Kamenný smírčí kříž s reliéfem ukřižovaného Krista byl postaven na místě, kde byl údajně zavražděn a pochován mnich. Smírčí kříže se nejčastěji stavěly v místech, kde se stal hrdelní zločin nebo neštěstí. R. 1833 zaujal kříž K. H. Máchu při jeho cestě kolem natolik, že si ho zakreslil do zápisníku.
Hlavní obrázek místa
© Vladimír Studecký 08/2005
Tento smírčí kříž se nachází v obci Přibyslav nedaleko Nové Paky. Je umístěn v malé zahrádce u silnice, naproti hostinci. Při prvním průjezdu obcí jsem ho nenašel. Je trochu skrytý v zahrádce a za jabloní, ale na plotě je zřetelná informační tabulka. Kříž je vysoký 140cm a jeho tloušťka činí 28cm. Podle pověsti zde byl zavražděn a pochován mnich. Tento kříž r.1833 natolik zaujal Karla Hynka Máchu při jeho cestě do Krkonoš, že si ho zakreslil do svého zápisníku.
Vladimír Studecký, 23.8. 2005
Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Přibyslav

Místa v okolí

 kostel sv. Mikuláše
 Pecka
 mariánský sloup
 Kozinec
 Mokřice
 kostel sv. Vavřince
 Choteč
 Stav
 Levínská Olešnice
 Levín
 Lázně Bělohrad
 Hrádek u Vřesníka
 Ždírec
 Žďár
 boží muka
 zvonička
 kříž
 panská hájovna
 Mlázovice
 dub letní
 Kumburk
 Dřevěnice
 Studenec
 Hrad u Bezníka
 Kamenice
 kostel sv. Jiří
 Konecchlumí
 Bradlec
 fara
 Chloumky
 Kovač
 Ostroměř
 Hradišťko
 Holovousy
 kostel sv. Prokopa
 Sobčice
 Železnice
 Železnice
 Šluspárk
 kostel sv. Jiljí
 zvonice
 Miletín
 Valdštejnská lodžie
 Tuř
 Obora
 kostel sv. Jakuba
 Hořice
 Hořice
 radnice
 Tábor
 Bradlo
 Čeřov
 Alainova věž
 Čeřovka
 Hořice
 Lomnice nad Popelkou
 Kundratice
 Nové Zámky
 smírčí kříž
 Hostinné
 synagoga
 Valdická brána
 radnice
 morový sloup
 děkanství
 Podhůří
 Pustohrad u Hořic
 Horní Branná
 vodárenská věž
 hrobka Harrachů
 městská spořitelna
 Špitál
 kostel sv. Mikuláše
 Kláštenec
 kašna a sousoší
 stará radnice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Mikuláše
 Zvědavá ulička
 hraběcí pivovar
 Jilemnice
 Milíčeves
 Zátluky
 Bílé Poličany
 Kozlov
 kostel sv. Matouše
 Košťálov
 Arnultovice
 Fořt
 Jeřice
 Rudník
 Jičíněves
 Jičíněves
 Rudník
 kostel sv. Václava
 fara
 evangelický kostel
 Velký Vřešťov
 Koštofrank
Základní informace místa
ID místa: 3418
Typ místa: ostatní
Podkategorie: smírčí kámen
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 30.8.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama