. 2021
historie

Současný kostel sv. Václava, mučedníka stojí v centru obce. Původní kostelík v Čermné byl vystavěn r. 1384. Stavebním materiálem byly tehdy hrubé polní kameny spojované maltou z hlíny. Střecha byla šindelová s malou zvoničkou, ve které byl jediný menší zvon, tzv. umíráček. Na jižní zdi kostela byly sluneční hodiny a několik kroků od vchodu do kostela stávala prkenná zvonice, v níž byly zavěšeny tři zvony. Hřbitov okolo kostela byl obehnán zdí z hrubých kamenů. V r. 1861 byl již kostelík ve špatném stavu a také zeď okolo hřbitova byla větším dílem zničena. V r. 1863 se sice uskutečnila oprava kostela a hřbitovní zdi byly také opraveny, ale r. 1910 kostelík dosloužil a byl prohlášen za nevyhovující stavebním a bezpečnostním předpisům. V r. 1913 byl proto kostelík, pamatující věky, rozbořen a stavební místo urovnáno. Nový kostel byl dostavěn r. 1915, stavba byla tehdy zadána civilnímu geometru Ottu Friedlerovi…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 14.9. 2021

Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU), Čermná

Místa v okolí

 morový sloup
 radnice
 smírčí kříž
 Hostinné
 děkanství
 Arnultovice
 Javorník
 kaple s Pietou
 Vlčice
 kostel sv. Vojtěcha
 Nové Zámky
 Horní Vlčice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jakuba
 Rudník
 fara
 Rudník
 kostel sv. Václava
 Břecštejn
 Bradlo
 evangelický kostel
 kostel sv. Anny
 fara
 Fořt
 fara
 Purkhybl
 Šibeník
 kaple sv. Antonína
 Les Království
 evangelický kostel
 Trutnov
 Krakonošova kašna
 stará radnice
 Ochranná kaple
 Černá hora
 Podhůří
 Rechenburg
 kostel sv. Mikuláše
 kovárna
 židovský hřbitov
 pivovar
 Horní Maršov
 Bergerův dvůr
 kaple sv. Anny
 Starý Rokytník
 děkanství
 městské opevnění
 Aichelburg
 staré děkanství
 stará radnice
 nová radnice
 synagoga
 Stachelberg
 Zátluky
 mariánský sloup
 kostel sv. Josefa
 Bolkov
 Pecka
 Vrchlabí
 Hrad u Bezníka
 Vrchlabí
 kostel sv. Vavřince
 Tři domky
 pěchotní srub T-S 63
 Žacléř
 Šluspárk
 Studenec
 Hrádek u Vřesníka
 Horní Branná
 kostel sv. Mikuláše
 Špitál
 hrobka Harrachů
 kostel sv. Anny
 Plátenický dům
 Žireč
 kostel sv. Josefa
 železniční most
 evangelický kostel
 Žalý
 Lázně Bělohrad
 židovský hřbitov
 Velká Bukovina
 synagoga
 kostel sv. Jiljí
Základní informace místa
ID místa: 12647
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 14.9.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama