Rozlehlé hradisko doby středohradištní (do 10.–11.stol.) nad levým břehem Bečvy v k.ú. Ústí. Na jv. straně zachován systém čtyř příkopů a valů. Na lokalitě nalezeny i středověké šipky. Hypotéza ztotožňuje lokalitu i se středověkým hradem Teplice.
Hlavní obrázek místa
Pohled na čelní val a místo vstupní brány z prostoru hradiště
© Jan P. Štěpánek 03/2007
Středohradištní sídliště v poloze Hradištěk nad levým břehem řeky Bečvy v katastru obce Ústí. Hradiště samé se nachází na výrazném zalesněném ostrohu nad křižovatkou silnic z Teplic do Ústí a do Opatovic. Samotná plocha areálu je poměrně plochá, bez výraznějších terénních reliktů. Od přístupové jihovýchodní strany, kde terén mírně stoupá, je hradiště vyděleno čtveřicí příkopů a valů, jež měly z této strany obyvatele sídliště ochránit. V prostoru lokality, která je z velké části obehnána dřevěným plůtkem, právě probíhá kácení stromů a výsadba nových stromků.
Jan P. Štěpánek, 16.10. 2007
popis

Podrobně hradiště v Ústí popsal až v roce 1948 vrchní městský technický rada v.v. Ing. Josef Kšír. Ten ve své práci uvádí, že je hradisko od jv. chráněno umělým valem, a to ve čtyřech řadách za sebou v celkové šířce asi 45 m a na délku asi 150 m. Celkové převýšení valů se dle něj jeví jako 7 – 10 metrové. Největší výšky dosahují prostřední valy (převýšení 5 – 7 m), krajní (první a čtvrtý) jsou asi jen kolem 2 m vysoké. Na jižní straně přecházejí valy do prudkého srázu k potoku, kde vykliňují směrem k severu. Na severní straně se nachází v systému valů jakýsi poloostrov ve výši plochy hradiska, který patrně kryl příchod do valů od východu. Na západě, severu a severovýchodě je hradiště chráněno strmými svahy. Dnešní situace se od té, popisované v r. 1948, o moc neliší. Pozůstatky mocného opevnění se systémem čtyřnásobných valů a příkopů se nachází na zalesněném ostrohu nad křižovatkou silnic z Teplic nad Bečvou do…  číst dále

Jan P. Štěpánek s využitím Jaroslav Peška-Miroslav Plaček: Dědictví věků - nemovité archeologické památky Přerovska. Olomouc 2002., 16.10. 2007

historie

Historie a archeologický výzkum lokality

Lokalita v poloze Hradištěk v k.ú. Ústí je známá již od roku 1891, kdy jí do literatury uvedl František Přikryl. Ten však lokalitu považoval za pravěké hradisko. Tuto teorii převzal i I. L. Červinka. Podrobně hradiště v Ústí popsal až v roce 1948 vrchní městský technický rada v.v. Ing. Josef Kšír. Zjišťovací průzkum byl na této lokalitě proveden v roce 1988 M. Šmídem z ÚAPP Brno. Celkem byly na lokalitě provedeny 4 sondy. Zjištěna byla slabá sídlištní vrstva se středohradištní keramikou a sídlištní objekt zapuštěný do vápencového podloží opět se středohradištní keramikou a osteologickým materiálem.

Jan P. Štěpánek s využitím Jaroslav Peška-Miroslav Plaček: Dědictví věků - nemovité archeologické památky Přerovska. Olomouc 2002., 6.9. 2007

Další texty historie

Půdorys místa


© D. Kouřil
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Olomoucký kraj,  Přerov  (PR), Ústí

Místa v okolí

 kaple sv. Peregrina
 Hranická propast
 lázně
 Svrčov
 městské hradby
 mariánský sloup
 Skalička
 radnice
 Nová synagoga
 Hranice
 Skalička
 Malhotice
 Malhotice
 Rybáře
 Špičky
 Kelč
 kaple sv. Anny
 Všechovice
 zvonice
 kostel sv. Jiří
 Kladeruby
 Kunzov
 Horní Újezd
 železniční viadukt
 Lom Olšovec
 Helfštýn
 Týn nad Bečvou
 Komárno
 Soudkova štola
 větrný mlýn
 kostel sv. Havla
 Libosváry
 Drahotuše
 Puchart
 Loučka
 Choryně
 Loukov
 Oprostovice
 kaple sv. Floriána
 Kladníky
 Lhotsko
 Hradiště
 Partutovice
 kaple sv. Josefa
 městské opevnění
 Nový Šaumburk
 Branky
 Vystrkov
 Branky
 radnice
 mariánský sloup
 obecní špitál
 Floriánská kašna
 synagoga
 Kladníky
 Branky
 zvonice
 kaple sv. Petra
 Podolí
 Lipník nad Bečvou
 Šaumburk
 kaple sv. Rocha
 Lešná
 Polouvsí
 Beessova kaple
 Rajnochovice
 Hlinsko
 hradiště Obírka
 Šišma
 mlýnský náhon
 Perná
 Příluky
 Potštát
 větrný mlýn
 Chvalčov
 Hodinová věž
 morový sloup
 kaple
 kostel sv. Jiljí
 Chvalčov
 Hradčany
 Arnoltovice
 Jeseník nad Odrou
 kaple sv. Anny
 Pavlovice u Přerova
 Nahošovice
 Dřevohostice
 kostel sv. Havla
 zvonice
 Pavlovice u Přerova
 kostel sv. Václava
 Starý Jičín
 kamenný pranýř
 svobodný dvůr
 Jarcová
 Pržno
Základní informace místa
ID místa: 5647
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.10.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama