Klasicistický zámek vybudovaný po roce 1820 za arcibiskupa arciknížete Rudolfa Jana pro potřeby vrchnostenské správy svitavského panství. Majetkem arcibiskupství zůstal zámek až do znárodnění v roce 1948. Tehdy tam město Svitavy umístilo mateřskou školku, která je tam i v současné době.
Hlavní obrázek místa
Hlavní západní průčelí zámku
© Dušan Dohňanský 03/2018
Lány, dnes část města Svitavy, vznikly v polovině 13. století v souvislosti s kolonizací Svitavska a založením města Svitavy olomouckým biskupem Brunem ze Šaumburka. Poprvé jsou doloženy v roce 1360 za Ješka z Vysoké. Centrum správy svitavského panství bylo od 16 století soustředěno na Mírově. Až v roce 1775 byla správa umístěna v Lánech přičemž prvním správcem nového úřadu byl význačný moravský topograf Franz Josef Schwoy. Pro potřeby tohoto úřadu byl někdy po roce 1820 za arcibiskupa Rudolfa Jana vybudován prostý klasicistický zámek, tehdy jednopatrová obdélniková budova krytá sedlovou střechou. Majetkem olomouckého arcibiskupství byl zámak až do znárodnění v roce 1948, kdy jej převzal stát. V zámku se zřídila mateřská školka, která je tam dodnes. Dnes je to přestavěná architektonicky nevýrazná jednopatrová budova s valbovou střechou. Vstupní průčelí je obráceno k západu, deska s erbem kardinála Františka z Ditrichštejna s letopočtem 1605 nad hlavním vchodem není původní, ale je přenesená z nějaké neznámé starší stavby ve Svitavách. Jedině v interiéru jsou zachovány některé původní klenby.
D. Dohňanský, zdroj: F.Musil - Neznámé zámky Moravy a Slezska, 26.5. 2020
Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Svitavy

Místa v okolí

 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Jiljí
 městské opevnění
 dům U Mouřenína
 stará radnice
 sloup Panny Marie
 židovský hřbitov
 Langrova vila
 Koclířov
 kostel sv. Kateřiny
 kaple sv. Václava
 kaple sv. Josefa
 Boršov
 kostel sv. Jiří
 panský dvůr
 kostel sv. Barbory
 fara
 Karle
 Udánky
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Rocha
 Mladějov
 Mendryka
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Erasma
 kostel Všech svatých
 Bělá nad Svitavou
 kaple
 Hvězda
 soubor barokních soch
 kostel sv. Jiří
 Dlouhá Loučka
 kostel sv. Vavřince
 sousoší Piety
 Demelova kaple
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Anny
 městské opevnění
 děkanství
 Latinská škola
 loretánská kaple
 radnice
 Brána času
 Killerova kaplička
 morový sloup
 silniční most
 zvonice s márnicí
 Moravská Třebová
 povodňové desky
 schody mrtvých
 Svojanov
 Pomezí
 křížová cesta
 kostel sv. Mikuláše
 lapidárium
 Kalvárie
 kostel sv. Kateřiny
 Křenov
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Mikuláše
 Třebovské hradisko
 kostel sv. Kateřiny
 Kozlovský kopec
 Bystré
 kaple Panny Marie
 Brtounova chalupa
 radnice
 Rumberk
 Roubanina
 hradiště Hrutov
 kaple sv. Václava
 kaplička
 kamenný most
 Lidový dům
 stará radnice
 dům U Rytířů
 Červená věž
 Zámecký pivovar
 Regionální muzeum
 Litomyšl
 Smetanův dům
 napoleonský pomník
 katovna
 Velké Opatovice
Základní informace místa
ID místa: 14916
Typ místa: zámek
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 26.5.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama