Původně gotická tvrz postavená pány ze Šternberka. V roce 1579 již zmiňován jako zámek. Později dlouhá léta přestavován na čtyřkřídlý, raně barokní zámek. Okolo mimořádně cený francouzský park v ludvíkovském stylu.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 05/2015

Zámek po rekonstrukci otevřen pro veřejnost - r. 2013

Prohlídky s odborným výkladem zrekonstruovaných i nezrekonstruovaných prostor zámku. Zámek není vybaven žádným mobiliářem. Rozlehlá zahrada byla zrekonstruována ve zjednodušené podobě. Na zámku se pravidelně pořádají doprovodné akce a atraktivní programy (hudební festival, výstavy, noční prohlídky atp.).
E.H. podle http://www.zamekholesov.cz, 15.8. 2013
popis

Jedná se o velice monumentální pozdně renesanční dílo italského typu inspirované realizacemi francouzského architekta André Le Nôtrea. Tento pravidelně formovaný park s přilehlou oborou je v naší zemi jedinou ukázkou prostorového rozložení tohoto typu a tak dominantního zastoupení vodní složky. Hlavní osa zahrady vychází z osy zámku v samotném jejím čele. Je vyjádřena vodním kanálem, který vytéká z kaskádovitě upraveného pramene v čele obory umístěné naproti zámku, větví se ve dvě široká ramena, která obtékají pravoúhlý parter a vrcholí pak v barokně tvarované nádrži uprostřed parteru. Z ptačí perspektivy se celý vodní kanál jeví jako mohutný Neptunův trojzubec o délce 980 metrů a vodní ploše 16 500 m 2. V první polovině 18. století byla tato původní dispozice za F.A.Rottala poněkud upravena v duchu francouzského stylu, vodní kanál byl otevřen k osové dominantě zámku a byl překlenut mostem, parter byl…  číst dále

Lucie Nižaradzeová, 29.10. 2005

Další texty popis
historie

Raně barokní stavba na obdélném půdorysu byla vybudována na místě původní tvrze po roce 1650 podle návrhu architekta Filiberta Lucheseho pro hraběte Jana Rottala. Budovu zámku tvoří čtyři dvouposchoďová křídla s nádvořím ve tvaru mírně převýšeného čtverce, který v rohových částech je spojen čtyřmi šestibokými nárožními věžemi. Tento dispoziční symetrický typ se uplatňuje především v dálkových pohledech ladností tvarů, jeho přednosti včetně barokních fasád vynikají zejména při pohledu z rozsáhlé zámecké zahrady a parku. Svou impozantní čelní plochou svého západního křídla tvoří mohutnou kulisu, jíž uzavírá průhled z historického jádra města směrem k východu. V celém svém souhrnu, z vnější i zevnitř, je ojedinělou dochovanou stavbou raně barokního typu a představuje památku prvořadého stupně raného baroka. Celá čtyřkřídlá dvoupatrová budova je obklíčena zámeckým příkopem, přes nějž vedly k přednímu i zadnímu vstupu do…  číst dále

Lucie Nižaradzeová (doplněno redakcí), 29.10. 2005

Půdorys místa

půdorys 1. patra
© Umělecké památky Moravy a Slezska, část 1 [A-I], Academia, Praha 1994
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Zlínský kraj,  Kroměříž  (KM), Holešov

Místa v okolí

 morový sloup
 pivovar
 Šachova synagoga
 židovský hřbitov
 Dobrotice
 Přílepy
 smírčí kříž
 Rymice
 Hrádek u Přílep
 Rymice
 Rymice
 Kasařov
 Količín
 Žeranovice
 Prusinovice
 kostel sv. Floriána
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Vavřince
 Žeranovice
 Kostelec u Holešova
 Křídlo
 Kostelec u Holešova
 Panský mlýn
 Kurovice
 kostel sv. Kunhuty
 Chlum
 Slavkov pod Hostýnem
 kostel sv. Václava
 Mysločovice
 Hulín
 kostel sv. Mikuláše
 Přestavlky
 Přestavlky
 kostel sv. Jiljí
 Hostýn
 Skalný
 Hostýn
 zvonice
 kostel sv. Havla
 Dřevohostice
 Dobrčice
 Tlumačov
 Domaželice
 Čechy
 kostel sv. Anny
 Říkovice
 Zámeček
 Prusy
 Chvalčov
 Obřany
 kostel sv. Mikuláše
 Nahošovice
 Štulbach
 ZOO Zlín-Lešná
 Lešná
 kostel sv. Floriána
 kostel sv. Josefa
 Chvalčov
 Tečovice
 Lukov
 Horní Moštěnice
 Tusculum
 Švédské šance
 Kvasice
 Louky
 hraniční kameny
 Zlín
 Želatovice
 Baťův mrakodrap
 Vávrův mlýn
 kostel sv. Prokopa
 Lhotsko
 Štípa
 Vlkoš
 Kyselovice
 kostel sv. Mikuláše
 Otrokovice
 židovská radnice
 Muzeum Kroměřížska
 Hejtmanský dům
 Vrchnostenský dům
 Mlýnská brána
 Loukov
 regentský dům
 radnice
 Kroměříž
 Starý pivovar
 Hradčany
 kostel sv. Mořice
 Malenovice
 Libosváry
 městské opevnění
 biskupská mincovna
 Šišma
 kostel sv. Floriána
 vrchnostenská sýpka
 Zlín
 Květná zahrada
 Pavlovice u Přerova
 Chropyně
 Velké Těšany
 synagoga
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiří
 Městský dům
 Korvínský dům
 městské opevnění
 Přerov
 kaple sv. Floriána
 bratrská škola
 zvonice
 Horní Újezd
 Lužkovice
 pozorovatelna CO
 kaple sv. Anny
 Klečůvka
 Komárno
 kostel sv. Jiří
 Všechovice
 Rokytnice
Kontaktní informace
Městské kulturní středisko Holešov
příspěvková organizace
nám. F. X. Richtra 190,
769 01 Holešov
Tel: +420 571 160 880, 777 760 122 (J. Radecki, prohlídky zámku)
http://www.zamekholesov.cz/
zamek@holesov.info , radecki@mks.holesov.cz
Základní informace místa
ID místa: 1563
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 13.7.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama