Malá čtvercová kaple sv. Floriána se zvonicí, náležející k farnosti Rajnochovice, vznikla zřejmě v 2. pol. 19. stol. V parčíku před kaplí je socha dívky se džbánem od místního rodáka, akademického sochaře O. Drahotušského.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 08/2016
Obec Podhradní Lhota se nachází ve Zlínském kraji v okrese Kroměříž na úpatí nejvyššího vrcholu Hostýnských vrchů, Kelčského Javorníku. Samotná obec nemá příliš památek. Ještě v polovině 19. století byla téměř celá dřevěná. Jedinou kulturní památkou jsou, kromě nedaleké zříceniny hradu Šaumburk, boží muka na okraji obce. K dalším pamětihodnostem patří přestavěná budova bývalého fojtství a dvě menší sakrální stavby pocházející patrně z 2. pol. 19. stol. Kaple sv. Floriána v malém parčíku na návsi bývá zaměňována s menší, ale hodnotnější kapličkou Sedmibolestné Panny Marie nacházející se mezi domy č. p. 84 a 85. K záměně dochází, protože bývá většinou zmiňována pouze kaplička Sedmibolestné Panny Marie, která se sice nachází na katastrálním území Podhradní Lhoty, ale stojí až v zástavbě na okraji Rajnochovic. V parčíku před kaplí sv. Floriána se nachází socha dívky se džbánem od místního rodáka, akademického sochaře Oldřicha Drahotušského.
Luděk Vláčil - zdroj:http://www.pamatkovykatalog.cz/, https://cs.wikipedia.org, http://archivnimapy.cuzk.cz, informační cedule a další, 6.11. 2016

Komentáře

Zlínský kraj,  Kroměříž  (KM), Podhradní Lhota

Místa v okolí

 Nový Šaumburk
 Šaumburk
 Komárno
 Rajnochovice
 Rajnochovice
 Hradiště
 Loučka
 Podolí
 Všechovice
 Loukov
 Horní Újezd
 Libosváry
 Chvalčov
 Kelč
 Chvalčov
 Obřany
 hraniční kameny
 Malhotice
 kaple sv. Anny
 Malhotice
 Hostýn
 Branky
 Branky
 Hostýn
 Branky
 Skalný
 Hošťálková
 evangelický kostel
 Kladeruby
 kostel sv. Jiljí
 Slavkov pod Hostýnem
 Věruška
 Vystrkov
 Skalička
 evangelický kostel
 Skalička
 Choryně
 Chlum
 Pržno
 Panský mlýn
 Ústí
 Křídlo
 Jarcová
 Kamenec
 Lhotsko
 Arnoltovice
 kaple sv. Peregrina
 Hranická propast
 lázně
 Hustopeče nad Bečvou
 Hustopeče nad Bečvou
 Svrčov
 Lukov
 evangelický kostel
 Oprostovice
 dům U apoštolů
 Krásno nad Bečvou
 Rybáře
 radnice
 Špičky
 větrný mlýn
 Beessova kaple
 Lešná
 Tusculum
 městské hradby
 Příluky
 Nová synagoga
 mariánský sloup
 radnice
 Hranice
 Dřevohostice
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Havla
 zvonice
 Kasařov
 Janůvka
 Hrádek u Přílep
 Kladníky
 Prusinovice
 kostel sv. Kateřiny
 Perná
 Helfštýn
 Týn nad Bečvou
 Dobrotice
 Kladníky
 kostel sv. Mikuláše
 Ferdinandův tunel
 Liptál
 Maštaliska
 nová radnice
 stará radnice
 Vsetín
 Přílepy
 železniční viadukt
 smírčí kříž
 kaple sv. Josefa
 městské opevnění
 Žeranovice
 kostel sv. Vavřince
 Žeranovice
 Požaha
Základní informace místa
ID místa: 13029
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 8.11.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama