V roce 1792 Jan František Theer dal na místě zpustlé tvrze postavit klasicistní zámek.
Hlavní obrázek místa
Zámek a městečko na obr. I.A.Venuta z roku 1820
© Ing. Karel Kubín, 09/2017
Zámek Vlčice se nachází 6 km západně od Trutnova. Leží asi jeden kilometr od železniční zastávky Vlčice na trati Trutnov Hostinné. Rovněž se do obce můžeme dopravit jak z Trutnova, tak z Hostinného autobusem. Zastávka je nedaleko zámku. Pěkná procházka je po silničce odbočující z hlavní silnice Trutnov – Mladé Buky v Horním Starém Městě u benzinové pumpy vlevo. Silnice z počátku mírně stoupá přes vesničku Peklo a posléze klesá do obce Vlčice. Zámek leží na křižovatce silnic vedoucích z Vlčice k železniční zastávce a z Vlčice do Čermné a dále pak do Hostinného. V Hostinném je krásné náměstí se zajímavou radnicí. Od zámku, přes vesnici Vlčice můžeme dojít do Mladých Buků, kde si v krásném prostředí můžeme zahrát golf. V současnosti je zámek v soukromém vlastnictví, je pěkně opraven a je i upravena část zámeckého parku. Úpravy parku směrem k silnici probíhají. Zámek je veřejnosti nepřístupný.
22.10. 2005
historie

Původní tvrz je v obci Vlčice připomínána roku 1416, kdy s okolním panstvím patřila vladyckému rodu Zilvárů. Koncem 16. stol. byla tvrz renezančně nákladně přestavěna. Za aktivní účast ve stavovském povstání v letech 1618 – 1620, byla tvrz tehdejšímu majiteli, Adamu Zilvárovi tvrz a panství zkonfiskováno a majetek získal Albrecht z Valdštejna, který jej ale roku 1627 postoupil císařskému plukovníkovi Danielovi Hebronovi. Po třicetiletí válce tvrz postupně pustla a to pokračovalo i za vlastnictví Schwarzenberků, kteří byli vlastníky až do roku 1782, kdy vlčické panství vyměnil Jan Schwarzenberk za statky zrušených klášterů v Třeboni, Borovanech a Zlaté Koruně. V roce 1792 zakoupil vlčické panství od náboženského fondu velkopodnikatel Jan František Theer. Ten dal na místě zpustlé tvrze postavit nový jednoduchý klasicistní zámek. Předposlední z rodu Theerů odkázal vlčic-ké panství universitám v Praze a ve Vídni.…  číst dále

1.11. 2005

Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU),

Místa v okolí

 kostel sv. Vojtěcha
 Horní Vlčice
 Břecštejn
 kostel sv. Anny
 Javorník
 kaple s Pietou
 fara
 kostel sv. Martina
 Šibeník
 evangelický kostel
 Krakonošova kašna
 stará radnice
 Trutnov
 Arnultovice
 Rudník
 morový sloup
 radnice
 Hostinné
 děkanství
 fara
 kostel sv. Václava
 Rudník
 smírčí kříž
 kaple sv. Antonína
 Rechenburg
 Nové Zámky
 evangelický kostel
 Ochranná kaple
 kostel sv. Jakuba
 Bradlo
 Starý Rokytník
 kostel sv. Mikuláše
 kovárna
 Stachelberg
 Bolkov
 Fořt
 pěchotní srub T-S 63
 Purkhybl
 pivovar
 Horní Maršov
 Žacléř
 Černá hora
 kaple sv. Anny
 Les Království
 Aichelburg
 židovský hřbitov
 fara
 Bergerův dvůr
 děkanství
 železniční most
 městské opevnění
 staré děkanství
 stará radnice
 nová radnice
 synagoga
 Dřevěnka
 Podhůří
 kaple sv. Michala
 stará radnice
 Velké Svatoňovice
 Zátluky
 kostel sv. Josefa
 Šluspárk
 Hrad u Bezníka
 kostel sv. Josefa
 Hrádek u Vřesníka
Základní informace místa
ID místa: 3531
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 14.11.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

reklama