Terénní pozůstatky drobného, snad středověkého opevnění ve svahu nad řekou Bečvou nedaleko osady Rybáře u Hranic. Kruhové, až vejčité plato o průměru cca 40-45 m je na západě a severozápadě sledováno pozůstatkem setřelého valu.
Hlavní obrázek místa
čelo lokality s viditelnou hranou jádra na jihu a jihozápadě
© Jan P. Štěpánek 01/2008
Znatelný terénní reliéf drobného, snad středověkého, ale prozatím archeologicky nepotvrzeného opevnění na výběžku z masívu Maleníku (479 m), nad ohybem lesní cesty sledující vrstevnici nad levým břehem řeky Bečvy, asi 1 km východně od osady Rybáře.
Jan P. Štěpánek, 28.1. 2008
popis

Výchozím bodem pro návštěvu lokality je nejlépe zvolit osadu Rybáře, ležící na pravém břehu Bečvy, necelé 4 km po proudu od města Hranice. Osada Rybáře, dnes součást města Hranice, vznikla snad někdy v 16. století. V roce 1580 jsou zde zmiňovány rybářské chalupy. Až do r. 1918 se nazývala Rybář. Počátečním orientačním bodem nám bude lávka pro pěší přes řeku. Na druhé straně je třeba se dát doleva, a sledovat zelenou turistickou značku jdoucí po nábřeží. Po 200 m značka odbočuje vzhůru do svahu Maleníku. Po cca 400 m dojdeme na křižovatku této trasy se zpevněnou lesní cestou sledující vrstevnici. Zde se nachází rozcestí Nad Rybáři. Zelená značka směřuje dále do svahu. My se nyní dáme doleva (na východ) po modré turistické značce, která kopíruje lesní cestu. Přibližně 700 m jdeme po této silnici, pod sebou máme řeku Bečvu, její širokou nivu a údolí Zemské (Moravské) brány. V místě, kde se tato silnice prudce stáčí doprava se dáme prudce nahoru do svahu. Po cca…  číst dále

Jan P. Štěpánek, 28.1. 2008

historie

Doposud důkladněji archeologicky neprozkoumaná lokalita s prozatímní absencí archeologického materiálu. Ačkoliv doposud nemáme jednoznačný důkaz o středověkém původu lokality, přičítáme vznik tohoto místa této době dle velké podobnosti s prokazatelně středověkým tvrzištěm Svárov v okr. Kroměříž. Názory starších regionálních badatelů právě do tohoto místa situují nejstarší sídlo pánů z Drahotuš. V případě odlesnění musela být z lokality přímá viditelnost na hrad Drahotuše na protějším svahu Moravské brány i na hrad v Hranicích. Lokalita na svůj alespoň základní archeologický výzkum teprve čeká.

Jan P. Štěpánek podle M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri 2007, 28.1. 2008

Půdorys místa

terénní situace lokality Rybáře
© Jan P. Štěpánek 2008
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Olomoucký kraj,  Přerov  (PR), Hranice V - Rybáře

Místa v okolí

 městské hradby
 mariánský sloup
 radnice
 Nová synagoga
 Hranice
 kaple sv. Peregrina
 lázně
 Svrčov
 Hranická propast
 Ústí
 železniční viadukt
 Helfštýn
 Týn nad Bečvou
 Kunzov
 zvonice
 Malhotice
 Malhotice
 kostel sv. Havla
 kaple sv. Anny
 Drahotuše
 Skalička
 Skalička
 Lom Olšovec
 Soudkova štola
 kaple sv. Josefa
 Špičky
 městské opevnění
 obecní špitál
 Floriánská kašna
 radnice
 mariánský sloup
 zvonice
 synagoga
 kaple sv. Petra
 kaple sv. Rocha
 Oprostovice
 Kladníky
 Lipník nad Bečvou
 Puchart
 Všechovice
 Kladníky
 Horní Újezd
 hradiště Obírka
 kostel sv. Jiří
 Hlinsko
 Lhotsko
 mlýnský náhon
 Kelč
 Partutovice
 Šišma
 Libosváry
 větrný mlýn
 kaple
 Loukov
 Potštát
 Hodinová věž
 morový sloup
 Komárno
 Hradčany
 Kladeruby
 Hustopeče nad Bečvou
 Pavlovice u Přerova
 Pavlovice u Přerova
 Nahošovice
 Hustopeče nad Bečvou
 Dřevohostice
 Loučka
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Havla
 zvonice
 větrný mlýn
 Veselíčko
 kostel sv. Josefa
 Nový Šaumburk
 Veselská rozhledna
 kostel sv. Jiljí
 Hradiště
 Šaumburk
 Choryně
 Rajnochovice
 Podolí
 Polouvsí
 Rajnochovice
 kostel sv. Mikuláše
 Branky
 Vystrkov
 Domaželice
 Branky
 Branky
 Čechy
 Želatovice
 městské hradby
 katovna
 Odry
 Prusy
 Olšová
 Velká Střelná
 Velká Střelná
Základní informace místa
ID místa: 5568
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 31.1.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama