Barokní zámek byl postaven na konci 17.stol., před r. 1690 vyhořel, ale kolem r. 1702 byl znovu obnoven. Patrně za hraběte Karla Reye, který zámek koupil v r. 1826, byl poslední pokoj v severním křídle přestavěn na domácí kapli sv. Karla Boromejského
Hlavní obrázek místa
vstupní (východní) průčelí s nárožní věžičkou
© Pavel Zany Komárek 7/9/2002
Barokní zámek v Česticích, postavený údajně naproti bývalé tvrzi asi ve třetí čtvrtině 17. století, vyhořel před r. 1690, ale byl zase před r. 1702 obnoven. V majetku Říčanů zůstaly Čestice až do r. 1735, kdy je koupil Václav Arnošt Malovec z Chýnova a Vimperka. Jeho potomci drželi statek do r. 1800, kdy jej koupil hrabě František Sickingen, ale již v r. 1801 jej prodal Josefu Baumbasovi. Od té doby se majitelé Čestic často střídali. Raně barokní zámek stojí na východní straně návsi. Je to jednopatrová, dvoukřídlá budova o půdorysu písmene L se šestibokou věží v levém nároží. Vchod umístěný mimo osu náročně raně barokně řešeného průčelí vede ke schodišti, na němž je zasazena deska se znakem někdejšího majitele tvrze Přecha z Čestic z r. 1546. Klenby v přízemí a v patře svědčí o úpravách provedených po požáru z r. 1690. Poslední pokoj v severním křídle byl přeměněn na domácí kapli sv. Karla Boromejského, patrně za hraběte Karla Reye, který koupil Čestice v r. 1826.
Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Čechy, 24.4. 2004
historie

V r. 1815 koupil čestické panství c.k. komoří a major rakouské armády Karel hrabě Rey, který do Čech utekl před francouzskou revolucí a před zmatky napoleonských válek. Narodil se r. 1775 na francouzské Riviéře v Monaku, po revoluci emigroval do Rakouska a do r. 1815 dosáhl hodnosti majora v rakouské armádě. V Čechách se usadil v r. 1804, kdy koupil zámek Mitrovice u Sedlce, a po několika dalších pokusech zakotvil v Pošumaví. Od r. 1807 sídlil v Lčovicích u Vimperka i se svou manželkou Doroteou, rovněž francouzskou šlechtičnou z rodu Berteuil. Oba manželé si oblíbili malebný podhorský kraj, tolik odlišný od prosluněných plání jižní Francie, a svůj značný majetek se rozhodli použít k zvelebení především nově koupeného čestického panství. Nákladem 100 000 zlatých opravili zdejší zámek a v r. 1817 se do něho natrvalo s celou rodinou přestěhovali a trvale v něm žili. Karel hrabě Rey…  číst dále

S použitím článku pana Františka Kubů, historika Prachatického muzea. Jaroslav Špiroch, 28.7. 2009

Další texty historie
Jihočeský kraj,  Strakonice  (ST), Čestice

Místa v okolí

 Čestice
 Kalvarie
 Čestice
 Doubravice u Volyně
 Dřešínek
 Němčice
 Hoslovice
 Dobrš
 Nihošovice
 Přečín
 Volyně
 boží muka
 mariánský sloup
 radnice
 Čkyně
 synagoga
 Kbíl
 kostel sv. Mikuláše
 Lčovice
 židovský hřbitov
 Kraselov
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Anny
 kamenný most
 Boží kámen
 Tažovice
 Skalice
 Putkov
 Hoštice u Volyně
 Maleč
 Ohrazenice
 Smrčná
 Zálezly
 Vojnice
 Královácký kámen
 Štěchovice
 Měsíční kámen
 Sluneční kámen
 Větrný kámen
 Želibořice
 židovský hřbitov
 kaple Dobrá voda
 Mačice
 Kohoutí kříž
 Kladruby
 Střela
 Kladruby
 Frymburk
 Střela
 sýpka a kalvarie
 Hrad u Strašína
 Zdíkov
 kostel sv. Václava
 Strakonice
 rychta/fara/radnice
 Čepřovice
 Haselburg
 Husův sbor
 kostel sv. Markéty
 Vimperk
 masné krámy
 kostel sv. Václava
 mariánský sloup
 Žižkův most
 dům U jelena
 měšťanský pivovar
 stará radnice
 kašny
 radnice
 městské opevnění
 Záluží
 Hvížďalka
 Královský kámen
 Žihobce
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Ducha
 Schmiedův pivovar
 židovský hřbitov
 Vlachovo Březí
 Střelské Hoštice
 Helfenburk
 Lipovice
 Dražovice
 Řepice
 Dražovice
 Chocholatá Lhota
 Žichovice
 Štěkeň
 dům č. p. 42
 Rabí
 synagoga
 Budkov
 židovský hřbitov
 Hrádek u Husince
 Kbelnice
Základní informace místa
ID místa: 946
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 24.4.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama