Od 16. století již ve Skaličce stál dřevěný zámek. Počátkem 19. století přestavba dřevěného zámku na cihlový.
Hlavní obrázek místa
hlavní zámecké průčelí,pořád hezky udržované
© D Dohňanský, 06/2015
Obec Skalička se zámkem se nachází asi 8 km od Hranic na Moravě, směrem na město Kelč. Obec je přístupná autobusem z Hranic na Moravě a nebo z Valašského Meziříčí. Zámek je umístěn uprostřed obce v rozlehlém parku, v kterém se nachází množství chráněných rostlin a ohrožených živočichů. Je nepřístupný a sídlí v něm Ústav sociální péče pro děti a dospělé. Stavebními úpravami, které postupně probíhaly od roku 1930 zámek dost ztratil ze svého původního vzhledu. V nedalekých Teplicích nad Bečvou se nachází lázně a v nich na břehu řeky Bečvy „Zbrašovské aragonitové jeskyně“.
11.11. 2005
popis

Nynější podoba zámeckého objektu obdélníkového půdorysu s nízkou valbovou střechou a s průčelní frontou obrácenou do zámeckého parku je dílem stavebních úprav provedených za posledního držitele léna Ferdinanda Bujakovského z Knurova před r. 1878. Nad hlavním vchodem uprostřed hlavního průčelí je předsunutý balkón a nad ním v úrovni střechy mírně předsunutý trojúhelníkový štít, zakončený malou věžičkou. Jedinou výraznější ozdobou fasády jsou bohatě profilované nadokenní římsy prvního poschodí. Dnešní volně řešená podoba zámeckého parku pochází především z 60. let 19. století za knížete Hatzfelda, kdy park tvořil spolu se zámeckou budovou jeden organický celek. Ještě v pozdějších letech (zač. 20. stol.) byl sortiment dřevin, hlavně okrasných keřů, výrazně rozšířen.

Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku - Severní Morava, kolekt., nakl.Svoboda 1983, Zámecké parky na Moravě, K.Hieke,SZN,, Jaroslav Špiroch, 1.6. 2014

historie

Skalička původně nesla název Skalka. První písemný záznam o Skaličce pochází z roku 1328, v němž se píše, že Skalička je manským statkem olomouckých biskupů. Od 16. století, kdy již ve Skaličce stál dřevěný zámek, se majitelé poměrně často střídají. Počátkem 19. století začala přestavba dřevěného zámku na cihlový. Roku 1878 kupuje zámek arcibiskupství olomoucké, které jej užívalo jako své letní sídlo. S arcibiskupstvím byla pak 14. listopadu 1924 podepsána kupní smlouva, podle níž připadá zámek sestrám Družiny Cyrilo-Metodějské. Tím se zámek stal Ústavem Cyrilo-Metodějským, který byl určen epileptickým dětem. V roce 1930 se zámek stal majetkem Kongregace sester Cyrilo-Metodějských. V roce 1949 bylo vytvořeno nové administrativní vedení všech charitních ústavů v Praze. Charitní péče veškerých církevních organizací byla řízena Státním úřadem pro věci církevní, jež spadal pod Ministerstvo práce a sociální péče. V roce 1956 byl ústav…  číst dále

11.11. 2005

Olomoucký kraj,  Přerov  (PR), Skalička

Místa v okolí

 Skalička
 Ústí
 Špičky
 Malhotice
 Hranická propast
 lázně
 kaple sv. Peregrina
 Malhotice
 Svrčov
 Kelč
 Kladeruby
 mariánský sloup
 městské hradby
 radnice
 Nová synagoga
 Hranice
 Všechovice
 Rybáře
 větrný mlýn
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Anny
 Choryně
 Horní Újezd
 Vystrkov
 Loučka
 Komárno
 Branky
 Branky
 Branky
 Lešná
 Beessova kaple
 zvonice
 Hradiště
 Podolí
 kaple sv. Floriána
 Polouvsí
 Kunzov
 Lom Olšovec
 Nový Šaumburk
 Perná
 Příluky
 Libosváry
 Šaumburk
 Loukov
 Rajnochovice
 Helfštýn
 Soudkova štola
 Arnoltovice
 železniční viadukt
 Týn nad Bečvou
 Puchart
 Krásno nad Bečvou
 kaple sv. Anny
 evangelický kostel
 kostel sv. Havla
 radnice
 dům U apoštolů
 kostel sv. Václava
 Starý Jičín
 Oprostovice
 kamenný pranýř
 Partutovice
 Drahotuše
 Arenda
 Jeseník nad Odrou
 Požaha
 Lhotsko
 Starý Jičín
 Jarcová
 Kladníky
 svobodný dvůr
 Chvalčov
 Kladníky
 kaple sv. Josefa
 Chvalčov
 Čertův mlýn
 kostel sv. Jiljí
 hradiště Obírka
 Potštát
 Hodinová věž
 morový sloup
 Bannerova studánka
 větrný mlýn
 kaple
 Pržno
 Dřevohostice
 kostel sv. Martina
 zvonice
 Chlum
 Fürstenberská hrobka
 Kunín
Kontaktní informace
Skalička 1
753 52 Skalička u Hranic
Základní informace místa
ID místa: 3567
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 11.11.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama