Nepatrné terénní stopy tvrziště se zcela zaniklou tvrzi poprvé připomínanou v roce 1445 v souvislosti s Čeňkem z Kladerub. Její zánik je spojován se Švédy a třicetiletou válkou. Poslední doložená zmínka je z roku 1539. Dnes zahrada rodinného domu s nepatrnými terénními zbytky příkopu, popř. valu.
Hlavní obrázek místa
Jv. mírný svah tvrziště. Jádro je vlevo od čp.121
© Dušan Dohňanský 04/2019
Kladeruby jsou doloženy už v roce 1141 jako majetek biskupství. Jako první se po nich píše v roce 1353 pravděpodobně Jan. Na počátku 15. století většinu léna nabyl vladycký rod píšící se po Zdounkách a později Svrčově. Ten zde zřejmě i postavil tvrz, která se ale písemně připomíná až v roce 1445 v souvislosti s Čeňkem z Kladerub. Jeho rod na tvrzi sídlil až do roku 1539. Roku 1540 zboží koupil Vilém ze Žerotína, který sídlil na Starém Jičíně. Z téhož roku pochází i poslední písemná zmínka o tvrzi. Za třicetileté války údajně tvrz poničili Švédové. Dnes se na bývalém tvrzišti nachází zahrady rodinného domu č. p. 121. Tvrz beze zbytku zmizela, z tvrziště jsou zachovány jen nepatrné zbytky příkopu, popř. valu na jihozápadě.
Dohňanský Dušan zdroj : M. Plaček - Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí., 12.8. 2020
Zlínský kraj,  Vsetín  (VS), Kladeruby

Místa v okolí

 Choryně
 Kelč
 Vystrkov
 Branky
 Branky
 Branky
 Skalička
 větrný mlýn
 Skalička
 Beessova kaple
 Lešná
 Loučka
 Malhotice
 Příluky
 Malhotice
 Podolí
 Arnoltovice
 Špičky
 Hradiště
 Perná
 Všechovice
 Krásno nad Bečvou
 evangelický kostel
 dům U apoštolů
 Ústí
 radnice
 Komárno
 Jarcová
 Hranická propast
 kaple sv. Floriána
 Rajnochovice
 kaple sv. Peregrina
 Rajnochovice
 lázně
 Nový Šaumburk
 Svrčov
 Šaumburk
 Horní Újezd
 kaple sv. Anny
 městské hradby
 Polouvsí
 mariánský sloup
 radnice
 Nová synagoga
 Hranice
 kostel sv. Jiří
 Požaha
 Prameny Zrzávky
 Starý Jičín
 kamenný pranýř
 kostel sv. Václava
 Arenda
 Hodslavice
 Rybáře
 Starý Jičín
 Loukov
 Libosváry
 staré fojtství
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Ondřeje
 Pržno
 Čertův mlýn
 Hodslavice
 svobodný dvůr
 Věruška
 evangelický kostel
 Jeseník nad Odrou
 zvonice
 Chvalčov
 evangelický kostel
 Klenov
 Chvalčov
 Czeicznerova vila
 Nový Jičín
 Laudonův dům
 radnice
 žilinský vodní jez
 Stará pošta
 městské hradby
 Kunzov
 Lom Olšovec
 Bannerova studánka
 Obřany
 hraniční kameny
 Hostýn
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Martina
 Hostýn
 Soudkova štola
 Skalný
 Puchart
 Slavkov pod Hostýnem
 Partutovice
 Chlum
 Panský mlýn
 Křídlo
Základní informace místa
ID místa: 15144
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 12.8.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama