Zaniklý hrad z poloviny 13. století vystavěný řádem německých rytířů. Roku 1325 po převzetí Růtem z Turgova hrad zpustl a brzy zanikl.
Hlavní obrázek místa
příkop
© Seyček 2003
Hlavním objektem hradu byla čtverhranná obytná věž se spodní částí kamennou a horní hrázděnou. Čelo a snáze přístupnou jižní stranu jádra obíhala hradba, severní strana nad prudkým srázem byla jen lehce ohrazena. Veškeré zdivo hradby i věže bylo kladeno nasucho bez použití malty. V jihozápadním koutě odhalil výzkum nepravidelný lichoběžný objekt považovaný za kuchyni a kovárnu, menší stavba nejasného účelu stála i v jihovýchodním rohu.
19.3. 2004
historie

Malý hrad odborná literatura řadí mezi tzv. kolonizační provizoria, tedy lokality zbudované jen na krátkou dobu jako pomocné fortifikace v nově kolonizovaných oblastech (Podkrkonoší, česko-moravské pomezí atd.). Tomu odpovídá i jeho jednoduchá podoba i skutečnost, že se o něm nedochovaly žádné zmínky v pramenech, a proto neznáme ani jeho původní jméno. Hrad byl vystavěn nejdříve kolem poloviny 13. století řádem Německých rytířů, který v této oblasti prováděl kolonizaci horního toku Labe. Jeho existence nebyla příliš dlouhá, zanikl zřejmě krátce poté, co roku 1325 převzal od řádu zdejší krajinu Půta z Turgova – ten pro odlehlý hrádek nejspíš neměl využití, a tak byl opuštěn a brzo zanikl.

19.3. 2004

Další texty historie

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU),

Místa v okolí

 Nové Zámky
 kostel sv. Jakuba
 morový sloup
 radnice
 Hostinné
 děkanství
 smírčí kříž
 Arnultovice
 fara
 Hrad u Bezníka
 Zátluky
 Šluspárk
 židovský hřbitov
 mariánský sloup
 Vlčice
 Rudník
 kostel sv. Vojtěcha
 Javorník
 kaple s Pietou
 Pecka
 Bergerův dvůr
 kostel sv. Anny
 Dvůr Králové
 děkanství
 městské opevnění
 staré děkanství
 stará radnice
 Rudník
 nová radnice
 fara
 kostel sv. Václava
 synagoga
 Hrádek u Vřesníka
 kostel sv. Martina
 Horní Vlčice
 Fořt
 evangelický kostel
 zvonice
 Břecštejn
 Miletín
 Bílé Poličany
 Velehrádek
 Kozinec
 Podhůří
 kostel sv. Mikuláše
 kovárna
 Studenec
 fara
 kostel sv. Anny
 Žireč
 Lázně Bělohrad
 smírčí kříž
 Purkhybl
 Šibeník
 evangelický kostel
 Levínská Olešnice
 Betlém u Kuksu
 Krakonošova kašna
 stará radnice
 Trutnov
 kostel sv. Josefa
 kaple sv. Antonína
 Vrchlabí
 Vrchlabí
 Hořice
 Hořice
 Horní Branná
 kostel sv. Vavřince
 Tři domky
 hrobka Harrachů
 Kuks
 radnice
 kostel sv. Mikuláše
 Špitál
 Ochranná kaple
 Chloumky
 Plátenický dům
 Rechenburg
 kostel sv. Josefa
 Holovousy
 Ostroměř
 Hradišťko
 Stachelberg
 Eliška
 Hořenice
 Dolní Štěpanice
Základní informace místa
ID místa: 537
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.3.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama