Hrobka rodu von Baillou byla vystavěna v letech 1885 – 87 dle projektu Ing. Z. Hermanna z Hranic. Drobná neorenesanční kaple s podzemní kryptou uprostřed zaniklého hřbitova. Samotná budova hrobky je ve velmi špatném stavu a stále chátrá.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na hrobku od západu
© Jan P. Štěpánek 06/2006
„Co jste nyní Vy, byli jsme i my. Co jsme nyní my, budete i vy“....velmi známý citát provázející mnohá místa s pohřební tématikou, ale právě zde, v Hustopečích nad Bečvou, pochopíte jeho smysl a zamrazí vás někde hluboko v nitru. Rodinná hrobka šlechtického rodu von Baillou v Hustopečích nad Bečvou byla vystavěna až v letech 1885 – 87. Pro její umístění bylo vybráno místo poblíže současného vlakového nádraží Hustopeče nad Bečvou, při silnici do Kelče, necelý kilometr jjz. od zámku. Původně v těchto místech stával hřbitov jehož centrální část hrobka tvořila. Co zde nalezneme dnes? ..... jen velmi smutnou spoušť. Není zde již hřbitov. Celé místo je zarostlé nízkou vegetací a poměrně vysokými stromy, které kolem dokola vytvářejí podivnou smutnou atmosféru. Místa hrobů zde připomínají jen občasné prohlubně v terénu a patrna je i drobná zídka. Místu stále vévodí rodinná hrobka von Baillou, ale dnes v trochu jiném duchu než tomu bylo před několika desítkami let. Původní rodinná hrobka je tvořena čtvercovým objektem kaple s drobným půlkruhovým závěrem na severní straně. Stavba je završena plechovou střechou s drobnou čtvercovou vížkou ve středu. Hrobka je vystavěna v neorenesančním slohu. Nároží zdobí pilastry zakončené korintskými hlavicemi, které nesou profilovanou podkorunní římsu. Samotná korunní římsa je rovněž bohatě členěna a profilována. Boční strany prolamuje dvojité okno ukončené dvojicí oblouků a orámované bohatými šambránami s pilastry na bocích. Průčelí hrobky je ukončeno trojúhelným tympanonem s „okem Božím“. Bohatě štukově zdobený vstupní portál je po bocích ozdoben dvěma nikami se sochami. Do vstupu vede několik drobných schodů. Interiér hrobky je tvořen čtvercovým sálem s vysokým klenutým stropem a o něco nižším půlkruhovým závěrem hrobky. Interiér kaple byl původně malovaný. Půlkruhovým závěrem stavby vedou točité schody do samotné prostorné…  číst dále
Jan P. Štěpánek, 22.8. 2006
historie

Historie hrobky

Iniciátorem stavby rodinné hrobky rodu von Baillou byl Václav Czerney, otec baronky Amelie von Baillou. Hrobka byla vystavěna v letech 1885 – 87 podle projektu Ing. Zachariáše Hermanna z nedalekých Hranic. S povolením konzistoře č. 11637ze dne 26. října 1887 byla hrobka posvěcena a obdařena indultem pro jednu mši svatou ročně.

Jan P. Štěpánek dle materiálů J. Tichánka, 22.8. 2006

Olomoucký kraj,  Přerov  (PR), Hustopeče nad Bečvou

Místa v okolí

 větrný mlýn
 Kladeruby
 Choryně
 Špičky
 Skalička
 Skalička
 Lešná
 Beessova kaple
 Kelč
 Vystrkov
 Perná
 Příluky
 Branky
 Branky
 Polouvsí
 Branky
 Ústí
 Malhotice
 Malhotice
 Hranická propast
 kostel sv. Jiří
 Svrčov
 lázně
 kaple sv. Peregrina
 Arnoltovice
 Starý Jičín
 Krásno nad Bečvou
 Požaha
 kamenný pranýř
 kostel sv. Václava
 Arenda
 kaple sv. Anny
 mariánský sloup
 radnice
 radnice
 Nová synagoga
 Hranice
 Starý Jičín
 evangelický kostel
 městské hradby
 Loučka
 dům U apoštolů
 Všechovice
 Podolí
 Jeseník nad Odrou
 svobodný dvůr
 Hradiště
 Prameny Zrzávky
 Jarcová
 Čertův mlýn
 Hodslavice
 Komárno
 staré fojtství
 kostel sv. Ondřeje
 Rybáře
 Hodslavice
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Floriána
 zvonice
 Horní Újezd
 Rajnochovice
 Nový Šaumburk
 Rajnochovice
 Czeicznerova vila
 Nový Jičín
 Bannerova studánka
 radnice
 Šaumburk
 Laudonův dům
 Stará pošta
 městské hradby
 Veselská rozhledna
 žilinský vodní jez
 Lom Olšovec
 kostel sv. Martina
 Kunzov
 Olšová
 Libosváry
 městské hradby
 Loukov
 Odry
 Soudkova štola
 katovna
 Fürstenberská hrobka
 Partutovice
 Kunín
 Puchart
 Pržno
 Klenov
 Bartošovice
 Chvalčov
 Hukovice
 Chvalčov
 kostel sv. Jiljí
Základní informace místa
ID místa: 4340
Typ místa: sakrální památky
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.8.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama