K původnímu dřevěnému kostelu byla v letech 1604–1605 přistavěna zděná renesanční věž. Zchátralý dřevěný kostel zbourán a v letech 1769–1772 k věži přistavěn kostel ve slohu vrcholného baroka s prvky rokoka. Po požáru v r.1820 byl obnoven r.1830.
Hlavní obrázek místa
Kostel Nejsvětější Trojice v Pilníkově
Pohled od severu
© Pavel Vítek 9/2007
Město Pilníkov leží v bezprostřední blízkosti Krkonoš. Prochází jím silnice č. I/16 Jičín – Trutnov a železniční trať Trutnov – Chlumec nad Cidlinou. Nachází se 9 km západně od Trutnova a 10 km západně od Hostinného. Pilníkov byl na městečko povýšen poprvé 20.3.1514 za vlády krále Vladislava II. Od 12.4.2007 je městem znovu, tehdy Parlament ČR schválil navrácení historického titulu. Při této příležitosti byl zároveň městu udělen znak. Obec je od 1.9.2003 vyhlášena Městskou památkovou zónou. Zejména pro soubor klasicistní zástavby okolo náměstí. Charakter této zástavby se zachoval do dnešních dnů od požáru v roce 1820, kdy byla zcela zničena větší část obce. Kostel Nejsvětější Trojice stojí uprostřed náměstí v centru města.
Pavel Vítek, 3.10. 2007
popis

Jednolodní kostel s hranolovou věží na jižní straně. Půlkruhový presbytář i čtvercová oratoř jsou sklenuty plackou. V chrámové lodi se nachází tříramenná zděná kruchta na sloupcích. V podvěží nalezneme valenou klenbu s bohatým síťovým vzorem. Současné zařízení kostela je rokokové z konce 18. století. Vně kostela po stranách hlavního vchodu sochy sv. Cyrila a Metoděje.

Pavel Vítek - zdroj - Umělecké památky Čech (P-Š), Academia Praha 1980, 3.10. 2007

historie

Ves Pilníkov vznikla pravděpodobně v druhé polovině 13. století; nejstarší písemná zpráva o zdejší faře je však až z roku 1357. Původní dřevěný kostel Nejsvětější Trojice, stojící uprostřed náměstí na mírném návrší, je poprvé připomínán v roce 1357 jako farní. V letech 1604 – 1605 byla ke kostelu přistavěna zděná renesanční věž. Značně zchátralý dřevěný kostel byl zbourán a v letech 1769 až 1772 byl k věži přistavěn nový zděný jednolodní kostel ve slohu vrcholného baroka s prvky rokoka. Roku 1820 padl za oběť požáru spolu s velkou částí města i kostel. Požár byl tak silný, že se roztavily i zvony ve věži. Kostel byl obnoven roku 1830 a vekou opravou prošel roku 1904. Od 60. let 20. století začal kostel značně chátrat a na několika místech se i rozpadat. Až koncem roku 2006 byly zahájeny záchranné práce na památce.

Pavel Vítek - zdroj - Umělecké památky Čech (P-Š), Academia Praha 1980, 3.10. 2007

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU),

Místa v okolí

 kostel sv. Anny
 Vlčice
 kostel sv. Vojtěcha
 Horní Vlčice
 Břecštejn
 Nové Zámky
 Javorník
 kaple s Pietou
 Šibeník
 morový sloup
 evangelický kostel
 radnice
 Hostinné
 děkanství
 smírčí kříž
 Bradlo
 Krakonošova kašna
 stará radnice
 Trutnov
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Mikuláše
 Arnultovice
 kovárna
 kostel sv. Jakuba
 fara
 Rudník
 Rudník
 Starý Rokytník
 fara
 kostel sv. Václava
 Rechenburg
 židovský hřbitov
 evangelický kostel
 Bergerův dvůr
 kaple sv. Antonína
 Dvůr Králové
 děkanství
 městské opevnění
 staré děkanství
 nová radnice
 stará radnice
 synagoga
 Ochranná kaple
 Fořt
 Bolkov
 pěchotní srub T-S 63
 Eliška
 Stachelberg
 Zátluky
 fara
 Purkhybl
 kostel sv. Anny
 Žireč
 kostel sv. Kateřiny
 pivovar
 Dřevěnka
 Horní Maršov
 Černá hora
 Žacléř
 kaple sv. Michala
 stará radnice
 kaple sv. Anny
 Šluspárk
 Betlém u Kuksu
 Aichelburg
 Velké Svatoňovice
 židovský hřbitov
 Kuks
 Hrad u Bezníka
 Podhůří
 Velká Bukovina
 synagoga
 železniční most
 Bílé Poličany
 kostel sv. Jiljí
 zvonice
 Miletín
 Hrádek u Vřesníka
 Chvalkovice
 Turyň
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Štěpána
 Velký Třebešov
 kostel sv. Josefa
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost - arciděkanství Trutnov
Školní 155/20
Vnitřní Město
541 01 Trutnov 1
Tel: 491 004 922
http://www.arcidekanstvi-tu.cz/
farnost@arcidekanstvi-tu.cz
Základní informace místa
ID místa: 5686
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 3.10.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama