Hrad z konce 13. století byl poprvé zmíněn až r. 1408 za Heralta z Kunštátu. Rozbořen byl za česko-uherských válek koncem 70. let 15. st. Dnes dochován oválný pahorek jádra s dvojnásobnými valy a příkopy a obdélné předhradí.
Hlavní obrázek místa
Chlum
© Karel Světlík, 03/2010
Hrad Chlum, který stával nad vsí Bílavskem na vrchu Chlumu, se připomíná poprvé r. 1408. O dva roky později se po něm výslovně píše Smil z Kunštátu a o pět let později jeho bratr Heralt z Kunštátu; v obou případech šlo o jejich spor s majitelem sousedního hradu Křídla Předborem z Cimburka. Hrad Chlum byl pravděpodobně rozbořen za česko-uherských válek někdy koncem 70. let 15. století, kdy Uhři zničili i blízké hrady Křídlo a Lukov. Jako zřícenina se uvádí ještě v r. 1650 při prodeji bystřického panství knížetem Václavem Eusebiem z Lobkovic hraběti Janovi z Rottalu. Dodnes se z něho zachoval půdorys hradiště i s dvojnásobným valem a příkopem. V druhé polovině 19. století tu dal tehdejší majitel bystřického panství Arnošt Laudon provést příčnou sondu, při níž byla objevena řada úlomků středověké keramiky a železné předměty (sekyrka, hroty šípů), které lze datovat do 14. – 15. století.
Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Severní Morava, 1983, 3.11. 2004

Půdorys místa

situační nákres
© M. Plaček (Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Zlínský kraj,  Kroměříž  (KM), Bílavsko

Místa v okolí

 Slavkov pod Hostýnem
 Panský mlýn
 kostel sv. Jiljí
 Křídlo
 Hostýn
 Hostýn
 Kasařov
 Chvalčov
 Prusinovice
 kostel sv. Kateřiny
 Skalný
 Chvalčov
 Dobrotice
 Obřany
 Hrádek u Přílep
 Loukov
 kostel sv. Havla
 zvonice
 Libosváry
 Dřevohostice
 Přílepy
 Holešov
 Kostelec u Holešova
 pivovar
 židovský hřbitov
 morový sloup
 Šachova synagoga
 hraniční kameny
 Lhotsko
 Nahošovice
 smírčí kříž
 kostel sv. Floriána
 Kostelec u Holešova
 Domaželice
 Horní Újezd
 Rymice
 Rymice
 Rymice
 Čechy
 Oprostovice
 Žeranovice
 kostel sv. Vavřince
 Šišma
 Lukov
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Mikuláše
 Hradčany
 Količín
 Komárno
 Žeranovice
 Šaumburk
 kaple sv. Floriána
 Nový Šaumburk
 Prusy
 kostel sv. Josefa
 Tusculum
 Všechovice
 Kladníky
 Pavlovice u Přerova
 Přestavlky
 Želatovice
 Pavlovice u Přerova
 Přestavlky
 Lešná
 Rajnochovice
 Rajnochovice
 ZOO Zlín-Lešná
 Kladníky
 Dobrčice
 Štulbach
 Švédské šance
 Hlinsko
 Hradiště
 Horní Moštěnice
 Kurovice
 kostel sv. Kunhuty
 Malhotice
 Štípa
 Loučka
 Malhotice
 kostel sv. Anny
 Týn nad Bečvou
 Říkovice
 Mysločovice
 kostel sv. Václava
 Hulín
 Janůvka
 Podolí
 mlýnský náhon
 Kelč
 synagoga
 Přerov
 kostel sv. Jiří
 městské opevnění
 Městský dům
 kostel sv. Vavřince
 Korvínský dům
 bratrská škola
 Prosenice
 Skalička
 Tlumačov
 Skalička
 kaple sv. Urbana
 Buk
 Kladeruby
Základní informace místa
ID místa: 159
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.8.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama