Terénní pozůstatky drobného tvrziště v podobě pahorku vystupujícího z roviny pole. Rozměr tvrze max. 25 x 10 (17) m. Možný předchůdce zámku v centru Hustopečí. Archeologicky doložena existence tvrze ve 14. a počátku 15. století.
Hlavní obrázek místa
Pahorek po bývalé tvrzi od jihovýchodu
vlevo násyp silnice z Valašského Meziříčí do Hranic
© Jan P. Štěpánek 03/2007
V ploše rovného zplanýrovaného pole se poměrně velmi zřetelně rýsuje tvrziště Doubrava v podobě malého pahorku porostlého stromy. Lokalita se nachází na jihovýchodním okraji Hustopečí nad Bečvou v trati zvané Nivy, necelých 20 – 30 m severně od násypu silnice z Hustopečí do Valašského Meziříčí. Tvrziště ještě v 1. polovině 19. stol. stávalo uprostřed rozlehlého rybníka (Grosser Teich, Herzowy Ribnik), jež byl po polovině 19. století přeměněn v louky a pole. Plocha bývalého rybníka byla ve 20. století přeťata silnicí do Meziříčí a lokalita bývalého ostrůvku s tvrzištěm se ocitlo v jejím těsném sousedství. Ačkoliv se tvrziště nachází těsně u hlavní silnice, není možno díky absenci odstavných míst nechat auto hned u lokality. Návštěvu místa nedoporučuji v jarních a podzimních měsících, kdy je okolní rozorané pole poměrně velmi rozměklé a na boty se nabalují kilogramy ornice. Je až k podivu, že tento malý stromy porostlý ostrůvek cca 40 x 25 m vydržel dobu socialistického zplanýrovávání a dodnes nám tak zde uchoval kus středověké historie regionu.
Jan P. Štěpánek, 26.3. 2007
historie

Pahorek tvrziště vystupuje o 1 - 3 (4) m nad inundační terén bývalého rybníka (dnes pole). Tvrziště je výrazněji protaženo ve směru severozápad-jihovýchod, přičemž nejvyšší místo (samostaný pahorek) se nachází na severozápadě. Právě zde je očekávána centrální obytná stavba, snad věžovitá a na rozšířeném nižším platu na jihovýchodě snad menší hospodářská část. Celková plocha tvrziště je předpokládaná kolem 25x8-7 m, z toho centrální stavba mohla mít kolem 10x7 m. Přístup je předpokládán od východu či jihovýchodu. Jelikož se stavba nacházela na ostrůvku uprostřed rybníka (existoval-li již v době její existence) či bažiny, a byl-li nejbližší pevný břeh 200 m daleko, musela ke tvrzišti vést poměrně dlouhá dřevěná rampa na kůlech těsně nad hladinou či bažinami. Na konstrukci objektů a ohrazení tvrze se patrně stejnou měrou podílelo dřevo i kámen (ten se na lokalitě kupodivu vyskytuje v podobě sutě).

Jan P. Štěpánek, 26.3. 2007

Další texty historie

Půdorys místa

polohopis a výškopis tvrziště
© J. Peška, Miroslav Plaček: Opevněná středověká sídla šlechty - nové a revidované lokality (in Přehled výzkumů 44, Arch. ústav Brno, 2002)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Olomoucký kraj,  Přerov  (PR), Hustopeče nad Bečvou

Místa v okolí

 větrný mlýn
 Lešná
 Beessova kaple
 Choryně
 Kladeruby
 Perná
 Příluky
 Vystrkov
 Špičky
 Skalička
 Skalička
 Branky
 Branky
 Branky
 Polouvsí
 Kelč
 Arnoltovice
 Požaha
 Krásno nad Bečvou
 Starý Jičín
 kamenný pranýř
 kostel sv. Václava
 Arenda
 radnice
 evangelický kostel
 dům U apoštolů
 Starý Jičín
 kaple sv. Anny
 Prameny Zrzávky
 Hodslavice
 kostel sv. Jiří
 Malhotice
 Čertův mlýn
 Ústí
 Malhotice
 staré fojtství
 kostel sv. Ondřeje
 Jarcová
 Loučka
 svobodný dvůr
 Hranická propast
 Hodslavice
 kaple sv. Peregrina
 lázně
 Svrčov
 Jeseník nad Odrou
 Podolí
 mariánský sloup
 Hranice
 Hradiště
 radnice
 městské hradby
 Nová synagoga
 Czeicznerova vila
 Všechovice
 Nový Jičín
 Laudonův dům
 radnice
 Stará pošta
 městské hradby
 žilinský vodní jez
 Bannerova studánka
 Komárno
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Floriána
 Rajnochovice
 Nový Šaumburk
 Rybáře
 kaple sv. Anny
 Šaumburk
 Horní Újezd
 zvonice
 Fürstenberská hrobka
 Kunín
 Pržno
 Lom Olšovec
 Kunzov
 Klenov
 Libosváry
 Loukov
 Rybí
 Bartošovice
 Soudkova štola
 Hukovice
 Partutovice
 Puchart
 kostel sv. Jakuba
 větrný mlýn
 kaplička
 Chvalčov
 Chvalčov
 Sedlnické sněženky
 Sedlnice
 fara
Základní informace místa
ID místa: 4347
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 28.3.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama