Rymice

větrný mlýn německého typu (větřák)
Funkční dřevěný větrný mlýn tzv. německého typu. Postaven původně v roce 1795 v Bořenovicích. Funkční do r. 1944. V roce 1977 zchátralý mlýn přenesen do skanzenu v Rymicích a zrenovován.
Hlavní obrázek místa
© Jan P. Štěpánek 05/2008
Velmi cennou památkou obce Rymice je kromě renesanční tvrze i dřevěný větrný mlýn německého typu, tzv. větřák, na východním okraji obce, již takřka v polích. Mlýn je funkční a tvoří součást malého skanzenu Lidových staveb Záhoří. Původně stával v nedaleké vsi Bořenovice. Prohlídka mlýna je možná v návštěvních hodinách skanzenu či po předchozí telefonické domluvě. Exteriér si však lze velmi dobře prohlédnout ze sousedních polí. Ta jsou zajímavá tím, že je na nich možno nalézt velké množství střepů pravěké keramiky.
Jan P. Štěpánek, 30.5. 2008
popis

Celodřevěný větrný mlýn má půdorysné rozměry 5,9 x 5, m. Vysoký je 11,2 m. Průměr větrného kola činí 14,7 m. Mlýnské kameny mají průměr až 1,2 m.

Jan P. Štěpánek dle info na místě, 30.5. 2008

historie

Větrný mlýn tzv. německého typu si nechal postavit nad obcí Bořenovice, na vyvýšeném místě zvaném Na kopcách, kde se v minulosti nacházelo staré hradiště, mlynář František Hlobil z Žeranovic. V roce 1891 byl mlýn při silné větrné vichřici poničen a převrhl se. Byl však záhy obnoven. V roce 1932 hrozilo mlýnu zboření, neboť jeho majitel F. Sklenář přestal podnikat v mlynářství a zažádal o demolici objektu. Ta naštěstí nebyla povolena a na mlýně se mlelo až do roku 1944. Po 2. světové válce byl objekt mlýna nevyužitý a chátral. Zachránilo jej až převezení do Rymic v roce 1977.

Jan P. Štěpánek, 30.5. 2008

Zlínský kraj,  Kroměříž  (KM), Rymice

Místa v okolí

 Rymice
 Rymice
 Količín
 kostel sv. Floriána
 židovský hřbitov
 Šachova synagoga
 morový sloup
 Holešov
 pivovar
 Kostelec u Holešova
 Kostelec u Holešova
 Dobrotice
 kostel sv. Kateřiny
 Prusinovice
 kostel sv. Václava
 Hulín
 Kasařov
 Přestavlky
 kostel sv. Kunhuty
 Přestavlky
 Kurovice
 Přílepy
 smírčí kříž
 kostel sv. Anny
 Dobrčice
 Říkovice
 kostel sv. Mikuláše
 Žeranovice
 Hrádek u Přílep
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Floriána
 Štulbach
 Horní Moštěnice
 Zámeček
 Žeranovice
 Prusy
 Čechy
 Domaželice
 Panský mlýn
 Chlum
 Švédské šance
 Křídlo
 Vávrův mlýn
 Mysločovice
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Havla
 zvonice
 Kyselovice
 Vlkoš
 Dřevohostice
 Tlumačov
 Nahošovice
 Želatovice
 židovská radnice
 Slavkov pod Hostýnem
 Starý pivovar
 Muzeum Kroměřížska
 Hejtmanský dům
 Vrchnostenský dům
 Mlýnská brána
 regentský dům
 Kroměříž
 biskupská mincovna
 radnice
 kostel sv. Floriána
 kostel sv. Mořice
 městské opevnění
 Chropyně
 vrchnostenská sýpka
 kostel sv. Jiljí
 Kvasice
 Těšnovice
 kostel sv. Jiljí
 Květná zahrada
 Chropyně
 Postoupky
 Hostýn
 kostel sv. Mikuláše
 Hostýn
 Skalný
 Hradčany
 synagoga
 boží muka
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiří
 Záříčí
 Tečovice
 Městský dům
 Korvínský dům
 Přerov
 kaple sv. Floriána
 Hradisko
 městské opevnění
 bratrská škola
 Pavlovice u Přerova
 Šišma
 Lhotsko
 kaple sv. Floriána
 Pavlovice u Přerova
 Chvalčov
 zvonice
 zvonice
 Velké Těšany
 Chvalčov
 kaple
 Otrokovice
 pozorovatelna CO
 Obřany
 Louky
 Oprostovice
 ZOO Zlín-Lešná
 Lešná
 kostel sv. Josefa
 Lukov
 Troubky
 Libosváry
 Baťův mrakodrap
 Zlín
 kostel sv. Jiří
 Loukov
 kostel sv. Markéty
 Rokytnice
 Štípa
 Zlín
 Horní Újezd
 kaple sv. Anny
 Citov
 kostel sv. Jiří
 statek Světlá
Základní informace místa
ID místa: 6289
Typ místa: mlýn
Podkategorie: větrný
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 31.5.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama