Rozlehlý pravidelně utvářený hrad postaven olomouckým biskupem Brunem po r. 1272, po r. 1281 poškozen, na poč. 14. stol. opraven. Naposledy zmíněn r. 1325, poté opuštěn a zpustl. Dochovány reliéfní zbytky budov, valy a příkopy.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 08/2016
Zřícenina leží nad obcemi Rajnochovice a Podhradní Lhota. Dochovaly se z ní jen obrysy zdiva hradeb a paláců, které lze již velmi špatně rozeznat. Jediné, co snad může zaujmout je hluboký šíjový příkop v čele hradu a kamenné ostění dveří vyhrabané amatérskými kopáči, které tu ještě dodedávna leželo. Jinak je areál hradu zalesněný.
28.5. 2002
historie

Hrad vznikl ve 2. polovině 13. stolení (uvádí se mezi roky 1272 a 1275). Na začátku 14. stol. se uvádí též jako "Nový hrad". Opuštěn by v 1. polovině 14. stol., údajně pro vysoké náklady na udržování a posádku. Nahradil jej menší nový Šaumburk, v současnosti nepatrná zřícena asi 1 km severně od Šaumburku.

28.5. 2002

Zlínský kraj,  Kroměříž  (KM),

Místa v okolí

 Nový Šaumburk
 kaple sv. Floriána
 Rajnochovice
 Rajnochovice
 Komárno
 Hradiště
 Loučka
 Podolí
 Loukov
 Všechovice
 Chvalčov
 Horní Újezd
 Libosváry
 Chvalčov
 hraniční kameny
 Obřany
 Kelč
 Hostýn
 Hošťálková
 Hostýn
 evangelický kostel
 Skalný
 kaple sv. Anny
 Branky
 Branky
 Malhotice
 Branky
 Malhotice
 kostel sv. Jiljí
 Věruška
 evangelický kostel
 Slavkov pod Hostýnem
 Kladeruby
 Vystrkov
 Pržno
 Skalička
 Chlum
 Panský mlýn
 Křídlo
 Skalička
 Choryně
 Jarcová
 Ústí
 Arnoltovice
 Lukov
 Lhotsko
 evangelický kostel
 kaple sv. Peregrina
 Tusculum
 Hustopeče nad Bečvou
 Hranická propast
 lázně
 Hustopeče nad Bečvou
 dům U apoštolů
 kostel sv. Josefa
 Janůvka
 Svrčov
 Oprostovice
 Krásno nad Bečvou
 radnice
 Hrádek u Přílep
 Kasařov
 Rybáře
 větrný mlýn
 Špičky
 Beessova kaple
 Příluky
 Dřevohostice
 Lešná
 městské hradby
 mariánský sloup
 Nová synagoga
 radnice
 Dobrotice
 kostel sv. Mikuláše
 Liptál
 Kladníky
 Maštaliska
 nová radnice
 stará radnice
 Vsetín
 Perná
 Přílepy
 Týn nad Bečvou
 Helfštýn
 Kladníky
 Ferdinandův tunel
 smírčí kříž
 železniční viadukt
 kostel sv. Vavřince
 Žeranovice
 Žeranovice
Základní informace místa
ID místa: 627
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.11.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama