Nejisté pozůstatky tvrze či tvrzí, zatím archeologicky nedoložené.
Hlavní obrázek místa
Hřibův kopec, pohled od severozápadu
© Roman Řezáč 06/2006
Situace v Horním Újezdě není dodnes zcela vyjasněná. Podle dalšího textu zjistíme, že není pochyb o tom, že zde tvrz stála, ovšem není zcela jisté kde a navíc, je docela možné, že tvrze byly v průběhu věků dvě. A to by znamenalo, že je možné počítat i se dvěma místy, kde tvrze stávaly, pokud tedy nedošlo ke stavbě nové tvrze na místě staré, pak by bylo místo jen jedno. Začneme tím, co o tvrzi říká starší literatura. Ta ji lokalizuje téměř bez výjimek na tzv.Hřibův kopec, který vybíhá severním směrem, z východní části obce. Výběžek se nachází naproti kostela, přes hlavní silnici, hned za řadou domků a je o dost níže než kostel. Podél jeho východní strany vede polní cesta. Výběžek je přibližně 70 m dlouhý, stupňovitý, klesající a téměř celý oplocený a ukončuje jej právě zmiňovaná cesta, která ho úvozem obtáčí. Šířka výběžku kolísá díky různým úpravám asi okolo 15 m. V jeho vrchní části začíná dřevěný plot, jsou podél něj vidět relikty staršího zdiva (patrně stodoly, o které mluvím v popisu M.Plaček v roce 2000) a na výběžku je patrný dorovnaný stupeň asi 15 m a později 20 m široký a stojí zde zděné stavení. Dlouhý je asi 50 m a je ukončen výrazným zaoblením. Tahle část výběžku je považována za přetvořený reliéf původní tvrze. Není ovšem jistě potvrzený a tedy nejasný. Zvlášť když hned za budovou statku (ten se stojí asi 100 m jižně od tohoto výběžku) se nachází výrazná a pravidelná prohlubeň, s oblým západním ukončením, kterou zmiňuje M.Plaček jako archeologicky nepotvrzený, ale možný zbytek příkopu tvrziště. Statek stojí hned vedle kostela západním směrem a zmiňovaná prohlubeň se nachází na soukromém a oploceném pozemku. Prohlubeň je asi 35 m dlouhá, na západě zaoblená a asi 10 m široká a je využívána jako zahrádka. Při komplexním pohledu na okolí statku, který by vlastně stál v jádru tvrziště, se skutečně dá říct, že by…  číst dále
Roman Řezáč, 5.7. 2006
historie

Tvrz se poprvé zmiňuje v roce 1446 při prodeji jako pustá, znovu pak v roce 1493 kdy tvrz drží Vilém z Perštejna, ale patřila Bohušovi ze Špiček, který ji po něm vymáhal. Další data jsou v rukou archeologie, která počátky sídel a především jejich lokalizaci osvětlí.

Roman Řezáč (dle M.Plaček 2000), 4.7. 2006

Půdorys místa


© M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Olomoucký kraj,  Přerov  (PR), Horní Újezd

Místa v okolí

 kaple sv. Anny
 Libosváry
 Všechovice
 Loukov
 Komárno
 Malhotice
 Malhotice
 kaple sv. Floriána
 Nový Šaumburk
 Chvalčov
 Šaumburk
 Chvalčov
 kostel sv. Jiljí
 Kelč
 Lhotsko
 Loučka
 Rajnochovice
 Rajnochovice
 Hradiště
 Hostýn
 Hostýn
 Ústí
 Oprostovice
 Skalička
 Slavkov pod Hostýnem
 Skalička
 Obřany
 Podolí
 kaple sv. Peregrina
 lázně
 Chlum
 Rybáře
 Skalný
 Hranická propast
 Svrčov
 Kladníky
 hraniční kameny
 Kladeruby
 Dřevohostice
 Kamenec
 kostel sv. Havla
 zvonice
 Šišma
 Panský mlýn
 Týn nad Bečvou
 Helfštýn
 městské hradby
 Nahošovice
 Kladníky
 mariánský sloup
 radnice
 Nová synagoga
 Hranice
 Křídlo
 Branky
 Branky
 Branky
 Ferdinandův tunel
 Hradčany
 Hlinsko
 železniční viadukt
 Špičky
 Kasařov
 Vystrkov
 kostel sv. Kateřiny
 Prusinovice
 Pavlovice u Přerova
 Choryně
 Pavlovice u Přerova
 kaple sv. Josefa
 Hustopeče nad Bečvou
 radnice
 mariánský sloup
 Floriánská kašna
 Domaželice
 synagoga
 obecní špitál
 zvonice
 městské opevnění
 kaple sv. Rocha
 Lipník nad Bečvou
 kaple sv. Petra
 mlýnský náhon
 Hustopeče nad Bečvou
 Hošťálková
 evangelický kostel
 Čechy
 Kostelec u Holešova
 Dobrotice
 Hrádek u Přílep
 větrný mlýn
 kostel sv. Havla
 Kunzov
 Věruška
 Drahotuše
 evangelický kostel
 Lešná
 Beessova kaple
 Přílepy
 Kostelec u Holešova
 židovský hřbitov
 Holešov
 pivovar
 Šachova synagoga
 morový sloup
 kostel sv. Floriána
 hradiště Obírka
 Rymice
 Rymice
 Rymice
Základní informace místa
ID místa: 4334
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 4.7.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama