Hrad vybudován počátkem 14. stol. V r. 1365 byl majitelem Vlk z Dobrotic, po jeho smrti byl prodán Ctiboru z Cimburka, jeho rod držel hrad až do r. 1437. Koncem 70. let 15. stol. rozbořila hrad vojska uherského krále Matyáše, nebyl již obnoven.
Hlavní obrázek místa
Dvoupalácové hradní jádro
© Dušan Dohňanský 04/2020
Zřícenina hradu Křídlo se nachází v katastru obce Brusné v okrese Kroměříž. Hradní kopec je nad vesnicí na severním okraji Hostýnských vrchů. Z Brusného a Rusavy vede na hrad žlutá turisticky značená cesta. Z Chomýže vede na hrad modrá značka. Areál hradu je porostlý letitým listnatým lesem. Do Brusného a Rusavy jedou autobusy z Bystřice pod Hostýnem a Holešova. Asi 3 km od hradu je vlaková zastávka Hlinsko pod Hostýnem na železniční trati z Hulína do Valašského Meziříčí. Návštěvu hradu můžeme spojit s výstupem na nedalekou poutní horu Hostýn.
Pavel Semple, zdroj: (online Wikipedie), 24.11. 2022
popis

Jádro hradu zaujalo vrchol strmé homole v klesajícím severovýchodním hřbetu kopce Barvínek nad údolím Rusavy. Od hřbetu je homole oddělena sedlem, ve kterém byl vyhlouben čelní příkop. Na vrcholu homole stálo nepravidelně lichoběžné hradní jádro o rozměrech přibližně 54 x 18 m. Jeho podélná osa je ve směru jihozápad-severovýchod. Proti sedlu tak bylo hradní jádro pootočeno kratší stranou a pravoúhlým nárožím. Mohlo tak lépe vzdorovat případnému útoku z této nejvíce zranitelné strany. Severovýchodně od jádra hradu bylo na plošině pod homolí obdélné předhradí. Jeho podélná osa je také ve směru jihozápad-severovýchod. Podélná osa celé hradní dispozice je tedy shodná s orientací hřbetu kopce Barvínek. Krátké severovýchodní čelo předhradí se vstupní bránou chránil čelní příkop s valem. Boční severozápadní stranu dispozice chránil patrně jen příkrý svah bez zemního opevnění. Boční jihovýchodní stranu mohl chránit příkop s valem, který by tak spojil oba…  číst dále

Pavel Semple, zdroj: (D. Vrla, D. Janiš a kolektiv, Hrad Křídlo, historie, stavební vývoj a archeologie zříceniny šlechtického sídla v Hostýnských vrších, Editio Monographica, 2021), 21.11. 2022

historie

Hrad Křídlo stával nad vsí Chomýží; svůj název odvozoval od vysunutého křídla protáhlé hory Barvínku, která střežila vstup do údolí Rusavy. I když prvou zprávu o hradě máme až z r. 1365, byl podle stavebních dispozic vybudován asi počátkem 14. století. V r. 1365 postoupil Vlk z Dobrotic, syn Záviše z Dobrotic, hrad Křídlo spolu s třetinou Chomýže, částí Chlumečného a polovinou Rymic Vilémovi z Kunštátu. Po jeho smrti (1374) prodal poručník nezletilých dětí Heralt z Kunštátu hrad Ctiboru z Cimburka, který se pak psal i z Křídla; jeho rod držel hrad až do r. 1437. V l. 1437 – 1460 jej vlastnili Herburt a Leonart z Bořitova, jinak z Počenic. V l. 1460 – 1480 náležel hrad Křídlo Machně z Krčmaň, vdově po Herburtovi z Bořitova. Ta se pro svůj rozmařilý život dostávala do četných finančních nesnází, z nichž hledala východisko v padělání hodnotných uherských mincí z doby Matyášovy, které…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava, Nakladatelství Svoboda, Praha 1981, 15.9. 2002

Další texty historie

Půdorys místa


© Jiří Kohoutek: Hrady jihovýchodní Moravy, Archa, Zlín 1995
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Vývoj událostí místa

 • 1365

  První zpráva o hradě, ale hrad byl podle stavebních dispozic vybudován asi počátkem 14. století. V tomto roce postoupil Vlk z Dobrotic, syn Záviše z Dobrotic, hrad Křídlo spolu s třetinou Chomýže, částí Chlumečného a polovinou Rymic Vilémovi z Kunštátu.

 • 1374

  Zemřel Vlk z Dobrotic a poručník nezletilých dětí Heralt z Kunštátu prodal hrad Ctiboru z Cimburka, který se pak psal i z Křídla.

 • 15. století

  Rozbořila hrad vojska uherského krále Matyáše.

 • 1437 - 1460

  Hrad vlastnili Herburt a Leonart z Bořitova, jinak z Počenic.

 • 1460 - 1480

  Hrad Křídlo náležel Machně z Krčmaň, vdově po Herburtovi z Bořitova. Ta se pro svůj rozmařilý život dostávala do četných finančních nesnází, z nichž hledala východisko v padělání hodnotných uherských mincí z doby Matyášovy, které prováděla přímo na hradě.

 • 1475

  datum je přibližné

  Se na krátkou dobu hradu Křídla zmocnil jeden z Machniných věřitelů Albert Kostka z Postupic.

 • 1481

  Bylo prodáno panství i se zbořeništěm hradu, který již nebyl nikdy již obnoven.

Komentáře

Zlínský kraj,  Kroměříž  (KM),

Místa v okolí

 Panský mlýn
 Slavkov pod Hostýnem
 Chlum
 Hostýn
 Skalný
 Hrádek u Přílep
 Hostýn
 Kasařov
 kostel sv. Jiljí
 Dobrotice
 Obřany
 Chvalčov
 Přílepy
 Chvalčov
 Prusinovice
 kostel sv. Kateřiny
 Holešov
 pivovar
 smírčí kříž
 hraniční kameny
 morový sloup
 židovský hřbitov
 Šachova synagoga
 kostel sv. Mikuláše
 Lukov
 Žeranovice
 kostel sv. Vavřince
 Loukov
 kostel sv. Josefa
 Žeranovice
 Kostelec u Holešova
 Tusculum
 Libosváry
 kostel sv. Floriána
 zvonice
 kostel sv. Havla
 Rymice
 Dřevohostice
 ZOO Zlín-Lešná
 Lešná
 Rymice
 Rymice
 Kostelec u Holešova
 Količín
 Nahošovice
 Lhotsko
 Horní Újezd
 Šaumburk
 Štípa
 Domaželice
 Nový Šaumburk
 kaple sv. Floriána
 Komárno
 Čechy
 Rajnochovice
 kaple sv. Anny
 Rajnochovice
 Janůvka
 Oprostovice
 Kurovice
 kostel sv. Kunhuty
 Mysločovice
 Šišma
 Všechovice
 Prusy
 Přestavlky
 Hradčany
 Přestavlky
 Dobrčice
 Hradiště
 Zlín
 Baťův mrakodrap
 Hošťálková
 Želatovice
 evangelický kostel
 Kladníky
 Pavlovice u Přerova
 kostel sv. Václava
 Hulín
 Štulbach
 Pavlovice u Přerova
 Loučka
 Louky
 Švédské šance
 Tečovice
 Kladníky
 Lužkovice
 Horní Moštěnice
 Klečůvka
 Podolí
 Malhotice
 Malhotice
 Tlumačov
 Kelč
 kaple sv. Vendelína
 Kvasice
 Prosenice
 Vizovice
 kostel sv. Vavřince
 Kladeruby
Kontaktní informace
http://Hrad-Kridlo.webpark.cz
PO-JVM@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 190
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 21.10.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama