Od 16. století již ve Skaličce stál dřevěný zámek. Počátkem 19. století přestavba dřevěného zámku na cihlový.
Hlavní obrázek místa
hlavní zámecké průčelí,pořád hezky udržované
© D Dohňanský, 06/2015
Obec Skalička se zámkem se nachází asi 8 km od Hranic na Moravě, směrem na město Kelč. Obec je přístupná autobusem z Hranic na Moravě a nebo z Valašského Meziříčí. Zámek je umístěn uprostřed obce v rozlehlém parku, v kterém se nachází množství chráněných rostlin a ohrožených živočichů. Je nepřístupný a sídlí v něm Ústav sociální péče pro děti a dospělé. Stavebními úpravami, které postupně probíhaly od roku 1930 zámek dost ztratil ze svého původního vzhledu. V nedalekých Teplicích nad Bečvou se nachází lázně a v nich na břehu řeky Bečvy „Zbrašovské aragonitové jeskyně“.
11.11. 2005
popis

Nynější podoba zámeckého objektu obdélníkového půdorysu s nízkou valbovou střechou a s průčelní frontou obrácenou do zámeckého parku je dílem stavebních úprav provedených za posledního držitele léna Ferdinanda Bujakovského z Knurova před r. 1878. Nad hlavním vchodem uprostřed hlavního průčelí je předsunutý balkón a nad ním v úrovni střechy mírně předsunutý trojúhelníkový štít, zakončený malou věžičkou. Jedinou výraznější ozdobou fasády jsou bohatě profilované nadokenní římsy prvního poschodí. Dnešní volně řešená podoba zámeckého parku pochází především z 60. let 19. století za knížete Hatzfelda, kdy park tvořil spolu se zámeckou budovou jeden organický celek. Ještě v pozdějších letech (zač. 20. stol.) byl sortiment dřevin, hlavně okrasných keřů, výrazně rozšířen.

Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku - Severní Morava, kolekt., nakl.Svoboda 1983, Zámecké parky na Moravě, K.Hieke,SZN,, Jaroslav Špiroch, 1.6. 2014

historie

Skalička původně nesla název Skalka. První písemný záznam o Skaličce pochází z roku 1328, v němž se píše, že Skalička je manským statkem olomouckých biskupů. Od 16. století, kdy již ve Skaličce stál dřevěný zámek, se majitelé poměrně často střídají. Počátkem 19. století začala přestavba dřevěného zámku na cihlový. Roku 1878 kupuje zámek arcibiskupství olomoucké, které jej užívalo jako své letní sídlo. S arcibiskupstvím byla pak 14. listopadu 1924 podepsána kupní smlouva, podle níž připadá zámek sestrám Družiny Cyrilo-Metodějské. Tím se zámek stal Ústavem Cyrilo-Metodějským, který byl určen epileptickým dětem. V roce 1930 se zámek stal majetkem Kongregace sester Cyrilo-Metodějských. V roce 1949 bylo vytvořeno nové administrativní vedení všech charitních ústavů v Praze. Charitní péče veškerých církevních organizací byla řízena Státním úřadem pro věci církevní, jež spadal pod Ministerstvo práce a sociální péče. V roce 1956 byl ústav…  číst dále

11.11. 2005

Komentáře

Olomoucký kraj,  Přerov  (PR), Skalička

Místa v okolí

 Skalička
 Kamenec
 Ústí
 Špičky
 Malhotice
 Hranická propast
 kaple sv. Peregrina
 Malhotice
 lázně
 Svrčov
 Kelč
 Kladeruby
 mariánský sloup
 městské hradby
 radnice
 Nová synagoga
 Hranice
 Všechovice
 Rybáře
 větrný mlýn
 kostel sv. Jiří
 Choryně
 kaple sv. Anny
 Horní Újezd
 Loučka
 Vystrkov
 Komárno
 Branky
 Branky
 Branky
 Lešná
 Beessova kaple
 zvonice
 Hradiště
 Podolí
 Polouvsí
 kaple sv. Floriána
 Ferdinandův tunel
 Kunzov
 Perná
 Příluky
 Lom Olšovec
 Nový Šaumburk
 Libosváry
 Šaumburk
 Loukov
 Rajnochovice
 Rajnochovice
 Helfštýn
 Soudkova štola
 Arnoltovice
 železniční viadukt
 Týn nad Bečvou
 Puchart
 Krásno nad Bečvou
 kaple sv. Anny
 evangelický kostel
 radnice
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Václava
 Starý Jičín
 dům U apoštolů
 Oprostovice
 kamenný pranýř
 Partutovice
 Arenda
 Jeseník nad Odrou
 Drahotuše
 Veselská rozhledna
 Požaha
 Lhotsko
 Jarcová
 Starý Jičín
 Kladníky
 svobodný dvůr
 Chvalčov
 Kladníky
 kaple sv. Josefa
 Chvalčov
 Čertův mlýn
 kostel sv. Jiljí
 hradiště Obírka
 Potštát
 Hodinová věž
 morový sloup
 Bannerova studánka
 větrný mlýn
 kaple
 Pržno
 Dřevohostice
 kostel sv. Martina
 zvonice
 Chlum
 Fürstenberská hrobka
 Kunín
Kontaktní informace
Skalička 1
753 52 Skalička u Hranic
Základní informace místa
ID místa: 3567
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 11.11.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama