Nedávno objevené tvrziště, dnes částečně porušené.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled od jihozápadu na zachovalý centrální pahorek tvrze
© Roman Řezáč 06/2006
Teprve nedávno objevené tvrziště v Podolí se nachází v severozápadním konci obce, u domu č.p.37. a její místo s jistotou lokalizoval amatérský archeolog D.Kolbinger. Tvrz nezaujala pro obranu nějak výhodné místo. Byla zdá se částečně vyříznuta do sklánějící se roviny nad bezejmenným potokem. Ten byl jistě vítaným zdrojem vody a mohl sloužit i pro napájení příkopů. Bohužel, tvrz v Podolí je ukázkou (a zdaleka ne jedinou), jak progresivně může za krátkou dobu dojít ke změně zachovalé terénní situace a nenávratnému porušení. M.Plaček v soupisu nových a revidovaných lokalit (2005) při popisu tvrziště uvádí zachovalý, od severu částečně porušený, centrální pahorek o rozměrech asi 20 x 17 m. Výšku uvádí od 1.7 do 2.7 m. Na jeho povrchu už nejsou patrné žádné náznaky zástavby. Pahorek byl od pokračující skloněné roviny na východě oddělen obloukem příkopu, více než 12 širokého a až 1.7 m hlubokého. Na jiných stranách není příkop patrný, ale dá se předpokládat že byl i tam, vzhledem k terénu by ho tvořil spíše vnější val. Dnešní situace je však již jiná. Centrální pahorek a od něj směrem na západ patří k pozemku domu č.p.37. Východní příkop patři k vedlejšímu pozemku, na kterém je pruh pole. Výstižnější je říct že patřil, protože je zcela zavezený jeho majitelem a temeno pahorku je tak od východní strany v současné době už asi jen 20 cm nad terénem a příkop chybí. Na ostatních stranách výška pahorku odpovídá popisu M.Plačka, přičemž nejvyšší je na severu. Zavážení příkopu a srovnávání terénu majitelem sousedního políčka začalo podle majitelky domu č.p.37 asi před 15 lety a minulý rok skončilo snad natrvalo A tady si dovolím vyjádřit velmi krátce svůj subjektivní pohled. V tomhle případě je tedy kamenem úrazu to, že tvrziště částečně rozděluje hranice parcel (většina z něj jak bylo uvedeno je na pozemku patřícího ke zmíněnému domu č.p.37).…  číst dále
Roman Řezáč, 24.6. 2006

Komentáře

Zlínský kraj,  Vsetín  (VS), Podolí

Místa v okolí

 Loučka
 Hradiště
 Rajnochovice
 Rajnochovice
 Branky
 Branky
 Branky
 kaple sv. Floriána
 Nový Šaumburk
 Oznička
 Šaumburk
 Komárno
 Kelč
 Vystrkov
 Kladeruby
 Jarcová
 Všechovice
 Věruška
 Pržno
 Choryně
 evangelický kostel
 Arnoltovice
 evangelický kostel
 Hošťálková
 Malhotice
 Horní Újezd
 Malhotice
 evangelický kostel
 Loukov
 dům U apoštolů
 radnice
 Krásno nad Bečvou
 Skalička
 Libosváry
 Skalička
 Hustopeče nad Bečvou
 hraniční kameny
 Chvalčov
 kaple sv. Anny
 Příluky
 Chvalčov
 Hustopeče nad Bečvou
 Beessova kaple
 Lešná
 Obřany
 Kamenec
 větrný mlýn
 Hostýn
 Ústí
 Hostýn
 Skalný
 Perná
 Klenov
 Špičky
 kostel sv. Jiljí
 kaple sv. Peregrina
 Hranická propast
 lázně
 Slavkov pod Hostýnem
 Svrčov
 Maštaliska
 stará radnice
 nová radnice
 Vsetín
 muzeum
 městské hradby
 Prameny Zrzávky
 Chlum
 mariánský sloup
 Nová synagoga
 radnice
 Hranice
 Rybáře
 Panský mlýn
 Křídlo
 Lukov
 Hodslavice
 Požaha
 staré fojtství
 kostel sv. Ondřeje
 Hodslavice
 Čertův mlýn
 Ferdinandův tunel
 Hovězí
Základní informace místa
ID místa: 4331
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 24.6.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Spící panna nabídne výhled do Máchova kraje

Zajímavosti

Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.

Naposledy navštívené

reklama