Židovský hřbitov založen pravděp. v 2 pol. 15. stol., prvně se zmiňuje r. 1651. Po povodni r. 1686 rozšířen. Nejstarší náhrobek je z r. 1646, většina z cca 1500 dalších je z 18.-19. stol. R. 1903 byla u vstupu židovskou obcí postavena obřadní síň na místě staré márnice, v l. 2002-4 byla opravována.
Hlavní obrázek místa
obřadní místnost
© de ardoise 05/2005
Není známo, kdy byl židovský hřbitov v Holešově založen, víme jen, že byl rozšiřován po povodni v letech 1701 a 1713. Nejstarší náhrobek nese letopočet 1647, většina ostatních pochází až z 18. a 19. století. Hřbitov leží mezi v oblouku řeky Rusavy, vchod je z Hankeho ulice. Při obřadní síni jsou mramorové desky se jmény 253 židovských obětí nacismu. Dominantou hřbitova je mohutný 350-400 let starý jasan ztepilý.
Zany, 12.5. 2005
historie

Historie židovského hřbitova v Holešově

Židé se v okolí Holešova začali usazovat již poč. 14. stol., židovský hřbitov byl založen pravděpodobně ve 2 pol. 15. stol. R. 1651 se hřbitov prvně zmiňuje v písemných pramenech. Po povodni r. 1686 byl rozšířen a byla opravována zeď, která ho odděluje od okolí. Nejstarší náhrobek nese letopočet 1646, většina ostatních je z obd. 18. a 19. stol. Na hřbitově je cca 1500 náhrobků, je zde pohřbena řada významných osobností. R. 1903 byla při vstupu postavena židovskou obcí nová obřadní síň na místě staré márnice. Z původního vybavení sem byly přeneseny tři velké dřevěné desky s modlitbami. Po 2. světové válce zde byly umístěny mramorové desky se jmény 253 obětí nacismu. V l. 2002-2004 prošla obřadní síň opravou. Hřbitovu dominuje 350-400 let starý jasan ztepilý.

čerpáno z http://mks.holesov.cz, 16.11. 2011

Zlínský kraj,  Kroměříž  (KM), Holešov

Místa v okolí

 Šachova synagoga
 morový sloup
 Holešov
 pivovar
 Dobrotice
 Přílepy
 Rymice
 Rymice
 Rymice
 smírčí kříž
 Količín
 Kasařov
 kostel sv. Floriána
 Hrádek u Přílep
 Prusinovice
 kostel sv. Kateřiny
 Žeranovice
 kostel sv. Vavřince
 Kostelec u Holešova
 Kostelec u Holešova
 Žeranovice
 Kurovice
 kostel sv. Kunhuty
 Křídlo
 Panský mlýn
 Chlum
 kostel sv. Václava
 Hulín
 Slavkov pod Hostýnem
 Mysločovice
 Přestavlky
 Přestavlky
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Havla
 zvonice
 Dobrčice
 Hostýn
 Dřevohostice
 Skalný
 Hostýn
 Domaželice
 Čechy
 Tlumačov
 kostel sv. Anny
 Říkovice
 Zámeček
 kostel sv. Mikuláše
 Prusy
 kostel sv. Floriána
 Štulbach
 Nahošovice
 Chvalčov
 Horní Moštěnice
 Obřany
 Švédské šance
 Chvalčov
 ZOO Zlín-Lešná
 Lešná
 Tečovice
 kostel sv. Josefa
 Lukov
 Kvasice
 Želatovice
 Tusculum
 Louky
 Vávrův mlýn
 kostel sv. Prokopa
 hraniční kameny
 Vlkoš
 Kyselovice
 Lhotsko
 Zlín
 židovská radnice
 Baťův mrakodrap
 Kroměříž
 Starý pivovar
 Muzeum Kroměřížska
 Hejtmanský dům
 Vrchnostenský dům
 Mlýnská brána
 regentský dům
 radnice
 Hradčany
 kostel sv. Mořice
 biskupská mincovna
 městské opevnění
 Štípa
 Otrokovice
 kostel sv. Mikuláše
 Šišma
 Loukov
 kostel sv. Floriána
 Libosváry
 vrchnostenská sýpka
 Malenovice
 Chropyně
 Květná zahrada
 Pavlovice u Přerova
 Pavlovice u Přerova
 Oprostovice
 Zlín
 synagoga
 kostel sv. Jiří
 Velké Těšany
 kostel sv. Vavřince
 Korvínský dům
 městské opevnění
 Přerov
 Městský dům
 bratrská škola
 zvonice
 kaple sv. Floriána
 Horní Újezd
 Lužkovice
 pozorovatelna CO
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Jiří
 Komárno
 Klečůvka
 Všechovice
 Rokytnice
Základní informace místa
ID místa: 3105
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.5.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama