Hrobka rodu von Baillou byla vystavěna v letech 1885 – 87 dle projektu Ing. Z. Hermanna z Hranic. Drobná neorenesanční kaple s podzemní kryptou uprostřed zaniklého hřbitova. Samotná budova hrobky je ve velmi špatném stavu a stále chátrá.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na hrobku od západu
© Jan P. Štěpánek 06/2006
„Co jste nyní Vy, byli jsme i my. Co jsme nyní my, budete i vy“....velmi známý citát provázející mnohá místa s pohřební tématikou, ale právě zde, v Hustopečích nad Bečvou, pochopíte jeho smysl a zamrazí vás někde hluboko v nitru. Rodinná hrobka šlechtického rodu von Baillou v Hustopečích nad Bečvou byla vystavěna až v letech 1885 – 87. Pro její umístění bylo vybráno místo poblíže současného vlakového nádraží Hustopeče nad Bečvou, při silnici do Kelče, necelý kilometr jjz. od zámku. Původně v těchto místech stával hřbitov jehož centrální část hrobka tvořila. Co zde nalezneme dnes? ..... jen velmi smutnou spoušť. Není zde již hřbitov. Celé místo je zarostlé nízkou vegetací a poměrně vysokými stromy, které kolem dokola vytvářejí podivnou smutnou atmosféru. Místa hrobů zde připomínají jen občasné prohlubně v terénu a patrna je i drobná zídka. Místu stále vévodí rodinná hrobka von Baillou, ale dnes v trochu jiném duchu než tomu bylo před několika desítkami let. Původní rodinná hrobka je tvořena čtvercovým objektem kaple s drobným půlkruhovým závěrem na severní straně. Stavba je završena plechovou střechou s drobnou čtvercovou vížkou ve středu. Hrobka je vystavěna v neorenesančním slohu. Nároží zdobí pilastry zakončené korintskými hlavicemi, které nesou profilovanou podkorunní římsu. Samotná korunní římsa je rovněž bohatě členěna a profilována. Boční strany prolamuje dvojité okno ukončené dvojicí oblouků a orámované bohatými šambránami s pilastry na bocích. Průčelí hrobky je ukončeno trojúhelným tympanonem s „okem Božím“. Bohatě štukově zdobený vstupní portál je po bocích ozdoben dvěma nikami se sochami. Do vstupu vede několik drobných schodů. Interiér hrobky je tvořen čtvercovým sálem s vysokým klenutým stropem a o něco nižším půlkruhovým závěrem hrobky. Interiér kaple byl původně malovaný. Půlkruhovým závěrem stavby vedou točité schody do samotné prostorné…  číst dále
Jan P. Štěpánek, 22.8. 2006
historie

Historie hrobky

Iniciátorem stavby rodinné hrobky rodu von Baillou byl Václav Czerney, otec baronky Amelie von Baillou. Hrobka byla vystavěna v letech 1885 – 87 podle projektu Ing. Zachariáše Hermanna z nedalekých Hranic. S povolením konzistoře č. 11637ze dne 26. října 1887 byla hrobka posvěcena a obdařena indultem pro jednu mši svatou ročně.

Jan P. Štěpánek dle materiálů J. Tichánka, 22.8. 2006

Olomoucký kraj,  Přerov  (PR), Hustopeče nad Bečvou

Místa v okolí

 větrný mlýn
 Kladeruby
 Choryně
 Špičky
 Skalička
 Skalička
 Lešná
 Beessova kaple
 Kelč
 Perná
 Vystrkov
 Příluky
 Polouvsí
 Branky
 Branky
 Branky
 Ústí
 Malhotice
 Malhotice
 kostel sv. Jiří
 Hranická propast
 Svrčov
 kaple sv. Peregrina
 lázně
 Arnoltovice
 Starý Jičín
 Požaha
 kamenný pranýř
 kostel sv. Václava
 Krásno nad Bečvou
 Arenda
 kaple sv. Anny
 mariánský sloup
 městské hradby
 Loučka
 radnice
 radnice
 Nová synagoga
 Hranice
 Starý Jičín
 evangelický kostel
 dům U apoštolů
 Všechovice
 Podolí
 svobodný dvůr
 Jeseník nad Odrou
 Prameny Zrzávky
 Hradiště
 Jarcová
 Čertův mlýn
 Hodslavice
 Komárno
 kostel sv. Ondřeje
 staré fojtství
 Rybáře
 Hodslavice
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Floriána
 zvonice
 Horní Újezd
 Rajnochovice
 Nový Šaumburk
 Czeicznerova vila
 Bannerova studánka
 Nový Jičín
 Laudonův dům
 radnice
 Šaumburk
 Stará pošta
 městské hradby
 žilinský vodní jez
 Lom Olšovec
 kostel sv. Martina
 Kunzov
 Libosváry
 městské hradby
 Loukov
 Soudkova štola
 katovna
 Odry
 Fürstenberská hrobka
 Partutovice
 Kunín
 Pržno
 Puchart
 Klenov
 Bartošovice
 Chvalčov
 Hukovice
 Chvalčov
 kostel sv. Jiljí
Základní informace místa
ID místa: 4340
Typ místa: sakrální památky
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.8.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama