K původnímu dřevěnému kostelu byla v letech 1604–1605 přistavěna zděná renesanční věž. Zchátralý dřevěný kostel zbourán a v letech 1769–1772 k věži přistavěn kostel ve slohu vrcholného baroka s prvky rokoka. Po požáru v r.1820 byl obnoven r.1830.
Hlavní obrázek místa
Kostel Nejsvětější Trojice v Pilníkově
Pohled od severu
© Pavel Vítek 9/2007
Město Pilníkov leží v bezprostřední blízkosti Krkonoš. Prochází jím silnice č. I/16 Jičín – Trutnov a železniční trať Trutnov – Chlumec nad Cidlinou. Nachází se 9 km západně od Trutnova a 10 km západně od Hostinného. Pilníkov byl na městečko povýšen poprvé 20.3.1514 za vlády krále Vladislava II. Od 12.4.2007 je městem znovu, tehdy Parlament ČR schválil navrácení historického titulu. Při této příležitosti byl zároveň městu udělen znak. Obec je od 1.9.2003 vyhlášena Městskou památkovou zónou. Zejména pro soubor klasicistní zástavby okolo náměstí. Charakter této zástavby se zachoval do dnešních dnů od požáru v roce 1820, kdy byla zcela zničena větší část obce. Kostel Nejsvětější Trojice stojí uprostřed náměstí v centru města.
Pavel Vítek, 3.10. 2007
popis

Jednolodní kostel s hranolovou věží na jižní straně. Půlkruhový presbytář i čtvercová oratoř jsou sklenuty plackou. V chrámové lodi se nachází tříramenná zděná kruchta na sloupcích. V podvěží nalezneme valenou klenbu s bohatým síťovým vzorem. Současné zařízení kostela je rokokové z konce 18. století. Vně kostela po stranách hlavního vchodu sochy sv. Cyrila a Metoděje.

Pavel Vítek - zdroj - Umělecké památky Čech (P-Š), Academia Praha 1980, 3.10. 2007

historie

Ves Pilníkov vznikla pravděpodobně v druhé polovině 13. století; nejstarší písemná zpráva o zdejší faře je však až z roku 1357. Původní dřevěný kostel Nejsvětější Trojice, stojící uprostřed náměstí na mírném návrší, je poprvé připomínán v roce 1357 jako farní. V letech 1604 – 1605 byla ke kostelu přistavěna zděná renesanční věž. Značně zchátralý dřevěný kostel byl zbourán a v letech 1769 až 1772 byl k věži přistavěn nový zděný jednolodní kostel ve slohu vrcholného baroka s prvky rokoka. Roku 1820 padl za oběť požáru spolu s velkou částí města i kostel. Požár byl tak silný, že se roztavily i zvony ve věži. Kostel byl obnoven roku 1830 a vekou opravou prošel roku 1904. Od 60. let 20. století začal kostel značně chátrat a na několika místech se i rozpadat. Až koncem roku 2006 byly zahájeny záchranné práce na památce.

Pavel Vítek - zdroj - Umělecké památky Čech (P-Š), Academia Praha 1980, 3.10. 2007

Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU),

Místa v okolí

 kostel sv. Anny
 Vlčice
 kostel sv. Vojtěcha
 Horní Vlčice
 Břecštejn
 Nové Zámky
 Javorník
 kaple s Pietou
 Šibeník
 morový sloup
 evangelický kostel
 radnice
 děkanství
 Hostinné
 smírčí kříž
 Bradlo
 Krakonošova kašna
 stará radnice
 Trutnov
 kostel sv. Martina
 Arnultovice
 kostel sv. Mikuláše
 fara
 kovárna
 kostel sv. Jakuba
 Rudník
 Les Království
 Rudník
 fara
 kostel sv. Václava
 Starý Rokytník
 Rechenburg
 židovský hřbitov
 evangelický kostel
 Bergerův dvůr
 kaple sv. Antonína
 městské opevnění
 děkanství
 staré děkanství
 nová radnice
 stará radnice
 synagoga
 Ochranná kaple
 Fořt
 Bolkov
 pěchotní srub T-S 63
 Stachelberg
 Eliška
 Zátluky
 Purkhybl
 fara
 kostel sv. Anny
 Žireč
 kostel sv. Kateřiny
 Dřevěnka
 Horní Maršov
 Černá hora
 pivovar
 Žacléř
 kaple sv. Michala
 stará radnice
 kaple sv. Anny
 Šluspárk
 Betlém u Kuksu
 Aichelburg
 Velké Svatoňovice
 židovský hřbitov
 Kuks
 Hrad u Bezníka
 Podhůří
 Velká Bukovina
 synagoga
 železniční most
 Bílé Poličany
 kostel sv. Jiljí
 zvonice
 Miletín
 Chvalkovice
 Hrádek u Vřesníka
 kostel sv. Josefa
 Turyň
 kostel sv. Štěpána
 Velký Třebešov
 kostel sv. Josefa
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost - arciděkanství Trutnov
Školní 155/20
Vnitřní Město
541 01 Trutnov 1
Tel: 491 004 922
http://www.arcidekanstvi-tu.cz/
farnost@arcidekanstvi-tu.cz
Základní informace místa
ID místa: 5686
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 3.10.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama