V roce 1792 Jan František Theer dal na místě zpustlé tvrze postavit klasicistní zámek.
Hlavní obrázek místa
Čelní pohled na zámek
© Pavel Vítek 11/2005
Zámek Vlčice se nachází 6 km západně od Trutnova. Leží asi jeden kilometr od železniční zastávky Vlčice na trati Trutnov Hostinné. Rovněž se do obce můžeme dopravit jak z Trutnova, tak z Hostinného autobusem. Zastávka je nedaleko zámku. Pěkná procházka je po silničce odbočující z hlavní silnice Trutnov – Mladé Buky v Horním Starém Městě u benzinové pumpy vlevo. Silnice z počátku mírně stoupá přes vesničku Peklo a posléze klesá do obce Vlčice. Zámek leží na křižovatce silnic vedoucích z Vlčice k železniční zastávce a z Vlčice do Čermné a dále pak do Hostinného. V Hostinném je krásné náměstí se zajímavou radnicí. Od zámku, přes vesnici Vlčice můžeme dojít do Mladých Buků, kde si v krásném prostředí můžeme zahrát golf. V současnosti je zámek v soukromém vlastnictví, je pěkně opraven a je i upravena část zámeckého parku. Úpravy parku směrem k silnici probíhají. Zámek je veřejnosti nepřístupný.
22.10. 2005
historie

Původní tvrz je v obci Vlčice připomínána roku 1416, kdy s okolním panstvím patřila vladyckému rodu Zilvárů. Koncem 16. stol. byla tvrz renezančně nákladně přestavěna. Za aktivní účast ve stavovském povstání v letech 1618 – 1620, byla tvrz tehdejšímu majiteli, Adamu Zilvárovi tvrz a panství zkonfiskováno a majetek získal Albrecht z Valdštejna, který jej ale roku 1627 postoupil císařskému plukovníkovi Danielovi Hebronovi. Po třicetiletí válce tvrz postupně pustla a to pokračovalo i za vlastnictví Schwarzenberků, kteří byli vlastníky až do roku 1782, kdy vlčické panství vyměnil Jan Schwarzenberk za statky zrušených klášterů v Třeboni, Borovanech a Zlaté Koruně. V roce 1792 zakoupil vlčické panství od náboženského fondu velkopodnikatel Jan František Theer. Ten dal na místě zpustlé tvrze postavit nový jednoduchý klasicistní zámek. Předposlední z rodu Theerů odkázal vlčic-ké panství universitám v Praze a ve Vídni.…  číst dále

1.11. 2005

Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU),

Místa v okolí

 kostel sv. Vojtěcha
 Horní Vlčice
 Břecštejn
 kostel sv. Anny
 Javorník
 kaple s Pietou
 fara
 kostel sv. Martina
 Šibeník
 evangelický kostel
 stará radnice
 Krakonošova kašna
 Trutnov
 Arnultovice
 Rudník
 radnice
 morový sloup
 děkanství
 Rudník
 kostel sv. Václava
 fara
 Hostinné
 smírčí kříž
 kaple sv. Antonína
 Rechenburg
 Nové Zámky
 evangelický kostel
 Ochranná kaple
 kostel sv. Jakuba
 Bradlo
 Starý Rokytník
 kostel sv. Mikuláše
 Stachelberg
 kovárna
 Bolkov
 Fořt
 pěchotní srub T-S 63
 Purkhybl
 Horní Maršov
 pivovar
 Žacléř
 Černá hora
 kaple sv. Anny
 Les Království
 Aichelburg
 židovský hřbitov
 fara
 Bergerův dvůr
 železniční most
 děkanství
 městské opevnění
 staré děkanství
 stará radnice
 nová radnice
 synagoga
 Dřevěnka
 Podhůří
 stará radnice
 kaple sv. Michala
 Velké Svatoňovice
 Zátluky
 kostel sv. Josefa
 Šluspárk
 Hrad u Bezníka
 kostel sv. Josefa
 Hrádek u Vřesníka
Základní informace místa
ID místa: 3531
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 14.11.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.


Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.


reklama