Novogotický kostel sv. Václava v Čermné byl postaven v letech 1913-1915 na místě starého gotického kostelíka z r. 1384, který byl pro zchátralost r. 1913 zbořen. Nynější kostel je filiální ve farnosti při děkanství Hostinné, pravidelné bohoslužby se v něm nekonají.
Hlavní obrázek místa
Čermná-kostel
© t-tourism 06/2017
Obec Čermná je podkrkonošská ves asi s 400 obyvateli ležící přibližně 5 km severovýchodně od Hostinného a 10 km západně od Trutnova. Protéká jí stejnojmenný potok a vedou sem jen silnice III. třídy. Obec leží mimo železniční síť i turisticky značené cesty.
13.9. 2021
historie

Současný kostel sv. Václava, mučedníka stojí v centru obce. Původní kostelík v Čermné byl vystavěn r. 1384. Stavebním materiálem byly tehdy hrubé polní kameny spojované maltou z hlíny. Střecha byla šindelová s malou zvoničkou, ve které byl jediný menší zvon, tzv. umíráček. Na jižní zdi kostela byly sluneční hodiny a několik kroků od vchodu do kostela stávala prkenná zvonice, v níž byly zavěšeny tři zvony. Hřbitov okolo kostela byl obehnán zdí z hrubých kamenů. V r. 1861 byl již kostelík ve špatném stavu a také zeď okolo hřbitova byla větším dílem zničena. V r. 1863 se sice uskutečnila oprava kostela a hřbitovní zdi byly také opraveny, ale r. 1910 kostelík dosloužil a byl prohlášen za nevyhovující stavebním a bezpečnostním předpisům. V r. 1913 byl proto kostelík, pamatující věky, rozbořen a stavební místo urovnáno. Nový kostel byl dostavěn r. 1915, stavba byla tehdy zadána civilnímu geometru Ottu Friedlerovi…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 14.9. 2021

Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU), Čermná

Místa v okolí

 morový sloup
 radnice
 smírčí kříž
 Hostinné
 děkanství
 Arnultovice
 Javorník
 kaple s Pietou
 Vlčice
 kostel sv. Vojtěcha
 Nové Zámky
 Horní Vlčice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jakuba
 Rudník
 fara
 Rudník
 kostel sv. Václava
 Břecštejn
 Bradlo
 evangelický kostel
 kostel sv. Anny
 fara
 Fořt
 fara
 Purkhybl
 Šibeník
 kaple sv. Antonína
 Les Království
 evangelický kostel
 Trutnov
 Krakonošova kašna
 stará radnice
 Ochranná kaple
 Černá hora
 Podhůří
 Rechenburg
 kostel sv. Mikuláše
 kovárna
 židovský hřbitov
 pivovar
 Horní Maršov
 Bergerův dvůr
 kaple sv. Anny
 Starý Rokytník
 děkanství
 městské opevnění
 Aichelburg
 staré děkanství
 stará radnice
 nová radnice
 synagoga
 Stachelberg
 Eliška
 Zátluky
 mariánský sloup
 kostel sv. Josefa
 Bolkov
 Pecka
 Vrchlabí
 Hrad u Bezníka
 Vrchlabí
 kostel sv. Vavřince
 Tři domky
 pěchotní srub T-S 63
 Žacléř
 Šluspárk
 Studenec
 kostel sv. Kateřiny
 Hrádek u Vřesníka
 Horní Branná
 kostel sv. Mikuláše
 Špitál
 hrobka Harrachů
 kostel sv. Anny
 Plátenický dům
 Žireč
 kostel sv. Josefa
 železniční most
 evangelický kostel
 Žalý
 Lázně Bělohrad
 židovský hřbitov
 Velká Bukovina
 synagoga
 kostel sv. Jiljí
Základní informace místa
ID místa: 12647
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 14.9.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama