Hrad vybudován počátkem 14. stol. V r. 1365 byl majitelem Vlk z Dobrotic, po jeho smrti byl prodán Ctiboru z Cimburka, jeho rod držel hrad až do r. 1437. Koncem 70. let 15. stol. rozbořila hrad vojska uherského krále Matyáše, nebyl již obnoven.
Hlavní obrázek místa
Dvoupalácové hradní jádro
© Dušan Dohňanský 04/2020
Hrad Křídlo stával nad vsí Chomýží; svůj název odvozoval od vysunutého křídla protáhlé hory Barvínku, která střežila vstup do údolí Rusavy. I když prvou zprávu o hradě máme až z r. 1365, byl podle stavebních dispozic vybudován asi počátkem 14. století. V r. 1365 postoupil Vlk z Dobrotic, syn Záviše z Dobrotic, hrad Křídlo spolu s třetinou Chomýže, částí Chlumečného a polovinou Rymic Vilémovi z Kunštátu. Po jeho smrti (1374) prodal poručník nezletilých dětí Heralt z Kunštátu hrad Ctiboru z Cimburka, který se pak psal i z Křídla; jeho rod držel hrad až do r. 1437. V l. 1437 – 1460 jej vlastnili Herburt a Leonart z Bořitova, jinak z Počenic. V l. 1460 – 1480 náležel hrad Křídlo Machně z Krčmaň, vdově po Herburtovi z Bořitova. Ta se pro svůj rozmařilý život dostávala do četných finančních nesnází, z nichž hledala východisko v padělání hodnotných uherských mincí z doby Matyášovy, které prováděla přímo na hradě. Kolem r. 1475 se zmocnil na krátkou dobu Křídla jeden z Machniných věřitelů Albert Kostka z Postupic. Koncem 70. let 15. století rozbořila hrad vojska uherského krále Matyáše a při prodeji panství v r. 1481 se připomíná jako zbořeniště; nebyl již obnoven. Z hradu Křídla se dodnes dochovaly pod sutí kamenů staré patníky úzké brány a základní obrysy hradního paláce, na západním okraji pak zbytky hradní věže, sahající hluboko do základů stavby.
Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava, Nakladatelství Svoboda, Praha 1981, 15.9. 2002
historie

Nedávnými archeologickými výzkumy byla částečně odkryta a zafixována vstupní brána do hradu včetně osazení nalezené levé (východní) patky vnitřního portálu Druhá patka byla bohužel neznámými návštěvníky zcizena. Výzkumem byla rovněž odkryta vlčí jáma kolébkového padacího mostu, ta byla po skončení výzkumu opět zakryta. V baštovitém výběžku na severozápadě předhradí byl výzkumem odhalen pozůstatek pětiboké bašty či věže. Aktuálním úkolem je zakonzervování okrouhlé – snad studniční – věže, jejíž zdivo je značně narušeno a vlivem počasí a turistů valem ubývá.

Zany, 19.10. 2005

Půdorys místa


© Jiří Kohoutek: Hrady jihovýchodní Moravy, Archa, Zlín 1995
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Vývoj událostí místa

 • 1365

  První zpráva o hradě, ale hrad byl podle stavebních dispozic vybudován asi počátkem 14. století. V tomto roce postoupil Vlk z Dobrotic, syn Záviše z Dobrotic, hrad Křídlo spolu s třetinou Chomýže, částí Chlumečného a polovinou Rymic Vilémovi z Kunštátu.

 • 1374

  Zemřel Vlk z Dobrotic a poručník nezletilých dětí Heralt z Kunštátu prodal hrad Ctiboru z Cimburka, který se pak psal i z Křídla.

 • 15. století

  Rozbořila hrad vojska uherského krále Matyáše.

 • 1437 - 1460

  Hrad vlastnili Herburt a Leonart z Bořitova, jinak z Počenic.

 • 1460 - 1480

  Hrad Křídlo náležel Machně z Krčmaň, vdově po Herburtovi z Bořitova. Ta se pro svůj rozmařilý život dostávala do četných finančních nesnází, z nichž hledala východisko v padělání hodnotných uherských mincí z doby Matyášovy, které prováděla přímo na hradě.

 • 1475

  datum je přibližné

  Se na krátkou dobu hradu Křídla zmocnil jeden z Machniných věřitelů Albert Kostka z Postupic.

 • 1481

  Bylo prodáno panství i se zbořeništěm hradu, který již nebyl nikdy již obnoven.

Zlínský kraj,  Kroměříž  (KM),

Místa v okolí

 Slavkov pod Hostýnem
 Chlum
 Hostýn
 Skalný
 Hrádek u Přílep
 Hostýn
 Kasařov
 kostel sv. Jiljí
 Dobrotice
 Obřany
 Chvalčov
 Přílepy
 Chvalčov
 Prusinovice
 kostel sv. Kateřiny
 Holešov
 pivovar
 smírčí kříž
 hraniční kameny
 morový sloup
 židovský hřbitov
 Šachova synagoga
 kostel sv. Mikuláše
 Lukov
 Žeranovice
 kostel sv. Vavřince
 Loukov
 kostel sv. Josefa
 Žeranovice
 Kostelec u Holešova
 Tusculum
 Libosváry
 kostel sv. Floriána
 zvonice
 kostel sv. Havla
 Rymice
 Dřevohostice
 ZOO Zlín-Lešná
 Lešná
 Rymice
 Rymice
 Kostelec u Holešova
 Količín
 Nahošovice
 Lhotsko
 Horní Újezd
 Šaumburk
 Štípa
 Domaželice
 Nový Šaumburk
 kaple sv. Floriána
 Komárno
 Čechy
 kaple sv. Anny
 Rajnochovice
 Janůvka
 Kurovice
 Oprostovice
 kostel sv. Kunhuty
 Mysločovice
 Šišma
 Všechovice
 Prusy
 Přestavlky
 Hradčany
 Přestavlky
 Dobrčice
 Hradiště
 Zlín
 Baťův mrakodrap
 Hošťálková
 Želatovice
 evangelický kostel
 Kladníky
 Pavlovice u Přerova
 kostel sv. Václava
 Hulín
 Štulbach
 Pavlovice u Přerova
 Loučka
 Louky
 Švédské šance
 Tečovice
 Kladníky
 Lužkovice
 Horní Moštěnice
 Klečůvka
 Podolí
 Malhotice
 Malhotice
 Tlumačov
 Kelč
 Kvasice
 Prosenice
 Vizovice
 kostel sv. Vavřince
 Kladeruby
Kontaktní informace
http://Hrad-Kridlo.webpark.cz
PO-JVM@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 190
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 21.10.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama