Hranický kras je od roku 2003 národní přírodní památkou, která nemá u nás obdoby. Jeskyně byly objeveny roku 1912 a první průzkum byl proveden 1913. Roku 1926 byly zpřístupněny pro veřejnost. V letech 2002 – 2005 proběhla v jeskyních velká rekonstrukce.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil, 04/2015
Zbrašovské aragonitové jeskyně dostaly název podle vesnice Zbrašov, která je dnes částí obce Teplice nad Bečvou. Nacházejí se nedaleko města Hranice na katastru obce Teplice nad Bečvou. Nejlépe se k nim dostanete od vlakového nádraží, u kterého je i parkoviště. Přejdete silnici a ukazatele vás zavedou až ke vstupu do jeskyní, který je od parkoviště vzdálen asi 800 metrů. Kousek od vstupu do jeskyní jsou lázně s restaurací a upraveným parkem.
Luděk Vláčil, 26.4. 2015
popis

Zbrašovské aragonitové jeskyně jsou součástí národní přírodní památky, která byla vyhlášena v roce 2003 k ochraně krasového území evropského významu a nemá v České republice obdoby. Jsou jedněmi z mála aragonitových jeskyní na světě a jedinými zpřístupněnými u nás. Vznikly hydrotermálními procesy, při kterých vyvěrá z velkých hloubek v důsledku tektonických pohybů teplá kyselka. Na vzniku Zbrašovských aragonitových jeskyní se podílely i povrchové vody, které vtékaly do jeskyní puklinami. Unikátní krasová výzdoba jeskyní je tvořena aragonitem, který je poměrně vzácný. Spodní části systému jsou kvůli vysoké koncentraci oxidu uhličitého nepřístupné a v celé přístupné časti jsou senzory, které měří jeho hladinu v ovzduší. Při překročení bezpečné hranice se spustí systém odsávání. V Hranickém krasu je zatím 31 známých jeskyní a propastí.

Luděk Vláčil, 26.4. 2015

historie

Již odedávna byly v této lokalitě známy vývěry teplé kyselky a oxidu uhličitého. V roce 1571 byla v místě dnešního lázeňského domu při hledání pramene kyselky objevena jeskyně. Kvůli vysoké koncentraci oxidu uhličitého však nemohla být prozkoumána. V roce 1912 se zbrašovský starosta Josef Chromý a jeho bratr Čeněk neúspěšně pokoušeli najít jeskyně prokopáváním skalního masivu. V létě téhož roku odkryli při lámání kamene J. Machanec a Fr. Mořkovský svislou prasklinu ve skalní stěně lomu Na Baránce. V prosinci začal z otvoru vystupovat několikametrový sloupec teplé páry. Bratři Chromí otvor zvětšili a v polovině ledna 1913 sestoupili pomocí žebříků do hloubky 42 metrů a na dně propasti objevili vchod do jeskyně. Během sestupu se jim údajně přetrhlo lano a při pádu se jim rozbily svítilny. Oba objevitelé tak museli potmě čekat osm hodin na záchranu. Měli však štěstí, že zůstali na vyvýšeném místě a nesjeli po svahu…  číst dále

Luděk Vláčil - http://cs.wikipedia.org http://www.jeskynecr.cz http://mic.hranet.cz/cs/historie-a-pamatky/prirodni-pamatky/zbrasovske-aragonitove-jeskyne.html, 26.4. 2015

Olomoucký kraj,  Přerov  (PR), Teplice nad Bečvou

Místa v okolí

 kaple sv. Peregrina
 lázně
 Hranická propast
 Svrčov
 Ústí
 městské hradby
 radnice
 Nová synagoga
 mariánský sloup
 Hranice
 Rybáře
 Skalička
 Skalička
 Malhotice
 Malhotice
 Špičky
 zvonice
 kaple sv. Anny
 Kunzov
 kostel sv. Jiří
 Kelč
 Všechovice
 Lom Olšovec
 železniční viadukt
 Helfštýn
 Týn nad Bečvou
 Soudkova štola
 Horní Újezd
 Kladeruby
 kostel sv. Havla
 Puchart
 Drahotuše
 Hustopeče nad Bečvou
 větrný mlýn
 Partutovice
 Komárno
 Oprostovice
 kaple sv. Josefa
 Libosváry
 městské opevnění
 Kladníky
 zvonice
 radnice
 mariánský sloup
 obecní špitál
 Floriánská kašna
 synagoga
 kaple sv. Petra
 Loučka
 Lhotsko
 kaple sv. Rocha
 Kladníky
 Loukov
 Lipník nad Bečvou
 Choryně
 hradiště Obírka
 Polouvsí
 Hlinsko
 kaple sv. Floriána
 Hradiště
 Vystrkov
 Branky
 Nový Šaumburk
 Branky
 Branky
 mlýnský náhon
 Potštát
 Lešná
 větrný mlýn
 Beessova kaple
 Hodinová věž
 morový sloup
 Šišma
 kaple
 Podolí
 Šaumburk
 Rajnochovice
 Perná
 Hradčany
 Příluky
 kostel sv. Mikuláše
 Pavlovice u Přerova
 Jeseník nad Odrou
 městské hradby
 kostel sv. Jiljí
 kaple sv. Anny
 katovna
 Odry
 Nahošovice
 Pavlovice u Přerova
 Dřevohostice
 kostel sv. Havla
 zvonice
 Arnoltovice
 svobodný dvůr
 Domaželice
Kontaktní informace
Tel: +420 581 601 866
zbrasov@caves.cz
Základní informace místa
ID místa: 12151
Typ místa: příroda
Podkategorie: jeskyně
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 27.4.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama