Zaniklý hrad z poloviny 13. století vystavěný řádem německých rytířů. Roku 1325 po převzetí Růtem z Turgova hrad zpustl a brzy zanikl.
Hlavní obrázek místa
příkop
© Seyček 2003
Hlavním objektem hradu byla čtverhranná obytná věž se spodní částí kamennou a horní hrázděnou. Čelo a snáze přístupnou jižní stranu jádra obíhala hradba, severní strana nad prudkým srázem byla jen lehce ohrazena. Veškeré zdivo hradby i věže bylo kladeno nasucho bez použití malty. V jihozápadním koutě odhalil výzkum nepravidelný lichoběžný objekt považovaný za kuchyni a kovárnu, menší stavba nejasného účelu stála i v jihovýchodním rohu.
19.3. 2004
historie

Malý hrad odborná literatura řadí mezi tzv. kolonizační provizoria, tedy lokality zbudované jen na krátkou dobu jako pomocné fortifikace v nově kolonizovaných oblastech (Podkrkonoší, česko-moravské pomezí atd.). Tomu odpovídá i jeho jednoduchá podoba i skutečnost, že se o něm nedochovaly žádné zmínky v pramenech, a proto neznáme ani jeho původní jméno. Hrad byl vystavěn nejdříve kolem poloviny 13. století řádem Německých rytířů, který v této oblasti prováděl kolonizaci horního toku Labe. Jeho existence nebyla příliš dlouhá, zanikl zřejmě krátce poté, co roku 1325 převzal od řádu zdejší krajinu Půta z Turgova – ten pro odlehlý hrádek nejspíš neměl využití, a tak byl opuštěn a brzo zanikl.

19.3. 2004

Další texty historie
Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU),

Místa v okolí

 Nové Zámky
 kostel sv. Jakuba
 Hostinné
 morový sloup
 radnice
 smírčí kříž
 děkanství
 Les Království
 Arnultovice
 fara
 Hrad u Bezníka
 Zátluky
 židovský hřbitov
 mariánský sloup
 Šluspárk
 Vlčice
 Rudník
 kostel sv. Vojtěcha
 Javorník
 kaple s Pietou
 Pecka
 děkanství
 Bergerův dvůr
 kostel sv. Anny
 staré děkanství
 stará radnice
 městské opevnění
 nová radnice
 Rudník
 fara
 synagoga
 Hrádek u Vřesníka
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Horní Vlčice
 Fořt
 evangelický kostel
 zvonice
 Břecštejn
 Miletín
 Bílé Poličany
 Velehrádek
 Kozinec
 Podhůří
 kostel sv. Mikuláše
 kovárna
 Studenec
 kostel sv. Anny
 fara
 Žireč
 Lázně Bělohrad
 smírčí kříž
 Purkhybl
 Šibeník
 evangelický kostel
 Levínská Olešnice
 Betlém u Kuksu
 Trutnov
 Krakonošova kašna
 stará radnice
 kaple sv. Antonína
 Vrchlabí
 Vrchlabí
 Hořice
 Hořice
 Horní Branná
 kostel sv. Vavřince
 Tři domky
 hrobka Harrachů
 Kuks
 radnice
 kostel sv. Mikuláše
 Špitál
 Ochranná kaple
 Chloumky
 Plátenický dům
 Rechenburg
 Holovousy
 Ostroměř
 Hradišťko
 Stachelberg
 Hořenice
 Dolní Štěpanice
Základní informace místa
ID místa: 537
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.3.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama