Pravděpodobné místo zaniklé tvrze, v místě domů č.p.4 a 5
Hlavní obrázek místa
Pohled od západu na domy č.p.4 (žlutý) a č.p.5 (zelený), v jejichž místech snad stávala tvrz.
© Roman Řezáč 06/2006
Zatím archeologicky nepotvrzené místo tvrze, které se nachází v severní části obce. Jde o navazující domy č.p.4 a 5 a jejich pozemky, tvořící dohromady mírný lichoběžník o nejdelších stranách asi 70 x 40 m. Právě místu, kde stojí se říkávalo "Zámčisko", tedy příznačné označení pro „místo, kde stávala tvrz“. Mimo tento název bychom jiné pozůstatky po tvrzi hledali pouhým okem marně a ostatní je na případném výzkumu. Místo není ani nějak znatelně vyvýšené, což u tvrze situované v rovině nějak nepřekvapuje a snad jen zaoblení silnice na severní straně může napovídat respektování původního příkopu a také potok zvaný Šišemka, který teče v těsné blízkosti na západní straně by situování tvrze právě zde napovídal a jeho využití jak k zavodnění příkopů tak k dalším účelům se nabízí. Zvláštní je i nakoso postavený dům č.p.5, což může být podobně jako u zaoblení silnice důsledkem respektování původního tvrziště.
Roman Řezáč, 24.6. 2006
historie

V roce 1372 ji markrabě Jan Jindřich udělil bratrům Oldřichovi,Damiánovi a Štěpánovi z Kladník. Ale už roku 1406 dostal tvrz a ves od Jošta dědičně Myslibor Rys z Kladník, jenž zboží ihned přenechal Václavovi z Příkaz a svému synovci Janovi (CDM X, č. 161; ZDO VII, č. 2 a 3). V letech 1408-1437 tvrz vlastnili vladykové z Prus a Martin ji prodal Janu Bradkovi z Kochova, jenž zde seděl ještě v roce 1464 (ZDO VII, č. 676; X, č. 312; KP IV, 298). Roku 1480 toto zboží drželi manželé Valentin a Žofka z Lesnice a 1504 je od jejich dcer koupil Hynek z Vidbachu. Poslední zmínku o tvrzi z roku 1528 obsahuje intabulace Anny z Vidbachu a jejího muže Jana Fichného z Pačlavic, jíž se dostala Bernartovi z Žerotína na Dřevohosticích (MZDO II, s. 11, č. 43; s. 147, č. 194; s. 251, č. 5). Po připojení k většímu panství zřejmě zpustla.

Roman Řezáč (citace z:Plaček, M., Nové a revidované lokality 2005), 24.6. 2006

Olomoucký kraj,  Přerov  (PR),

Místa v okolí

 Kladníky
 Oprostovice
 Hlinsko
 Šišma
 Hradčany
 Pavlovice u Přerova
 Týn nad Bečvou
 mlýnský náhon
 Lhotsko
 Helfštýn
 Pavlovice u Přerova
 synagoga
 Lipník nad Bečvou
 kaple sv. Rocha
 radnice
 Floriánská kašna
 mariánský sloup
 kaple sv. Josefa
 obecní špitál
 zvonice
 městské opevnění
 kaple sv. Petra
 Nahošovice
 železniční viadukt
 Dřevohostice
 kostel sv. Havla
 zvonice
 Domaželice
 Čechy
 Želatovice
 kaple sv. Anny
 Prosenice
 Veselíčko
 Rybáře
 Prusy
 kostel sv. Havla
 Drahotuše
 Libosváry
 kaple sv. Urbana
 hradiště Obírka
 Horní Újezd
 Buk
 kostel sv. Jiljí
 Lazníky
 Loukov
 kaple sv. Floriána
 Švédské šance
 kostel sv. Jiří
 městské opevnění
 synagoga
 Korvínský dům
 Přerov
 Kostelec u Holešova
 Městský dům
 bratrská škola
 kaple sv. Peregrina
 Všechovice
 městské hradby
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Kateřiny
 lázně
 mariánský sloup
 Ústí
 Malhotice
 Prusinovice
 radnice
 Nová synagoga
 Lazníčky
 Malhotice
 Štulbach
 Hranice
 Hranická propast
 Svrčov
 Chlum
 Zákřov
 Kunzov
 Dobrčice
 Kasařov
 Kostelec u Holešova
 kaple Panny Marie
 Horní Moštěnice
 Slavkov pod Hostýnem
 Čekyně
 Chvalčov
 Chvalčov
 Čekyně I
 pozorovatelna CO
 Přestavlky
 Přestavlky
 Penčičky
 Hostýn
 Čekyně II
 Hostýn
 kostel sv. Josefa
 Panský mlýn
 kaple sv. Kunhuty
 Komárno
 kostel sv. Floriána
 zvonice
 socha žáby
 Tršice
 Soudkova štola
 kostel sv. Floriána
 Skalička
 Skalička
 Žeravice
 Daskabát
 Křídlo
 kaple
 větrný mlýn
 Puchart
 Lom Olšovec
 kaple sv. Floriana
 Skalný
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Anny
 Říkovice
 Nový Šaumburk
 Obřany
 Vávrův mlýn
 Šaumburk
 kostel sv. Prokopa
 Otěhřiby
 Špičky
 Vlkoš
 Bílý kámen
 kostel sv. Mikuláše
 hraniční kameny
 kostel sv. Jiří
 Kyselovice
Základní informace místa
ID místa: 4330
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 24.6.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama