Klasicistický zámek vybudovaný po roce 1820 za arcibiskupa arciknížete Rudolfa Jana pro potřeby vrchnostenské správy svitavského panství. Majetkem arcibiskupství zůstal zámek až do znárodnění v roce 1948. Tehdy tam město Svitavy umístilo mateřskou školku, která je tam i v současné době.
Hlavní obrázek místa
Hlavní západní průčelí zámku
© Dušan Dohňanský 03/2018
Lány, dnes část města Svitavy, vznikly v polovině 13. století v souvislosti s kolonizací Svitavska a založením města Svitavy olomouckým biskupem Brunem ze Šaumburka. Poprvé jsou doloženy v roce 1360 za Ješka z Vysoké. Centrum správy svitavského panství bylo od 16 století soustředěno na Mírově. Až v roce 1775 byla správa umístěna v Lánech přičemž prvním správcem nového úřadu byl význačný moravský topograf Franz Josef Schwoy. Pro potřeby tohoto úřadu byl někdy po roce 1820 za arcibiskupa Rudolfa Jana vybudován prostý klasicistický zámek, tehdy jednopatrová obdélniková budova krytá sedlovou střechou. Majetkem olomouckého arcibiskupství byl zámak až do znárodnění v roce 1948, kdy jej převzal stát. V zámku se zřídila mateřská školka, která je tam dodnes. Dnes je to přestavěná architektonicky nevýrazná jednopatrová budova s valbovou střechou. Vstupní průčelí je obráceno k západu, deska s erbem kardinála Františka z Ditrichštejna s letopočtem 1605 nad hlavním vchodem není původní, ale je přenesená z nějaké neznámé starší stavby ve Svitavách. Jedině v interiéru jsou zachovány některé původní klenby.
D. Dohňanský, zdroj: F.Musil - Neznámé zámky Moravy a Slezska, 26.5. 2020
Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Svitavy

Místa v okolí

 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Jiljí
 městské opevnění
 dům U Mouřenína
 stará radnice
 sloup Panny Marie
 židovský hřbitov
 Langrova vila
 Koclířov
 kostel sv. Kateřiny
 kaple sv. Václava
 kaple sv. Josefa
 Boršov
 kostel sv. Jiří
 panský dvůr
 kostel sv. Barbory
 fara
 Karle
 Udánky
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Rocha
 Mladějov
 Mendryka
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Erasma
 kostel Všech svatých
 Bělá nad Svitavou
 kaple
 Hvězda
 soubor barokních soch
 kostel sv. Jiří
 Dlouhá Loučka
 kostel sv. Vavřince
 sousoší Piety
 Demelova kaple
 kaple sv. Isidora
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Anny
 fara
 kaple sv. Anny
 městské opevnění
 děkanství
 Latinská škola
 loretánská kaple
 radnice
 Brána času
 Killerova kaplička
 morový sloup
 silniční most
 zvonice s márnicí
 Moravská Třebová
 povodňové desky
 schody mrtvých
 Svojanov
 Pomezí
 křížová cesta
 kostel sv. Mikuláše
 lapidárium
 Kalvárie
 kostel sv. Kateřiny
 Křenov
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Mikuláše
 Třebovské hradisko
 kostel sv. Kateřiny
 Kozlovský kopec
 Bystré
 kaple Panny Marie
 Brtounova chalupa
 radnice
 Rumberk
 Roubanina
 hradiště Hrutov
 kaple sv. Václava
 kaplička
 kaplička
 kamenný most
 Lidový dům
 stará radnice
 dům U Rytířů
 Červená věž
 Zámecký pivovar
 Regionální muzeum
 Litomyšl
 Smetanův dům
 napoleonský pomník
 katovna
 Velké Opatovice
Základní informace místa
ID místa: 14916
Typ místa: zámek
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 26.5.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama