Malá čtvercová kaple sv. Floriána se zvonicí, náležející k farnosti Rajnochovice, vznikla zřejmě v 2. pol. 19. stol. V parčíku před kaplí je socha dívky se džbánem od místního rodáka, akademického sochaře O. Drahotušského.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 08/2016
Obec Podhradní Lhota se nachází ve Zlínském kraji v okrese Kroměříž na úpatí nejvyššího vrcholu Hostýnských vrchů, Kelčského Javorníku. Samotná obec nemá příliš památek. Ještě v polovině 19. století byla téměř celá dřevěná. Jedinou kulturní památkou jsou, kromě nedaleké zříceniny hradu Šaumburk, boží muka na okraji obce. K dalším pamětihodnostem patří přestavěná budova bývalého fojtství a dvě menší sakrální stavby pocházející patrně z 2. pol. 19. stol. Kaple sv. Floriána v malém parčíku na návsi bývá zaměňována s menší, ale hodnotnější kapličkou Sedmibolestné Panny Marie nacházející se mezi domy č. p. 84 a 85. K záměně dochází, protože bývá většinou zmiňována pouze kaplička Sedmibolestné Panny Marie, která se sice nachází na katastrálním území Podhradní Lhoty, ale stojí až v zástavbě na okraji Rajnochovic. V parčíku před kaplí sv. Floriána se nachází socha dívky se džbánem od místního rodáka, akademického sochaře Oldřicha Drahotušského.
Luděk Vláčil - zdroj:http://www.pamatkovykatalog.cz/, https://cs.wikipedia.org, http://archivnimapy.cuzk.cz, informační cedule a další, 6.11. 2016
Zlínský kraj,  Kroměříž  (KM), Podhradní Lhota

Místa v okolí

 Nový Šaumburk
 Šaumburk
 Komárno
 Rajnochovice
 Rajnochovice
 Hradiště
 Loučka
 Podolí
 Všechovice
 Loukov
 Horní Újezd
 Libosváry
 Chvalčov
 Kelč
 Chvalčov
 Obřany
 hraniční kameny
 Malhotice
 kaple sv. Anny
 Malhotice
 Hostýn
 Branky
 Branky
 Branky
 Hostýn
 Skalný
 Hošťálková
 evangelický kostel
 Kladeruby
 kostel sv. Jiljí
 Věruška
 Slavkov pod Hostýnem
 Vystrkov
 Skalička
 evangelický kostel
 Skalička
 Chlum
 Choryně
 Pržno
 Panský mlýn
 Ústí
 Křídlo
 Jarcová
 Arnoltovice
 Lhotsko
 kaple sv. Peregrina
 Hranická propast
 lázně
 Hustopeče nad Bečvou
 Hustopeče nad Bečvou
 Svrčov
 Lukov
 evangelický kostel
 Oprostovice
 dům U apoštolů
 Krásno nad Bečvou
 Rybáře
 radnice
 Špičky
 větrný mlýn
 Tusculum
 městské hradby
 Beessova kaple
 Lešná
 mariánský sloup
 Příluky
 Nová synagoga
 radnice
 Hranice
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Havla
 zvonice
 Dřevohostice
 Kasařov
 Janůvka
 Hrádek u Přílep
 Prusinovice
 Kladníky
 kostel sv. Kateřiny
 Helfštýn
 Týn nad Bečvou
 Perná
 Dobrotice
 Kladníky
 kostel sv. Mikuláše
 Liptál
 Vsetín
 Maštaliska
 nová radnice
 stará radnice
 Přílepy
 železniční viadukt
 smírčí kříž
 kaple sv. Josefa
 městské opevnění
 Žeranovice
 kostel sv. Vavřince
 Žeranovice
 Požaha
Základní informace místa
ID místa: 13029
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 8.11.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama