K původnímu dřevěnému kostelu byla v letech 1604–1605 přistavěna zděná renesanční věž. Zchátralý dřevěný kostel zbourán a v letech 1769–1772 k věži přistavěn kostel ve slohu vrcholného baroka s prvky rokoka. Po požáru v r.1820 byl obnoven r.1830.
Hlavní obrázek místa
Kostel Nejsvětější Trojice v Pilníkově
Průčelí kostela se sochami Cyrila a Metoděje
© Pavel Vítek 9/2007
Město Pilníkov leží v bezprostřední blízkosti Krkonoš. Prochází jím silnice č. I/16 Jičín – Trutnov a železniční trať Trutnov – Chlumec nad Cidlinou. Nachází se 9 km západně od Trutnova a 10 km západně od Hostinného. Pilníkov byl na městečko povýšen poprvé 20.3.1514 za vlády krále Vladislava II. Od 12.4.2007 je městem znovu, tehdy Parlament ČR schválil navrácení historického titulu. Při této příležitosti byl zároveň městu udělen znak. Obec je od 1.9.2003 vyhlášena Městskou památkovou zónou. Zejména pro soubor klasicistní zástavby okolo náměstí. Charakter této zástavby se zachoval do dnešních dnů od požáru v roce 1820, kdy byla zcela zničena větší část obce. Kostel Nejsvětější Trojice stojí uprostřed náměstí v centru města.
Pavel Vítek, 3.10. 2007
popis

Jednolodní kostel s hranolovou věží na jižní straně. Půlkruhový presbytář i čtvercová oratoř jsou sklenuty plackou. V chrámové lodi se nachází tříramenná zděná kruchta na sloupcích. V podvěží nalezneme valenou klenbu s bohatým síťovým vzorem. Současné zařízení kostela je rokokové z konce 18. století. Vně kostela po stranách hlavního vchodu sochy sv. Cyrila a Metoděje.

Pavel Vítek - zdroj - Umělecké památky Čech (P-Š), Academia Praha 1980, 3.10. 2007

historie

Ves Pilníkov vznikla pravděpodobně v druhé polovině 13. století; nejstarší písemná zpráva o zdejší faře je však až z roku 1357. Původní dřevěný kostel Nejsvětější Trojice, stojící uprostřed náměstí na mírném návrší, je poprvé připomínán v roce 1357 jako farní. V letech 1604 – 1605 byla ke kostelu přistavěna zděná renesanční věž. Značně zchátralý dřevěný kostel byl zbourán a v letech 1769 až 1772 byl k věži přistavěn nový zděný jednolodní kostel ve slohu vrcholného baroka s prvky rokoka. Roku 1820 padl za oběť požáru spolu s velkou částí města i kostel. Požár byl tak silný, že se roztavily i zvony ve věži. Kostel byl obnoven roku 1830 a vekou opravou prošel roku 1904. Od 60. let 20. století začal kostel značně chátrat a na několika místech se i rozpadat. Až koncem roku 2006 byly zahájeny záchranné práce na památce.

Pavel Vítek - zdroj - Umělecké památky Čech (P-Š), Academia Praha 1980, 3.10. 2007

Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU),

Místa v okolí

 kostel sv. Anny
 Vlčice
 kostel sv. Vojtěcha
 Horní Vlčice
 Břecštejn
 Nové Zámky
 Javorník
 kaple s Pietou
 Šibeník
 evangelický kostel
 radnice
 morový sloup
 Hostinné
 děkanství
 smírčí kříž
 Bradlo
 stará radnice
 Krakonošova kašna
 Trutnov
 kostel sv. Martina
 Arnultovice
 kostel sv. Mikuláše
 kovárna
 kostel sv. Jakuba
 fara
 Rudník
 Les Království
 Rudník
 Starý Rokytník
 fara
 kostel sv. Václava
 Rechenburg
 židovský hřbitov
 evangelický kostel
 Bergerův dvůr
 kaple sv. Antonína
 městské opevnění
 děkanství
 staré děkanství
 nová radnice
 stará radnice
 synagoga
 Ochranná kaple
 Fořt
 Bolkov
 pěchotní srub T-S 63
 Stachelberg
 Zátluky
 Purkhybl
 fara
 kostel sv. Anny
 Žireč
 Horní Maršov
 Černá hora
 pivovar
 Dřevěnka
 Žacléř
 kaple sv. Michala
 stará radnice
 kaple sv. Anny
 Šluspárk
 Betlém u Kuksu
 Aichelburg
 Velké Svatoňovice
 židovský hřbitov
 Kuks
 Hrad u Bezníka
 Podhůří
 Velká Bukovina
 synagoga
 železniční most
 Bílé Poličany
 kostel sv. Jiljí
 Miletín
 zvonice
 Chvalkovice
 Hrádek u Vřesníka
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Štěpána
 Velký Třebešov
 kostel sv. Josefa
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost - arciděkanství Trutnov
Školní 155/20
Vnitřní Město
541 01 Trutnov 1
Tel: 491 004 922
http://www.arcidekanstvi-tu.cz/
farnost@arcidekanstvi-tu.cz
Základní informace místa
ID místa: 5686
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 3.10.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama