Rozlehlé hradisko doby středohradištní (do 10.–11.stol.) nad levým břehem Bečvy v k.ú. Ústí. Na jv. straně zachován systém čtyř příkopů a valů. Na lokalitě nalezeny i středověké šipky. Hypotéza ztotožňuje lokalitu i se středověkým hradem Teplice.
Hlavní obrázek místa
Pohled na čelní val a místo vstupní brány z prostoru hradiště
© Jan P. Štěpánek 03/2007
Středohradištní sídliště v poloze Hradištěk nad levým břehem řeky Bečvy v katastru obce Ústí. Hradiště samé se nachází na výrazném zalesněném ostrohu nad křižovatkou silnic z Teplic do Ústí a do Opatovic. Samotná plocha areálu je poměrně plochá, bez výraznějších terénních reliktů. Od přístupové jihovýchodní strany, kde terén mírně stoupá, je hradiště vyděleno čtveřicí příkopů a valů, jež měly z této strany obyvatele sídliště ochránit. V prostoru lokality, která je z velké části obehnána dřevěným plůtkem, právě probíhá kácení stromů a výsadba nových stromků.
Jan P. Štěpánek, 16.10. 2007
popis

Podrobně hradiště v Ústí popsal až v roce 1948 vrchní městský technický rada v.v. Ing. Josef Kšír. Ten ve své práci uvádí, že je hradisko od jv. chráněno umělým valem, a to ve čtyřech řadách za sebou v celkové šířce asi 45 m a na délku asi 150 m. Celkové převýšení valů se dle něj jeví jako 7 – 10 metrové. Největší výšky dosahují prostřední valy (převýšení 5 – 7 m), krajní (první a čtvrtý) jsou asi jen kolem 2 m vysoké. Na jižní straně přecházejí valy do prudkého srázu k potoku, kde vykliňují směrem k severu. Na severní straně se nachází v systému valů jakýsi poloostrov ve výši plochy hradiska, který patrně kryl příchod do valů od východu. Na západě, severu a severovýchodě je hradiště chráněno strmými svahy. Dnešní situace se od té, popisované v r. 1948, o moc neliší. Pozůstatky mocného opevnění se systémem čtyřnásobných valů a příkopů se nachází na zalesněném ostrohu nad křižovatkou silnic z Teplic nad Bečvou do…  číst dále

Jan P. Štěpánek s využitím Jaroslav Peška-Miroslav Plaček: Dědictví věků - nemovité archeologické památky Přerovska. Olomouc 2002., 16.10. 2007

historie

Historie a archeologický výzkum lokality

Lokalita v poloze Hradištěk v k.ú. Ústí je známá již od roku 1891, kdy jí do literatury uvedl František Přikryl. Ten však lokalitu považoval za pravěké hradisko. Tuto teorii převzal i I. L. Červinka. Podrobně hradiště v Ústí popsal až v roce 1948 vrchní městský technický rada v.v. Ing. Josef Kšír. Zjišťovací průzkum byl na této lokalitě proveden v roce 1988 M. Šmídem z ÚAPP Brno. Celkem byly na lokalitě provedeny 4 sondy. Zjištěna byla slabá sídlištní vrstva se středohradištní keramikou a sídlištní objekt zapuštěný do vápencového podloží opět se středohradištní keramikou a osteologickým materiálem.

Jan P. Štěpánek s využitím Jaroslav Peška-Miroslav Plaček: Dědictví věků - nemovité archeologické památky Přerovska. Olomouc 2002., 6.9. 2007

Další texty historie

Půdorys místa


© D. Kouřil
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Olomoucký kraj,  Přerov  (PR), Ústí

Místa v okolí

 kaple sv. Peregrina
 Hranická propast
 lázně
 Svrčov
 městské hradby
 Skalička
 radnice
 Nová synagoga
 mariánský sloup
 Hranice
 Skalička
 Malhotice
 Malhotice
 Rybáře
 Špičky
 Kelč
 kaple sv. Anny
 Všechovice
 zvonice
 kostel sv. Jiří
 Horní Újezd
 Kladeruby
 Kunzov
 železniční viadukt
 Lom Olšovec
 Helfštýn
 Týn nad Bečvou
 Komárno
 Soudkova štola
 větrný mlýn
 kostel sv. Havla
 Libosváry
 Drahotuše
 Loučka
 Puchart
 Choryně
 Oprostovice
 Loukov
 kaple sv. Floriána
 Kladníky
 Lhotsko
 Hradiště
 Partutovice
 kaple sv. Josefa
 městské opevnění
 Nový Šaumburk
 Branky
 Vystrkov
 Branky
 radnice
 mariánský sloup
 obecní špitál
 Floriánská kašna
 Branky
 zvonice
 synagoga
 Kladníky
 kaple sv. Petra
 Podolí
 Lipník nad Bečvou
 Šaumburk
 kaple sv. Rocha
 Polouvsí
 Lešná
 Beessova kaple
 Rajnochovice
 Hlinsko
 hradiště Obírka
 Šišma
 mlýnský náhon
 Perná
 Příluky
 Chvalčov
 Potštát
 větrný mlýn
 Hodinová věž
 morový sloup
 kaple
 Chvalčov
 kostel sv. Jiljí
 Hradčany
 Arnoltovice
 Pavlovice u Přerova
 Jeseník nad Odrou
 kaple sv. Anny
 Nahošovice
 Dřevohostice
 Pavlovice u Přerova
 kostel sv. Havla
 zvonice
 kostel sv. Václava
 Starý Jičín
 kamenný pranýř
 svobodný dvůr
 Jarcová
 Pržno
Základní informace místa
ID místa: 5647
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.10.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama