Památkově chráněný renesanční měšťanský dům s krásným dřevěným portálkem vstupu. První zmínka z roku 1545. Přestavba roku 1681, od roku 1946 v národní správě, dnes v soukromém vlastnictví.
Hlavní obrázek místa
čelní pohled od náměstí
© Ondřej Štěpánek 01/2007
Měšťanský dům č.p. 47 stojí na východní straně původně čtvercového náměstí, které dostalo po výstavbě radnice tvar písmene L. Polohu domu je možno pomocí radnice blíže lokalizovat tak, že jej najdeme naproti jejímu hlavnímu vchodu. Svou bílou fasádou je tento dům vcelku nepřehlédnutelný. V mázhauzu se nachází obchůdek - bylinkářství.
Ondřej Štěpánek, 28.1. 2007
popis

Měšťanský dům č.p. 47 je jednopatrová řadová budova s plochostropým loubím a krásně zdobeným dřevěným portálkem vstupu. Jádro domu je renesanční, výraznější adaptací prošel až roku 1681, avšak svou dispozici si zachoval. Místnosti přízemí i patra jsou plochostropé. Uliční průčelí je hladké, dvouosé, ukončené obloučkovou atikou, nad prvním patrem je slepé okno ve tvaru čtyřlístku.

z info tabule v podloubí domu, 28.1. 2007

historie

Historie měšťanského domu č.p. 47 je spjata s historií celého náměstí jako celku. Náměstí bylo pevně zformováno za panování mocného rodu pánů z Pernštějna, kteří vlastnili v letech 1475 - 1554 nedaleký hrad Helfštýn, kde se původně nacházelo centrum celého panství, později se tímto centrem stal právě Lipník nad Bečvou. Pod taktovkou Pernštejnů dostalo lipenské náměstí čtvercový tvar a plocha města byla ohrazena pozdněgoticko-renesnačním opevněním z velké časti zachovaným dodnes. První zmínka o domu je z roku 1545, kdy jej vlatnil Václav krejčí. Výčet majitelů domu je přehledně vypsán na tabuli v jeho podloubí až do roku 1946, kdy budovu převzala národní správa, dnes je v soukromém vlastnictví a od pohledu v dobrém stavu.

28.1. 2007

Olomoucký kraj,  Přerov  (PR), Lipník nad Bečvou

Místa v okolí

 mariánský sloup
 Floriánská kašna
 radnice
 obecní špitál
 zvonice
 kaple sv. Josefa
 synagoga
 městské opevnění
 kaple sv. Petra
 kaple sv. Rocha
 Lipník nad Bečvou
 mlýnský náhon
 Týn nad Bečvou
 Helfštýn
 železniční viadukt
 Hlinsko
 Kladníky
 Kladníky
 Ferdinandův tunel
 hradiště Obírka
 kostel sv. Havla
 Drahotuše
 Veselíčko
 Pavlovice u Přerova
 Oprostovice
 Pavlovice u Přerova
 Šišma
 Hradčany
 Prosenice
 Rybáře
 Lazníčky
 Lhotsko
 Lazníky
 kaple sv. Floriána
 kaple sv. Urbana
 Buk
 kostel sv. Josefa
 Zákřov
 Kunzov
 Nahošovice
 kaple
 větrný mlýn
 Želatovice
 městské hradby
 Dřevohostice
 mariánský sloup
 kostel sv. Havla
 radnice
 Nová synagoga
 Daskabát
 zvonice
 Hranice
 Soudkova štola
 kaple sv. Anny
 Domaželice
 Puchart
 kaple sv. Peregrina
 Čechy
 lázně
 socha žáby
 zvonice
 Tršice
 Svrčov
 kaple sv. Kunhuty
 Hranická propast
 Penčičky
 kaple Panny Marie
 Ústí
 Čekyně I
 Prusy
 Lom Olšovec
 Čekyně II
 Čekyně
 městské opevnění
 Bílý kámen
 bratrská škola
 Korvínský dům
 kostel sv. Jiří
 Přerov
 synagoga
 Městský dům
 kostel sv. Vavřince
 Otěhřiby
 Potštát
 Hodinová věž
 morový sloup
 kaple sv. Floriana
 Horní Újezd
 Malhotice
 Švédské šance
 Malhotice
 Žeravice
 Jestřabí (Habicht)
 Libosváry
 Partutovice
 pozorovatelna CO
 kaple sv. Praxedy
 Všechovice
 kostel sv. Václava
 Betlémská kaple
 kaple sv. Marka
 Kokory
 Štulbach
 Loukov
 kostel sv. Jiljí
 Horní Moštěnice
 Bores
 Rokytnice
 Dobrčice
 Božka
 zvonice
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Floriána
 Přestavlky
 Přestavlky
 rychta
 Komárno
 Chvalčov
 Chvalčov
 Vávrův mlýn
 kostel sv. Prokopa
 Vlkoš
Kontaktní informace
Turistické informační centrum
náměstí T. G. Masaryka 13 (v průchodu)
Lipník nad Bečvou
Tel: 581 773 763
http://www.mesto-lipnik.cz
tic@mek-lipniknb.cz
Základní informace místa
ID místa: 4931
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 28.1.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama