Terénní pozůstatky drobného tvrziště v podobě pahorku vystupujícího z roviny pole. Rozměr tvrze max. 25 x 10 (17) m. Možný předchůdce zámku v centru Hustopečí. Archeologicky doložena existence tvrze ve 14. a počátku 15. století.
Hlavní obrázek místa
Pahorek po bývalé tvrzi od jihovýchodu
vlevo násyp silnice z Valašského Meziříčí do Hranic
© Jan P. Štěpánek 03/2007
V ploše rovného zplanýrovaného pole se poměrně velmi zřetelně rýsuje tvrziště Doubrava v podobě malého pahorku porostlého stromy. Lokalita se nachází na jihovýchodním okraji Hustopečí nad Bečvou v trati zvané Nivy, necelých 20 – 30 m severně od násypu silnice z Hustopečí do Valašského Meziříčí. Tvrziště ještě v 1. polovině 19. stol. stávalo uprostřed rozlehlého rybníka (Grosser Teich, Herzowy Ribnik), jež byl po polovině 19. století přeměněn v louky a pole. Plocha bývalého rybníka byla ve 20. století přeťata silnicí do Meziříčí a lokalita bývalého ostrůvku s tvrzištěm se ocitlo v jejím těsném sousedství. Ačkoliv se tvrziště nachází těsně u hlavní silnice, není možno díky absenci odstavných míst nechat auto hned u lokality. Návštěvu místa nedoporučuji v jarních a podzimních měsících, kdy je okolní rozorané pole poměrně velmi rozměklé a na boty se nabalují kilogramy ornice. Je až k podivu, že tento malý stromy porostlý ostrůvek cca 40 x 25 m vydržel dobu socialistického zplanýrovávání a dodnes nám tak zde uchoval kus středověké historie regionu.
Jan P. Štěpánek, 26.3. 2007
historie

Pahorek tvrziště vystupuje o 1 - 3 (4) m nad inundační terén bývalého rybníka (dnes pole). Tvrziště je výrazněji protaženo ve směru severozápad-jihovýchod, přičemž nejvyšší místo (samostaný pahorek) se nachází na severozápadě. Právě zde je očekávána centrální obytná stavba, snad věžovitá a na rozšířeném nižším platu na jihovýchodě snad menší hospodářská část. Celková plocha tvrziště je předpokládaná kolem 25x8-7 m, z toho centrální stavba mohla mít kolem 10x7 m. Přístup je předpokládán od východu či jihovýchodu. Jelikož se stavba nacházela na ostrůvku uprostřed rybníka (existoval-li již v době její existence) či bažiny, a byl-li nejbližší pevný břeh 200 m daleko, musela ke tvrzišti vést poměrně dlouhá dřevěná rampa na kůlech těsně nad hladinou či bažinami. Na konstrukci objektů a ohrazení tvrze se patrně stejnou měrou podílelo dřevo i kámen (ten se na lokalitě kupodivu vyskytuje v podobě sutě).

Jan P. Štěpánek, 26.3. 2007

Další texty historie

Půdorys místa

polohopis a výškopis tvrziště
© J. Peška, Miroslav Plaček: Opevněná středověká sídla šlechty - nové a revidované lokality (in Přehled výzkumů 44, Arch. ústav Brno, 2002)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Olomoucký kraj,  Přerov  (PR), Hustopeče nad Bečvou

Místa v okolí

 větrný mlýn
 Lešná
 Beessova kaple
 Choryně
 Kladeruby
 Perná
 Příluky
 Vystrkov
 Špičky
 Skalička
 Skalička
 Branky
 Branky
 Branky
 Polouvsí
 Kelč
 Arnoltovice
 Požaha
 Krásno nad Bečvou
 Starý Jičín
 kamenný pranýř
 kostel sv. Václava
 Arenda
 evangelický kostel
 radnice
 dům U apoštolů
 Starý Jičín
 kaple sv. Anny
 Prameny Zrzávky
 kostel sv. Jiří
 Hodslavice
 Malhotice
 Čertův mlýn
 Ústí
 Malhotice
 staré fojtství
 kostel sv. Ondřeje
 Jarcová
 Loučka
 svobodný dvůr
 Hranická propast
 Hodslavice
 kaple sv. Peregrina
 lázně
 Svrčov
 Podolí
 Jeseník nad Odrou
 mariánský sloup
 Hranice
 Hradiště
 městské hradby
 radnice
 Nová synagoga
 Czeicznerova vila
 Všechovice
 Nový Jičín
 Laudonův dům
 radnice
 Stará pošta
 městské hradby
 žilinský vodní jez
 Bannerova studánka
 Komárno
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Floriána
 Rajnochovice
 Rajnochovice
 Nový Šaumburk
 Rybáře
 kaple sv. Anny
 Šaumburk
 Horní Újezd
 Veselská rozhledna
 zvonice
 Fürstenberská hrobka
 Kunín
 Pržno
 Lom Olšovec
 Kunzov
 Klenov
 Libosváry
 Loukov
 Rybí
 Bartošovice
 Soudkova štola
 Hukovice
 Partutovice
 Puchart
 kostel sv. Jakuba
 větrný mlýn
 kaplička
 Chvalčov
 Chvalčov
 Sedlnické sněženky
 Sedlnice
 fara
Základní informace místa
ID místa: 4347
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 28.3.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama