Areál bývalé fary u kostela Navštívení Panny Marie a sv. Václava, který vznikal od druhé čtvrtiny 18. století do 2. čtvrtiny 19. století. Fara i s hospodářským zázemím tvoří zachovalý areál společně se hřibovem a farním kostelem.
Hlavní obrázek místa
Areál fary
Pohled od jihu. V popředí budova fary, vlevo stáje, v pozadí roubená stodola.
© Zbyněk Šimůnek, 05/2009
Budova fary Fara je samostatně stojící obdélnou stavbou symetrického půdorysu. Omítka šedá, hrubě nahozená, novodobého původu. Sokl je obložen plochými kamennými deskami, patra oddělena kamennou kordonovou římsou s profilovaným spodním okrajem. Korunní římsa štuková, profilovaná výraznými ústupky. Střecha mansardová, krytá plechem, s dvojicí sdružených komínů ve vrcholové části. Severní a jižní fasády jsou pětiosé, se širší středovou osou, západní a východní fasády trojosé, symetrické. Severní a západní fasáda mimo říms hladká, jižní a východní člení v jednotlivých osách ploché štukové lizénové rámce, kolem jižní středové osy a při nárožích jsou vertikální lizény zdvojené. Severozápadní nároží v přízemí zesíleno konickým kvádrovým opěrákem. Okna obdélná, v kamenných tesaných ostěních s uchy, lemovaných páskou, na plochých patkách, s klenáky a plochými parapety. Okna obytných místností a chodby uzavřena zdvojenými čtyřdílnými rámci, vnější rámce osazeny v ploše fasády; okna přízemí doplněna provlékanými mřížemi z kovaných hranolových prutů. V oknech schodiště a dílny v západní fasádě rámce jednoduché, ve špaletě. Spodní část oken přízemí v západní části severní fasády zazděna, jižní přízemní okno západní fasády dodatečně zazděno zcela. Dvojice portálů, oba v osách severního i jižního průčelí, oba kamenné, obdélné s nadsvětlíky. Jižní portál bohatěji zdobený, s průchodem i nadsvětlíkem sedlového tvaru, ostění lemováno vpadlou páskou, v nadsvětlíku doplněnou kapkami a podloženým klenákem. Dveře dvojkřídlé, svlakové konstrukce ze šikmo skládaných desek, s profilovanou klapačkou a novodobým kováním. V nadsvětlíku původní kovaná stáčená mřížka. K portálu vede schodiště o sedmi kamenných stupních s předsazenými čely. Severní portál prostší, obdélný s nadsvětlíkem, hranolové ostění s uchy lemované…  číst dále
Zbyněk Šimůnek dle: SHP, PhDr. Michal Patrný, 2010, 22.3. 2011
historie

Historie fary

Nebylo nalezeno příliš mnoho pramenů k dějinám této budovy, hlavním pramenem tak zůstala obecní kronika. Místní kostel sv. Václava se připomíná jako farní již k roku 1352, po husitských válkách ovšem fara zanikla a kostel patřil až do roku 1706 jako filiální nejprve k Pecce, později do Branné. Kostel byl údajně původně dřevěný, roku 1609 byl Václavem z Valdštejna postaven nový, českobratrský, který měl prý dřevěnou loď a kamenné kněžiště. Roku 1706 zřídil Jan Rudolf hrabě z Morzinu, majitel panství Čistá, v Dolní Kalné opět farní beneficium, po roce 1723 pak byl postaven severně od staršího nový, dodnes stojící kostel. Starý kostel byl údajně zbořen až roku 1767, a z materiálu zdiva jeho presbytáře vybudována nová ohradní zeď hřbitova. Farní budova, kterou od roku 1706 obýval farář Jindřich Picek, byla údajně dřevěná a stála jižně od dnešní budovy, na rozhraní zahrady dnešního čp. 11 a farní zahrady. Dnešní čp. 11 bylo v této…  číst dále

ing. Zbyněk Šimůnek, PhDr. Michal Patrný (Stavebně historický průzkum z r. 2010), 22.3. 2011

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU), Dolní Kalná

Místa v okolí

 kostel sv. Jakuba
 smírčí kříž
 Studenec
 radnice
 Hostinné
 děkanství
 morový sloup
 Kozinec
 Podhůří
 mariánský sloup
 Arnultovice
 Pecka
 Fořt
 Bradlo
 Nové Zámky
 Levínská Olešnice
 Rudník
 Levín
 boží muka
 Horní Branná
 Žďár
 panská hájovna
 zvonička
 kříž
 Rudník
 fara
 kostel sv. Václava
 Špitál
 hrobka Harrachů
 dub letní
 kostel sv. Mikuláše
 Ždírec
 Vrchlabí
 Plátenický dům
 Vrchlabí
 smírčí kříž
 evangelický kostel
 kostel sv. Vavřince
 Tři domky
 kostel sv. Mikuláše
 Hrad u Bezníka
 Hrádek u Vřesníka
 kostel sv. Vavřince
 kaple s Pietou
 Javorník
 Prklín
 Purkhybl
 kostel sv. Martina
 městská spořitelna
 kašna a sousoší
 stará radnice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Josefa
 Jilemnice
 hraběcí pivovar
 Zvědavá ulička
 Lázně Bělohrad
 kaple sv. Anny
 Horní Vlčice
 Šluspárk
 Dolní Štěpanice
 Vlčice
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Josefa
 Žalý
 Černá hora
 evangelický kostel
 Břecštejn
 Zátluky
 Stav
 Kumburk
 Mokřice
 Choteč
 Miletín
 zvonice
 Kundratice
 Víchová
 fara
 židovský hřbitov
 Mlázovice
 Dřevěnice
 Mladkovský hrádek
 kaple sv. Antonína
 Dvůr Králové
 děkanství
 Bergerův dvůr
 staré děkanství
 nová radnice
 stará radnice
 městské opevnění
 synagoga
 Aichelburg
 Ochranná kaple
 Kamenice
 kaple sv. Anny
 Horní Maršov
 pivovar
 Konecchlumí
 Nístějka
Základní informace místa
ID místa: 9852
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 26.3.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama