Terénní pozůstatky drobného, snad středověkého opevnění ve svahu nad řekou Bečvou nedaleko osady Rybáře u Hranic. Kruhové, až vejčité plato o průměru cca 40-45 m je na západě a severozápadě sledováno pozůstatkem setřelého valu.
Hlavní obrázek místa
čelo lokality s viditelnou hranou jádra na jihu a jihozápadě
© Jan P. Štěpánek 01/2008
Znatelný terénní reliéf drobného, snad středověkého, ale prozatím archeologicky nepotvrzeného opevnění na výběžku z masívu Maleníku (479 m), nad ohybem lesní cesty sledující vrstevnici nad levým břehem řeky Bečvy, asi 1 km východně od osady Rybáře.
Jan P. Štěpánek, 28.1. 2008
popis

Výchozím bodem pro návštěvu lokality je nejlépe zvolit osadu Rybáře, ležící na pravém břehu Bečvy, necelé 4 km po proudu od města Hranice. Osada Rybáře, dnes součást města Hranice, vznikla snad někdy v 16. století. V roce 1580 jsou zde zmiňovány rybářské chalupy. Až do r. 1918 se nazývala Rybář. Počátečním orientačním bodem nám bude lávka pro pěší přes řeku. Na druhé straně je třeba se dát doleva, a sledovat zelenou turistickou značku jdoucí po nábřeží. Po 200 m značka odbočuje vzhůru do svahu Maleníku. Po cca 400 m dojdeme na křižovatku této trasy se zpevněnou lesní cestou sledující vrstevnici. Zde se nachází rozcestí Nad Rybáři. Zelená značka směřuje dále do svahu. My se nyní dáme doleva (na východ) po modré turistické značce, která kopíruje lesní cestu. Přibližně 700 m jdeme po této silnici, pod sebou máme řeku Bečvu, její širokou nivu a údolí Zemské (Moravské) brány. V místě, kde se tato silnice prudce stáčí doprava se dáme prudce nahoru do svahu. Po cca…  číst dále

Jan P. Štěpánek, 28.1. 2008

historie

Doposud důkladněji archeologicky neprozkoumaná lokalita s prozatímní absencí archeologického materiálu. Ačkoliv doposud nemáme jednoznačný důkaz o středověkém původu lokality, přičítáme vznik tohoto místa této době dle velké podobnosti s prokazatelně středověkým tvrzištěm Svárov v okr. Kroměříž. Názory starších regionálních badatelů právě do tohoto místa situují nejstarší sídlo pánů z Drahotuš. V případě odlesnění musela být z lokality přímá viditelnost na hrad Drahotuše na protějším svahu Moravské brány i na hrad v Hranicích. Lokalita na svůj alespoň základní archeologický výzkum teprve čeká.

Jan P. Štěpánek podle M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri 2007, 28.1. 2008

Půdorys místa

terénní situace lokality Rybáře
© Jan P. Štěpánek 2008
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Olomoucký kraj,  Přerov  (PR), Hranice V - Rybáře

Místa v okolí

 městské hradby
 radnice
 Nová synagoga
 mariánský sloup
 Hranice
 kaple sv. Peregrina
 lázně
 Svrčov
 Hranická propast
 Ústí
 železniční viadukt
 Helfštýn
 Týn nad Bečvou
 Kunzov
 zvonice
 Malhotice
 Malhotice
 kostel sv. Havla
 Drahotuše
 kaple sv. Anny
 Skalička
 Skalička
 Lom Olšovec
 Soudkova štola
 kaple sv. Josefa
 městské opevnění
 Špičky
 Floriánská kašna
 obecní špitál
 zvonice
 radnice
 mariánský sloup
 synagoga
 kaple sv. Petra
 kaple sv. Rocha
 Oprostovice
 Kladníky
 Lipník nad Bečvou
 Puchart
 Všechovice
 Kladníky
 Horní Újezd
 hradiště Obírka
 kostel sv. Jiří
 Hlinsko
 Lhotsko
 Kelč
 mlýnský náhon
 Partutovice
 Šišma
 Libosváry
 větrný mlýn
 kaple
 Loukov
 Potštát
 Hradčany
 Hodinová věž
 morový sloup
 Komárno
 Hustopeče nad Bečvou
 Kladeruby
 Pavlovice u Přerova
 Pavlovice u Přerova
 Nahošovice
 Hustopeče nad Bečvou
 Dřevohostice
 Loučka
 kaple sv. Floriána
 větrný mlýn
 kostel sv. Havla
 zvonice
 Veselíčko
 kostel sv. Josefa
 Nový Šaumburk
 kostel sv. Jiljí
 Hradiště
 Šaumburk
 Choryně
 Podolí
 Polouvsí
 Rajnochovice
 kostel sv. Mikuláše
 Branky
 Domaželice
 Branky
 Branky
 Vystrkov
 Čechy
 Želatovice
 městské hradby
 katovna
 Odry
 Prusy
 Velká Střelná
 Velká Střelná
Základní informace místa
ID místa: 5568
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 31.1.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama