Areál bývalé fary u kostela Navštívení Panny Marie a sv. Václava, který vznikal od druhé čtvrtiny 18. století do 2. čtvrtiny 19. století. Fara i s hospodářským zázemím tvoří zachovalý areál společně se hřibovem a farním kostelem.
Hlavní obrázek místa
Areál fary
Pohled od jihu. V popředí budova fary, vlevo stáje, v pozadí roubená stodola.
© Zbyněk Šimůnek, 05/2009
Budova fary Fara je samostatně stojící obdélnou stavbou symetrického půdorysu. Omítka šedá, hrubě nahozená, novodobého původu. Sokl je obložen plochými kamennými deskami, patra oddělena kamennou kordonovou římsou s profilovaným spodním okrajem. Korunní římsa štuková, profilovaná výraznými ústupky. Střecha mansardová, krytá plechem, s dvojicí sdružených komínů ve vrcholové části. Severní a jižní fasády jsou pětiosé, se širší středovou osou, západní a východní fasády trojosé, symetrické. Severní a západní fasáda mimo říms hladká, jižní a východní člení v jednotlivých osách ploché štukové lizénové rámce, kolem jižní středové osy a při nárožích jsou vertikální lizény zdvojené. Severozápadní nároží v přízemí zesíleno konickým kvádrovým opěrákem. Okna obdélná, v kamenných tesaných ostěních s uchy, lemovaných páskou, na plochých patkách, s klenáky a plochými parapety. Okna obytných místností a chodby uzavřena zdvojenými čtyřdílnými rámci, vnější rámce osazeny v ploše fasády; okna přízemí doplněna provlékanými mřížemi z kovaných hranolových prutů. V oknech schodiště a dílny v západní fasádě rámce jednoduché, ve špaletě. Spodní část oken přízemí v západní části severní fasády zazděna, jižní přízemní okno západní fasády dodatečně zazděno zcela. Dvojice portálů, oba v osách severního i jižního průčelí, oba kamenné, obdélné s nadsvětlíky. Jižní portál bohatěji zdobený, s průchodem i nadsvětlíkem sedlového tvaru, ostění lemováno vpadlou páskou, v nadsvětlíku doplněnou kapkami a podloženým klenákem. Dveře dvojkřídlé, svlakové konstrukce ze šikmo skládaných desek, s profilovanou klapačkou a novodobým kováním. V nadsvětlíku původní kovaná stáčená mřížka. K portálu vede schodiště o sedmi kamenných stupních s předsazenými čely. Severní portál prostší, obdélný s nadsvětlíkem, hranolové ostění s uchy lemované…  číst dále
Zbyněk Šimůnek dle: SHP, PhDr. Michal Patrný, 2010, 22.3. 2011
historie

Historie fary

Nebylo nalezeno příliš mnoho pramenů k dějinám této budovy, hlavním pramenem tak zůstala obecní kronika. Místní kostel sv. Václava se připomíná jako farní již k roku 1352, po husitských válkách ovšem fara zanikla a kostel patřil až do roku 1706 jako filiální nejprve k Pecce, později do Branné. Kostel byl údajně původně dřevěný, roku 1609 byl Václavem z Valdštejna postaven nový, českobratrský, který měl prý dřevěnou loď a kamenné kněžiště. Roku 1706 zřídil Jan Rudolf hrabě z Morzinu, majitel panství Čistá, v Dolní Kalné opět farní beneficium, po roce 1723 pak byl postaven severně od staršího nový, dodnes stojící kostel. Starý kostel byl údajně zbořen až roku 1767, a z materiálu zdiva jeho presbytáře vybudována nová ohradní zeď hřbitova. Farní budova, kterou od roku 1706 obýval farář Jindřich Picek, byla údajně dřevěná a stála jižně od dnešní budovy, na rozhraní zahrady dnešního čp. 11 a farní zahrady. Dnešní čp. 11 bylo v této…  číst dále

ing. Zbyněk Šimůnek, PhDr. Michal Patrný (Stavebně historický průzkum z r. 2010), 22.3. 2011

Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU), Dolní Kalná

Místa v okolí

 kostel sv. Jakuba
 smírčí kříž
 Studenec
 Hostinné
 děkanství
 radnice
 morový sloup
 Kozinec
 Podhůří
 mariánský sloup
 Arnultovice
 Pecka
 Fořt
 Bradlo
 Nové Zámky
 Levínská Olešnice
 Rudník
 boží muka
 Levín
 Žďár
 Horní Branná
 panská hájovna
 zvonička
 kříž
 Rudník
 fara
 kostel sv. Václava
 Špitál
 hrobka Harrachů
 dub letní
 kostel sv. Mikuláše
 Ždírec
 Vrchlabí
 Plátenický dům
 Vrchlabí
 smírčí kříž
 evangelický kostel
 kostel sv. Vavřince
 Tři domky
 kostel sv. Mikuláše
 Hrad u Bezníka
 Hrádek u Vřesníka
 kostel sv. Vavřince
 kaple s Pietou
 Javorník
 Purkhybl
 kostel sv. Martina
 městská spořitelna
 kašna a sousoší
 stará radnice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Josefa
 hraběcí pivovar
 Jilemnice
 Zvědavá ulička
 kaple sv. Anny
 Les Království
 Lázně Bělohrad
 Horní Vlčice
 Šluspárk
 Dolní Štěpanice
 Vlčice
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Josefa
 Žalý
 Černá hora
 evangelický kostel
 Břecštejn
 Zátluky
 Stav
 Mokřice
 Kumburk
 Choteč
 zvonice
 Miletín
 Kundratice
 Víchová
 fara
 židovský hřbitov
 Mlázovice
 Dřevěnice
 Mladkovský hrádek
 kaple sv. Antonína
 děkanství
 Bergerův dvůr
 staré děkanství
 nová radnice
 stará radnice
 městské opevnění
 synagoga
 Aichelburg
 Ochranná kaple
 Kamenice
 kaple sv. Anny
 Horní Maršov
 pivovar
 Konecchlumí
 Nístějka
Základní informace místa
ID místa: 9852
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 26.3.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama