Výšinné pravěké hradisko s dochovanými relikty opevnění datované do období pozdní doby bronzové - slezské fáze kultury lidu popelnicových polí (HB -1000 až -750). Zda opevnění zabíralo pouze jihozápadní část temene nebo celý hřbet kopce, není známo.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 04/2017
Terénní pozůstatky opevnění pravěkého hradiska se nachází ve velice výrazné a dominantní poloze na vrcholu ze všech stran dobře viditelného kopce s velice známým hradem Helfštýn. Lokalita se nalézá na kopci u Týna nad Bečvou nedaleko města Lipník nad Bečvou v okrese Přerov. Nejvýraznější terénní náznaky se nacházejí v jihozápadní části temene. V důsledku velkého množství návštěvníků hradu, kteří používají kamenů z destrukce valu, například na stavbu ohnišť, je památkově chráněná fortifikace neustále narušována.
Luděk Vláčil, 16.3. 2017
historie

Výšinné opevněné hradisko se nacházelo ve velice výrazné a dominantní poloze na vrcholu ze všech stran dobře viditelného kopce. Kvůli pozdějším masivním úpravám hradního vrchu v důsledku opevňování hradu není tvar ani rozloha hradiště známa. Zda opevnění zabíralo pouze jihozápadní část temene, kde jsou dodnes patrné zbytky pravěkého opevnění, nebo zda lze uvažovat o celém hřebeni kopce, nelze bez dalšího podrobnějšího archeologického průzkumu objasnit. Pokud by byla pravdivá první varianta, opevněná plocha by zabírala asi 1,5-2 ha, ve druhém případě lze uvažovat o rozloze 6-7 ha. Lokalita je známa již od 80. let 19. století. Na jihozápadní části protáhlého temene mohutného kopce jsou dodnes patrné zbytky stáčejícího se valu pravěkého opevnění jdoucího po vrstevnici v délce asi 100 m. Západním směrem se val postupně ztrácí. Na východě je přerušen lesní cestou, za níž se asi po 20 m opět ztrácí. V letech 1977-1978 byl proveden sondážní výzkum, podle čehož…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: publikace HRADISKA z doby bronzové a halštatské na Přerovsku. J. Paška, Vlastivědné muzeum v Olomouci 2002, 15.3. 2017

Půdorys místa

Hradisko, které se nacházelo jihozápadně od hradu možná zabíralo i samotný hradní prostor.
©Sken z publikace HRADISKA z doby bronzové a halštatské na Přerovsku. J. Paška, Vlastvědné muzeum v Olomouci 2002
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Olomoucký kraj,  Přerov  (PR), Týn nad Bečvou

Místa v okolí

 Helfštýn
 železniční viadukt
 kaple sv. Josefa
 Floriánská kašna
 radnice
 mariánský sloup
 obecní špitál
 synagoga
 městské opevnění
 zvonice
 kaple sv. Petra
 kaple sv. Rocha
 Lipník nad Bečvou
 Kladníky
 Kladníky
 Hlinsko
 mlýnský náhon
 Oprostovice
 Rybáře
 kostel sv. Havla
 Šišma
 Drahotuše
 Lhotsko
 Pavlovice u Přerova
 hradiště Obírka
 Hradčany
 Pavlovice u Přerova
 kaple sv. Anny
 městské hradby
 mariánský sloup
 radnice
 Nová synagoga
 Hranice
 Kunzov
 Veselíčko
 kaple sv. Peregrina
 lázně
 Nahošovice
 Svrčov
 Hranická propast
 Ústí
 Dřevohostice
 kostel sv. Havla
 zvonice
 Prosenice
 zvonice
 Malhotice
 Soudkova štola
 Horní Újezd
 Malhotice
 Puchart
 Domaželice
 Libosváry
 Všechovice
 Lom Olšovec
 kaple sv. Urbana
 Želatovice
 kaple
 kostel sv. Josefa
 větrný mlýn
 Lazníky
 Čechy
 Buk
 kaple sv. Floriána
 Lazníčky
 Loukov
 Skalička
 Zákřov
 Skalička
 Prusy
 kostel sv. Jiljí
 Hodinová věž
 morový sloup
 Potštát
 Partutovice
 Špičky
 Daskabát
 městské opevnění
 bratrská škola
 Korvínský dům
 kostel sv. Jiří
 Přerov
 synagoga
 Kelč
 Městský dům
 Komárno
 kostel sv. Vavřince
 kaple Panny Marie
 Švédské šance
 socha žáby
 Tršice
 kaple sv. Kunhuty
 Čekyně
 Penčičky
 Čekyně I
 Chlum
 Čekyně II
 kostel sv. Jiří
 Chvalčov
 Chvalčov
 Kostelec u Holešova
 kostel sv. Kateřiny
 Bílý kámen
 Štulbach
 Otěhřiby
 Hostýn
 pozorovatelna CO
 kaple sv. Floriána
 Horní Moštěnice
 Dobrčice
 Kostelec u Holešova
 Nový Šaumburk
 Jestřabí (Habicht)
 Šaumburk
 Přestavlky
 Přestavlky
 Loučka
 kostel sv. Floriána
 Hradiště
 Bores
 Rajnochovice
 kostel sv. Anny
 Říkovice
 Vávrův mlýn
 kostel sv. Prokopa
 Vlkoš
Základní informace místa
ID místa: 13302
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.3.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama