Kostel byl postaven před r. 1406, z této doby je jádro kostela. Koncem 16. stol. byla přistavěna kaple Zvěstování Panny Marie. R. 1693 byla přistavěna kaple sv. Barbory. V l. 1765-66 byl kostel barokně přestavěn. R. 1788 shořely krovy a barokní báně byly při opravě nahrazeny současnými střechami.
Hlavní obrázek místa
zvonice
© Tomáš Raška 02/2005
Termíny, kdy je možné vystoupat na věž kostela v roce 2010: 1. května: 10:00 – 15:00 hod 8. května: 10:00 – 13:00 hod 22. května: 9:00 – 12:00 hod 12. června: 10:00 – 12:00 hod 27. července: 15:00 – 18:00 hod (i zvonice) 11. září: 10:00 – 16:00 hod http://www.mesto-lipnik.cz/turista/pruvodcovska-sluzba/dny-otevreni-veze-kostela-sv-jakuba.html
Magdalena Gladišová , 18.5. 2010
popis

popis kostela

Kostel je orientovaná jednolodní stavba s trojboce uzavřeným závěrem opatřeným na nárožích opěrnými pilíři. Na bocích k němu přiléhají čtyřboké sakristie s oratořemi v patře. Obdélná loď má na severu čtyřboké kaple sv. Barbory a Bolestné P. Marie, na jihu kaple Zvěstování P. Marie a sv. Kříže. V ose západního průčelí stojí hranolová věž hlavním vstupem v podvěží a výběhy žeber křížové klenby v 1. patře. Věž je zakončena ochozem s arkádami na sloupech. Presbytář, kruchta a sakristie jsou zaklenuty plackou, oratoře jsou plochostropé. Loď má valenou klenbu s výsečemi mezi pásy zakončenou na obou stranách lunetovými závěry. Boční kaple jsou zaklenuty plackami. Všechny klenby i zdi jsou bohatě zdobeny štukami. Zařízení pochází převážně z doby po barokní přestavbě koncem 18. století.

Zany (podle Umělecké památky Moravy a Slezska, část 2 [J-N], Academia, Praha 1999), 2.6. 2005

historie

dějiny kostela

Jádro kostela sv. Jakuba Většího pochází z doby před r. 1406. Z té doby pochází obvodové zdivo lodi a presbytáře a dolní část věže. Koncem 16. století byla k jižní straně lodi přistavěna kaple Zvěstování Panny Marie a snad roku 1596 byla zvýšena věž. Po požáru města roku 1613 byla loď zpevněna opěrnými pilíři a opatřena klenbou na pilířích, čímž byla rozdělena na trojlodí. Roku 1693 byla od severu k lodi přistavěna kaple sv. Barbory, roku 1694 byla upravena kaple Zvěstování P. Marie. V letech 1765-66 byl kostel výrazně barokně přestavěn. Při tom byly zbořeny pilíře lodi, ta dostala novou klenbu stejně jako presbytář. U něj byly vybudovány sakristie s oratořemi v patře, do lodi osvětlené novými okny byla vestavěna kruchta a ke stávajícím bočním kaplím přibyly nové kaple Bolestné P. Marie a sv. Kříže. V září 1788 shořely krovy, při opravě byly barokní báně nahrazeny současnými útvary.

Zany (podle Umělecké památky Moravy a Slezska, část 2 [J-N], Academia, Praha 1999), 2.6. 2005

Další texty historie
otvíračka

Kostel je otevřen v době mší.

1.6. 2005

Olomoucký kraj,  Přerov  (PR), Lipník nad Bečvou

Místa v okolí

 zvonice
 obecní špitál
 městské opevnění
 radnice
 mariánský sloup
 Floriánská kašna
 kaple sv. Josefa
 kaple sv. Petra
 synagoga
 kaple sv. Rocha
 Lipník nad Bečvou
 mlýnský náhon
 Týn nad Bečvou
 Helfštýn
 železniční viadukt
 Hlinsko
 Kladníky
 Kladníky
 hradiště Obírka
 kostel sv. Havla
 Drahotuše
 Veselíčko
 Pavlovice u Přerova
 Oprostovice
 Šišma
 Pavlovice u Přerova
 Hradčany
 Prosenice
 Rybáře
 Lazníčky
 Lazníky
 kaple sv. Floriána
 Lhotsko
 kostel sv. Josefa
 kaple sv. Urbana
 Buk
 Zákřov
 Kunzov
 Nahošovice
 kaple
 větrný mlýn
 městské hradby
 Daskabát
 mariánský sloup
 radnice
 Dřevohostice
 Nová synagoga
 Hranice
 Želatovice
 Soudkova štola
 kostel sv. Havla
 zvonice
 Puchart
 Domaželice
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Peregrina
 lázně
 socha žáby
 zvonice
 Čechy
 Tršice
 Svrčov
 Hranická propast
 kaple sv. Kunhuty
 Penčičky
 kaple Panny Marie
 Ústí
 Lom Olšovec
 Čekyně I
 Prusy
 Čekyně
 Čekyně II
 Bílý kámen
 městské opevnění
 bratrská škola
 Korvínský dům
 kostel sv. Jiří
 Přerov
 synagoga
 Hodinová věž
 morový sloup
 Otěhřiby
 Potštát
 Městský dům
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Floriana
 Malhotice
 Horní Újezd
 Švédské šance
 Malhotice
 Jestřabí (Habicht)
 Partutovice
 Žeravice
 Libosváry
 kaple sv. Praxedy
 pozorovatelna CO
 Betlémská kaple
 kostel sv. Václava
 Všechovice
 kaple sv. Marka
 Kokory
 Štulbach
 Loukov
 Bores
 kostel sv. Jiljí
 Horní Moštěnice
 Rokytnice
 Božka
 Dobrčice
 zvonice
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Floriána
 rychta
 Komárno
 Chvalčov
 Chvalčov
 Vávrův mlýn
 kostel sv. Prokopa
 Vlkoš
Kontaktní informace
Turistické informační centrum,
nám. T.G. Masaryka 89
Lipník nad Bečvou
Tel: 581 773 763
http://www.mesto-lipnik.cz
tic@mek-lipniknb.cz
Základní informace místa
ID místa: 2861
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 2.6.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama