Goticko-renesanční kostel z r. 1559, rozšířen v l. 1589 (Carlo Valmadi), 1608 (věž), 1629 (severní předsíň), restaurován v l. 1895 a 1929. Jednolodní stavba s hranolovou věží v průčelí a polygonálním závěrem. Fasády zdobeny lunetovými římsami a sgrafity, klenby hřebínkové, mobiliář převážně rokokový
Hlavní obrázek místa
Pohled od hlavní silnice.
© Tomáš Šimůnek , 01/2014

Dolní Olešnice, kostel svatého Jakuba

První písemná zmínka o obci se datuje k letopočtu 1241. Je tedy velice pravděpodobné, že již v tuto dobu tu nějaký kostel stál. Informační zdroje uvádějí až starší gotický kostel, na jehož místě byl vystavěn roku 1559 kostel nový v přechodném pozdně gotickém až renesančním slohu. Významnou přestavbu provedl roku 1589 zřejmě Carlo Valmadim (architekt, stavitel a zedník žil mezi lety 1550 – 1620). Roku 1608 došlo k přístavbě věže a v zápětí 1629 o předsíň na severní straně lodi. Přístavbu předsíně potvrzuje tesaný letopočet 1629 do nadpraží jednoduchého pískovcového portálu dveří. Nad tímto portálem je v omítce čitelný nápis s letopočtem „ERNEUERT 1895“. Nápis by se dal přeložit, jako opraven nebo obnoven tohoto roku. Za povšimnutí též stojí letopočet 1578 vytesaný do klenáku obloukového jednoduchého pískovcového portálu zřejmě původních později zazděných vrat do areálu. Tato „brána“ s šindelovým zastřešením je součástí hřbitovní zdi na západní straně.
Tomáš Šimůnek, zdroje: http://www.mistopisy.cz/pamatky_dolni-olesnice_9705.html; www.dolniolesnice.cz, 5.1. 2014

Půdorys místa

půdorys kostela
© kol.: Umělecké památky Čech, část 1. [A/J], Academia, Praha 1977
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU), Dolní Olešnice

Místa v okolí

 smírčí kříž
 Hostinné
 morový sloup
 děkanství
 radnice
 Nové Zámky
 Bradlo
 Arnultovice
 fara
 Rudník
 kaple s Pietou
 Rudník
 Javorník
 fara
 kostel sv. Václava
 Fořt
 Les Království
 mariánský sloup
 kostel sv. Martina
 Vlčice
 kostel sv. Vojtěcha
 Pecka
 evangelický kostel
 Horní Vlčice
 Hrad u Bezníka
 Podhůří
 kostel sv. Anny
 Břecštejn
 Hrádek u Vřesníka
 Šluspárk
 Kozinec
 Zátluky
 Studenec
 židovský hřbitov
 Purkhybl
 děkanství
 Bergerův dvůr
 staré děkanství
 stará radnice
 městské opevnění
 nová radnice
 fara
 synagoga
 Levínská Olešnice
 smírčí kříž
 zvonice
 Miletín
 Vrchlabí
 Vrchlabí
 kostel sv. Vavřince
 Tři domky
 Horní Branná
 Levín
 boží muka
 hrobka Harrachů
 Lázně Bělohrad
 kostel sv. Mikuláše
 Špitál
 Bílé Poličany
 Žďár
 Černá hora
 panská hájovna
 zvonička
 kříž
 kostel sv. Mikuláše
 Plátenický dům
 kostel sv. Mikuláše
 dub letní
 Šibeník
 kaple sv. Antonína
 kovárna
 Ždírec
 kostel sv. Josefa
 Velehrádek
 evangelický kostel
 Krakonošova kašna
 stará radnice
 Trutnov
 Ochranná kaple
 kostel sv. Anny
 Žireč
 Rechenburg
 Betlém u Kuksu
 městská spořitelna
 kašna a sousoší
 stará radnice
 Choteč
 kostel sv. Vavřince
 hraběcí pivovar
 Žalý
 Jilemnice
 Chloumky
 Dolní Štěpanice
 kaple sv. Anny
 Mlázovice
 Stachelberg
 Kuks
 Žacléř
Základní informace místa
ID místa: 11556
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 14.1.2014
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama