Původně dřevěná kaple na místě, kde tragicky zahynulo dítě, byla zasvěcena sv. Anně, v roce 1854 postavena nově z cihel a kamene. V průčelí kaple byla soška sv. Floriána, která byla po zcizení nahrazena sochou sv. Anny a opatřena ochrannou mříží. Před kaplí stojí socha sv. Jana Nepomuckého.
Hlavní obrázek místa
© Zdeněk An 10/2018
Na místě původního dřevěného domku, ve kterém při požáru kolem roku 1700 tragicky zahynulo děvčátko jménem Anička, byla postavena dřevěná kaple se šindelovou střechou zasvěcená sv. Anně. Ta byla pro svůj nevyhovující stav v roce 1854 zbourána a na jejím místě byla postavena nová kaple z cihel a kamenů. Do výklenku byla umístěna soška sv. Floriána, patrona hasičů, která byla přenesena z původní dřevěné kaple, ale byla neznámým vandalem zcizena. Socha byla nahrazena sochou sv. Anny a opatřena ochrannou mříží. Před kaplí stojí socha sv. Jana Nepomuckého.
Zdeněk An, 13.10. 2018
Olomoucký kraj,  Přerov  (PR), Býškovice

Místa v okolí

 Horní Újezd
 Všechovice
 Libosváry
 Malhotice
 Malhotice
 Loukov
 Komárno
 Lhotsko
 Ústí
 Oprostovice
 Rybáře
 Kelč
 kaple sv. Peregrina
 lázně
 Hranická propast
 Skalička
 kaple sv. Floriána
 Svrčov
 Skalička
 kostel sv. Jiljí
 Chvalčov
 Nový Šaumburk
 Kladníky
 Helfštýn
 Týn nad Bečvou
 Chvalčov
 Šaumburk
 městské hradby
 mariánský sloup
 radnice
 Nová synagoga
 Loučka
 Hranice
 Kladníky
 Šišma
 Hradiště
 Rajnochovice
 Rajnochovice
 železniční viadukt
 Hostýn
 Hostýn
 Dřevohostice
 zvonice
 Nahošovice
 kostel sv. Havla
 Hlinsko
 Slavkov pod Hostýnem
 Kladeruby
 Hradčany
 Chlum
 Podolí
 Špičky
 kaple sv. Josefa
 Obřany
 Floriánská kašna
 synagoga
 radnice
 mariánský sloup
 obecní špitál
 zvonice
 městské opevnění
 Pavlovice u Přerova
 Lipník nad Bečvou
 Skalný
 kaple sv. Petra
 kaple sv. Rocha
 mlýnský náhon
 Pavlovice u Přerova
 Panský mlýn
 hraniční kameny
 Branky
 kostel sv. Havla
 Branky
 Branky
 Křídlo
 Kunzov
 Domaželice
 Hustopeče nad Bečvou
 Drahotuše
 zvonice
 Prusinovice
 kostel sv. Kateřiny
 Kasařov
 Vystrkov
 Choryně
 Hustopeče nad Bečvou
 Čechy
 kostel sv. Jiří
 Lom Olšovec
 větrný mlýn
 hradiště Obírka
 Kostelec u Holešova
 Soudkova štola
 Želatovice
 Prusy
 Dobrotice
 Hošťálková
 evangelický kostel
 Kostelec u Holešova
 kostel sv. Floriána
 Věruška
 židovský hřbitov
 Šachova synagoga
 Holešov
 pivovar
 evangelický kostel
 morový sloup
 Polouvsí
 Rymice
 Rymice
 Rymice
 kostel sv. Josefa
 Količín
Základní informace místa
ID místa: 14022
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 25.3.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama