Hranický kras je od roku 2003 národní přírodní památkou, která nemá u nás obdoby. Jeskyně byly objeveny roku 1912 a první průzkum byl proveden 1913. Roku 1926 byly zpřístupněny pro veřejnost. V letech 2002 – 2005 proběhla v jeskyních velká rekonstrukce.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil, 04/2015
Zbrašovské aragonitové jeskyně dostaly název podle vesnice Zbrašov, která je dnes částí obce Teplice nad Bečvou. Nacházejí se nedaleko města Hranice na katastru obce Teplice nad Bečvou. Nejlépe se k nim dostanete od vlakového nádraží, u kterého je i parkoviště. Přejdete silnici a ukazatele vás zavedou až ke vstupu do jeskyní, který je od parkoviště vzdálen asi 800 metrů. Kousek od vstupu do jeskyní jsou lázně s restaurací a upraveným parkem.
Luděk Vláčil, 26.4. 2015
popis

Zbrašovské aragonitové jeskyně jsou součástí národní přírodní památky, která byla vyhlášena v roce 2003 k ochraně krasového území evropského významu a nemá v České republice obdoby. Jsou jedněmi z mála aragonitových jeskyní na světě a jedinými zpřístupněnými u nás. Vznikly hydrotermálními procesy, při kterých vyvěrá z velkých hloubek v důsledku tektonických pohybů teplá kyselka. Na vzniku Zbrašovských aragonitových jeskyní se podílely i povrchové vody, které vtékaly do jeskyní puklinami. Unikátní krasová výzdoba jeskyní je tvořena aragonitem, který je poměrně vzácný. Spodní části systému jsou kvůli vysoké koncentraci oxidu uhličitého nepřístupné a v celé přístupné časti jsou senzory, které měří jeho hladinu v ovzduší. Při překročení bezpečné hranice se spustí systém odsávání. V Hranickém krasu je zatím 31 známých jeskyní a propastí.

Luděk Vláčil, 26.4. 2015

historie

Již odedávna byly v této lokalitě známy vývěry teplé kyselky a oxidu uhličitého. V roce 1571 byla v místě dnešního lázeňského domu při hledání pramene kyselky objevena jeskyně. Kvůli vysoké koncentraci oxidu uhličitého však nemohla být prozkoumána. V roce 1912 se zbrašovský starosta Josef Chromý a jeho bratr Čeněk neúspěšně pokoušeli najít jeskyně prokopáváním skalního masivu. V létě téhož roku odkryli při lámání kamene J. Machanec a Fr. Mořkovský svislou prasklinu ve skalní stěně lomu Na Baránce. V prosinci začal z otvoru vystupovat několikametrový sloupec teplé páry. Bratři Chromí otvor zvětšili a v polovině ledna 1913 sestoupili pomocí žebříků do hloubky 42 metrů a na dně propasti objevili vchod do jeskyně. Během sestupu se jim údajně přetrhlo lano a při pádu se jim rozbily svítilny. Oba objevitelé tak museli potmě čekat osm hodin na záchranu. Měli však štěstí, že zůstali na vyvýšeném místě a nesjeli po svahu…  číst dále

Luděk Vláčil - http://cs.wikipedia.org http://www.jeskynecr.cz http://mic.hranet.cz/cs/historie-a-pamatky/prirodni-pamatky/zbrasovske-aragonitove-jeskyne.html, 26.4. 2015

Olomoucký kraj,  Přerov  (PR), Teplice nad Bečvou

Místa v okolí

 kaple sv. Peregrina
 lázně
 Hranická propast
 Svrčov
 Ústí
 městské hradby
 radnice
 Nová synagoga
 mariánský sloup
 Hranice
 Rybáře
 Skalička
 Skalička
 Malhotice
 Malhotice
 Špičky
 zvonice
 kaple sv. Anny
 Kunzov
 kostel sv. Jiří
 Kelč
 Všechovice
 Lom Olšovec
 železniční viadukt
 Helfštýn
 Týn nad Bečvou
 Soudkova štola
 Horní Újezd
 Kladeruby
 kostel sv. Havla
 Puchart
 Drahotuše
 Hustopeče nad Bečvou
 větrný mlýn
 Partutovice
 Komárno
 Oprostovice
 Libosváry
 kaple sv. Josefa
 městské opevnění
 obecní špitál
 Floriánská kašna
 Kladníky
 zvonice
 radnice
 mariánský sloup
 synagoga
 kaple sv. Petra
 kaple sv. Rocha
 Loučka
 Lhotsko
 Lipník nad Bečvou
 Choryně
 Kladníky
 Loukov
 hradiště Obírka
 Polouvsí
 Hlinsko
 kaple sv. Floriána
 Hradiště
 Veselská rozhledna
 Vystrkov
 Branky
 Nový Šaumburk
 Branky
 Branky
 mlýnský náhon
 Potštát
 Lešná
 větrný mlýn
 Beessova kaple
 Hodinová věž
 morový sloup
 kaple
 Šišma
 Podolí
 Šaumburk
 Rajnochovice
 Rajnochovice
 Perná
 Hradčany
 Příluky
 kostel sv. Mikuláše
 Pavlovice u Přerova
 Jeseník nad Odrou
 městské hradby
 kostel sv. Jiljí
 kaple sv. Anny
 katovna
 Nahošovice
 Odry
 Pavlovice u Přerova
 Dřevohostice
 Arnoltovice
 kostel sv. Havla
 zvonice
 svobodný dvůr
 Olšová
 Domaželice
Kontaktní informace
Tel: +420 581 601 866
zbrasov@caves.cz
Základní informace místa
ID místa: 12151
Typ místa: příroda
Podkategorie: jeskyně
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 27.4.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama