Raně gotický kostel z 2. pol. 13. stol. s obdélnou valeně klenutou lodí a čtvercovým křížovou žebrovou klenbou zaklenutým presbytářem. Upraven barokně (1708) a novogoticky (1857). V lodi raně gotický portál, v interiéru gotické a renesanční náhrobníky, sanktuarium a nástěnné malby z 14. a 15. stol.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 02/2015

popis kostela

Kostel sv. Bartoloměje je raně gotická stavba s obdélnou lodí a čtvercovým presbytářem. Loď je obdélná o rozměrech 11,5 x 8 m. Původně byla plochostropá, v baroku byla zvýšena o 1,5 metru a byla do ní vložena valená klenba s lunetami vložených na přízedních pilířích. V západní části lodi je dřevěná kruchta. Loď je osvětlena třemi obdélnými půlkruhem zakončenými okny v jižní zdi, pod prostředním z nich je raně gotický lomený portál profilovaný výžlabky, vejcovcem a oblounky. Nástěnné malby byly odhaleny na severní a východní stěně lodi, uprostřed severní stěny jsou do zdi vloženy dva značně ošlapané gotické náhrobníky neznámých osob. Presbytář je přibližně čtvercový o rozměrech 4,4 x 4,7 m. Zaklenut je jedním polem křížové žebrové klenby, žebra jsou těžká, pětiboká vybíhají z jehlancových římsových konzolek a sbíhají se ve svorníku s reliéfem rozety. V severní stěně je čtvercové sanktuarium, v jeho trojúhelném štítě završeném mitrou je vložen kružbový panel. Okna v jižní a východní zdi jsou mírně lomená, se široce rozevřenými oboustrannými špaletami. Do stěn presbytáře byly druhotně osazeny dva renesanční náhrobky, nápisový Agáty Černé z Vinoře († 1562) a dětský figurální náhrobník z roku 1616. Stěny kněžiště i klenební kápě jsou kompletně pokryty nástěnnými malbami z několika vrstev.
Zany, 15.4. 2015
popis

nástěnné malby

Ještě snímek v soupisu památek z roku 1913 zobrazuje stěny v interiéru kostela holé téměř bez stop výmalby a ani soupis samotný se o nástěnných malbách nijak nezmiňuje. Ty byly v kostele objeveny při jeho úpravách na smuteční síň, jejich odkrytí a restaurování provedli v letech 1969 - 1971 akademičtí malíři Alena a Vlastimil Bergrovi a Eva a Josef Němcovi. V krátké době však došlo kvůli chybějící izolaci k narušení maleb vzlínající vlhkostí, proto byly malby roku 1996 zajištěny a roku 1999 nově restaurovány. Malby ze tří časových vrstev pokrývají kompletně stěny kněžiště a kápě jeho klenby, v lodi se dochovaly na východní stěně, na severní stěně vzhledem k dodatečně vložené barokní klenbě a jejím přízedním pilířům pouze ve východních dvou polích severní stěny. Ve středním poli byly ve spodní části narušeny druhotným osazením dvou gotických náhrobníků. Čtyři kápě klenby presbytáře již samy…  číst dále

Zany, podle: Pavelec, Petr: Středověká nástěnná malba v jižních Čechách. disertační práce (Ph.D.). Univerzita Palackého v Olomouci, Filozofická fakulta, Olomouc, 2013, 15.4. 2015

historie

Původní farní kostel, nejstarší sakrální stavba Vimperku, byl založen v souvislosti s budováním zdejšího hradu, pravděpodobně kolem poloviny nebo ve druhé polovině 13. století. Během 14. a 15. století vznikly nástěnné malby v lodi a presbytáři. Kostel byl roku 1708 barokně upravován, dnešní podobu získal při novogotických úpravách roku 1857. V letech 1969-71 byl kostel rekonstruován na smuteční obřadní síň, tehdy byly mimo jiné odhaleny dosud zabílené nástěnné malby.

Milan Caha (zdroj: http://www.vimperk.cz), 17.2. 2015

Půdorys místa

půdorys kostela
© František Mareš, Jan Sedláček: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 38 Politický okres Prachatický, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1913
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Vimperk

Místa v okolí

 Haselburg
 dům U jelena
 kašny
 radnice
 měšťanský pivovar
 Vimperk
 stará radnice
 městské opevnění
 Smrčná
 Skalice
 Putkov
 Zdíkov
 synagoga
 židovský hřbitov
 Boubín
 Čkyně
 Královácký kámen
 Lčovice
 rychta/fara/radnice
 kostel sv. Mikuláše
 boží muka
 Boubínský prales
 Přečín
 Zálezly
 Chalupská slať
 Drslavice
 Kohoutí kříž
 kaple sv. Jana a Pavla
 Dobrš
 silniční most
 Čestice
 Čestice
 Dřešínek
 Čestice
 Kalvarie
 kaple sv. Ducha
 Želibořice
 Schmiedův pivovar
 Vlachovo Březí
 židovský hřbitov
 Měsíční kámen
 kostel sv. Martina
 Královský kámen
 Doubravice u Volyně
 Hoslovice
 Obří hrad
 Větrný kámen
 Sluneční kámen
 radnice
 mariánský sloup
 kostel Všech svatých
 Volyně
 Lenora
 kostel sv. Štěpána
 chlebová pec
 rechle
 Hrádek u Husince
 Maleč
 Hus
 Záluží
 Kunžvart
 Nihošovice
 Hrad u Strašína
 Čepřovice
 Pustý Hrádek
 kaple Dobrá voda
 Sedlo
Základní informace místa
ID místa: 12020
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 17.2.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama