Kostel postaven v letech 1861 – 1863 v novorománském stylu z červených kvádrů permského pískovce. V západním kostelní věž s jehlancovou střechou. Vybavení interiéru rovněž v pseudorománském slohu.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Petra a Pavla v Chotěvicích
Pohled od severozápadu
© Pavel Vítek 09/2007
Obec Chotěvice se nachází v oblasti krkonošského podhůří, 5 km jihovýchodně od Hostinného a 14 km jihozápadně od Trutnova. Obcí prochází silnice I/16 Jičín – Trutnov a železniční trať č. 040 Chlumec nad Cidlinou – Stará Paka – Trutnov. Kostel sv. Petra a Pavla leží uprostřed protáhlé obce, při cestě od Hostinného vlevo mírně nad silnicí.
Pavel Vítek, 29.10. 2007
popis

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1362. Kostel sv. Petra a Pavla byl postaven v letech 1861 – 1863 v novorománském stylu. Vystavěn je z červených kvádrů permského pískovce. Jedná se o trojlodní obdélníkovou stavbu s polygonální presbytářem. Vnitřní prostory chrámu sklenuty valeně. V západním průčelí kostela je umístěna kostelní věž s jehlancovou střechou. Vybavení interiéru stejně jako celá stavba v pseudorománském slohu.

Pavel Vítek - zdroj - Umělecké památky Čech (A-L), Academia Praha 1980, 29.10. 2007

Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU), Chotěvice

Místa v okolí

 Nové Zámky
 Bradlo
 morový sloup
 Hostinné
 radnice
 smírčí kříž
 děkanství
 kostel sv. Jakuba
 Vlčice
 kostel sv. Vojtěcha
 Arnultovice
 kostel sv. Anny
 Javorník
 kaple s Pietou
 Les Království
 Horní Vlčice
 Rudník
 kostel sv. Martina
 Břecštejn
 fara
 Rudník
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 fara
 evangelický kostel
 Fořt
 Bergerův dvůr
 fara
 děkanství
 staré děkanství
 stará radnice
 městské opevnění
 nová radnice
 kovárna
 kostel sv. Mikuláše
 synagoga
 Šibeník
 Zátluky
 evangelický kostel
 stará radnice
 Trutnov
 Krakonošova kašna
 Šluspárk
 Hrad u Bezníka
 Purkhybl
 mariánský sloup
 kaple sv. Antonína
 Pecka
 Starý Rokytník
 Podhůří
 kostel sv. Anny
 Žireč
 Rechenburg
 Ochranná kaple
 Hrádek u Vřesníka
 Bílé Poličany
 Velehrádek
 zvonice
 Miletín
 Černá hora
 Betlém u Kuksu
 Studenec
 Bolkov
 Stachelberg
 Eliška
 pěchotní srub T-S 63
 Vrchlabí
 Kuks
 Vrchlabí
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Vavřince
 Tři domky
 Lázně Bělohrad
 Žacléř
 Horní Branná
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Špitál
 hrobka Harrachů
 Plátenický dům
 Velká Bukovina
 synagoga
 kostel sv. Jiljí
 železniční most
 Chloumky
 Žalý
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost - děkanství Hostinné
Horní Brána 3
543 71 Hostinné
Tel: 499 441 782, 739 606 114
http://www.diecezehk.cz/dieceze/hostinne/chotevice/
miroslav.dite@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 5288
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 29.10.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama