Pivovar v Týně nad Bečvou byl založen r. 1593. V letech 1852 a 1854 v areálu pivovaru pobýval Bedřich Smetana se svou rodinou. Dne 9. července 1854 zde zemřela na tuberkulózu jeho malá dcera Gabrielka. Pivovar fungoval do r. 1907. V r. 2015 bylo v objektu zřízeno Muzeum Bedřicha Smetany.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 10/2021
Jediné muzeum Bedřicha Smetany na Moravě se nachází v obci Týn nad Bečvou známé především hradem Helfštýn, tyčícím se nad údolím řeky Bečvy. Muzeum je na návsi B. Smetany v historické budově ze 16. století. V současnosti je muzeum dočasně do května 2022 uzavřeno. Dominantou obce je kostel Panny Marie, u něhož se nachází hřbitov s hrobem Gabrielky, dcery Bedřicha Smetany.
Luděk Vláčil, 9.11. 2021
historie

Pivovar v Týně nad Bečvou byl založen roku 1593. Budova panského pivovaru vznikla rovněž koncem 16. století. V roce 1852 obec poprvé navštívil Bedřich Smetana spolu s manželkou Kateřinou a dcerou Bedřiškou. Při své návštěvě bydleli právě v areálu pivovaru, který měl v nájmu Smetanův švagr František Matějka. V létě roku 1854 zde pobývala Smetanova manželka Kateřina s dcerami Bedřiškou a Gabrielou. Dvouletá Gabriela trpěla tuberkulózou a Kateřina doufala, že jí čistý venkovský vzduch pomůže. Gabrielka zde 9. července 1854 zemřela. Poté navštívil Bedřich Smetana Týn nad Bečvou naposledy. Smrt malé Gabrielky připomíná pomník u kostela Panny Marie. Roku 1858 pivovar zakoupila kněžna Gabriela Hatzfeldová, která jej vlastnila až do jeho zániku v roce 1907. V roce 2013 budovu panského pivovaru z konce 16. století koupila obec a roku 2015 zde zřídila Muzeum Bedřicha Smetany.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pivovar-lipnik.cz/4457/pivovar-tyn-nad-becvou/, https://www.turistika.cz a další, 9.11. 2021

Olomoucký kraj,  Přerov  (PR), Týn nad Bečvou

Místa v okolí

 Týn nad Bečvou
 Helfštýn
 železniční viadukt
 kaple sv. Josefa
 Floriánská kašna
 radnice
 mariánský sloup
 obecní špitál
 zvonice
 synagoga
 městské opevnění
 kaple sv. Petra
 kaple sv. Rocha
 Lipník nad Bečvou
 Kladníky
 Kladníky
 Hlinsko
 mlýnský náhon
 Oprostovice
 kostel sv. Havla
 Šišma
 Drahotuše
 Rybáře
 Pavlovice u Přerova
 Hradčany
 hradiště Obírka
 Lhotsko
 Pavlovice u Přerova
 Veselíčko
 kaple sv. Anny
 městské hradby
 Nahošovice
 Kunzov
 radnice
 Nová synagoga
 mariánský sloup
 Hranice
 kaple sv. Peregrina
 lázně
 Svrčov
 Hranická propast
 Prosenice
 Ústí
 Dřevohostice
 kostel sv. Havla
 zvonice
 zvonice
 Soudkova štola
 kaple sv. Urbana
 Buk
 Malhotice
 Domaželice
 Horní Újezd
 Malhotice
 Lazníčky
 Lazníky
 Želatovice
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Josefa
 Puchart
 Čechy
 kaple
 větrný mlýn
 Lom Olšovec
 Libosváry
 Všechovice
 Zákřov
 Prusy
 Loukov
 Skalička
 Skalička
 Hodinová věž
 morový sloup
 Potštát
 kostel sv. Jiljí
 Daskabát
 kostel sv. Jiří
 městské opevnění
 Partutovice
 Korvínský dům
 synagoga
 bratrská škola
 Přerov
 Městský dům
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Vavřince
 socha žáby
 Tršice
 Švédské šance
 Čekyně
 Penčičky
 kaple sv. Kunhuty
 Čekyně I
 Špičky
 Čekyně II
 Komárno
 Bílý kámen
 Kelč
 Chlum
 Štulbach
 Kostelec u Holešova
 Otěhřiby
 Chvalčov
 Chvalčov
 kostel sv. Jiří
 pozorovatelna CO
 Horní Moštěnice
 Dobrčice
 Hostýn
 Jestřabí (Habicht)
 Kostelec u Holešova
 kaple sv. Floriána
 Přestavlky
 Přestavlky
 Nový Šaumburk
 kostel sv. Floriána
 Šaumburk
 Bores
 Rajnochovice
 Vávrův mlýn
 kostel sv. Anny
 Říkovice
 kostel sv. Prokopa
 Vlkoš
Základní informace místa
ID místa: 16032
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 9.11.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama