Nejisté pozůstatky tvrze či tvrzí, zatím archeologicky nedoložené.
Hlavní obrázek místa
Hřibův kopec, pohled od severozápadu
© Roman Řezáč 06/2006
Situace v Horním Újezdě není dodnes zcela vyjasněná. Podle dalšího textu zjistíme, že není pochyb o tom, že zde tvrz stála, ovšem není zcela jisté kde a navíc, je docela možné, že tvrze byly v průběhu věků dvě. A to by znamenalo, že je možné počítat i se dvěma místy, kde tvrze stávaly, pokud tedy nedošlo ke stavbě nové tvrze na místě staré, pak by bylo místo jen jedno. Začneme tím, co o tvrzi říká starší literatura. Ta ji lokalizuje téměř bez výjimek na tzv.Hřibův kopec, který vybíhá severním směrem, z východní části obce. Výběžek se nachází naproti kostela, přes hlavní silnici, hned za řadou domků a je o dost níže než kostel. Podél jeho východní strany vede polní cesta. Výběžek je přibližně 70 m dlouhý, stupňovitý, klesající a téměř celý oplocený a ukončuje jej právě zmiňovaná cesta, která ho úvozem obtáčí. Šířka výběžku kolísá díky různým úpravám asi okolo 15 m. V jeho vrchní části začíná dřevěný plot, jsou podél něj vidět relikty staršího zdiva (patrně stodoly, o které mluvím v popisu M.Plaček v roce 2000) a na výběžku je patrný dorovnaný stupeň asi 15 m a později 20 m široký a stojí zde zděné stavení. Dlouhý je asi 50 m a je ukončen výrazným zaoblením. Tahle část výběžku je považována za přetvořený reliéf původní tvrze. Není ovšem jistě potvrzený a tedy nejasný. Zvlášť když hned za budovou statku (ten se stojí asi 100 m jižně od tohoto výběžku) se nachází výrazná a pravidelná prohlubeň, s oblým západním ukončením, kterou zmiňuje M.Plaček jako archeologicky nepotvrzený, ale možný zbytek příkopu tvrziště. Statek stojí hned vedle kostela západním směrem a zmiňovaná prohlubeň se nachází na soukromém a oploceném pozemku. Prohlubeň je asi 35 m dlouhá, na západě zaoblená a asi 10 m široká a je využívána jako zahrádka. Při komplexním pohledu na okolí statku, který by vlastně stál v jádru tvrziště, se skutečně dá říct, že by…  číst dále
Roman Řezáč, 5.7. 2006
historie

Tvrz se poprvé zmiňuje v roce 1446 při prodeji jako pustá, znovu pak v roce 1493 kdy tvrz drží Vilém z Perštejna, ale patřila Bohušovi ze Špiček, který ji po něm vymáhal. Další data jsou v rukou archeologie, která počátky sídel a především jejich lokalizaci osvětlí.

Roman Řezáč (dle M.Plaček 2000), 4.7. 2006

Půdorys místa


© M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Olomoucký kraj,  Přerov  (PR), Horní Újezd

Místa v okolí

 kaple sv. Anny
 Libosváry
 Všechovice
 Loukov
 Komárno
 Malhotice
 Malhotice
 kaple sv. Floriána
 Nový Šaumburk
 Chvalčov
 Šaumburk
 Chvalčov
 kostel sv. Jiljí
 Kelč
 Lhotsko
 Loučka
 Rajnochovice
 Rajnochovice
 Hradiště
 Hostýn
 Hostýn
 Ústí
 Oprostovice
 Skalička
 Slavkov pod Hostýnem
 Obřany
 Skalička
 Podolí
 kaple sv. Peregrina
 lázně
 Chlum
 Rybáře
 Skalný
 Hranická propast
 Svrčov
 Kladníky
 hraniční kameny
 Kladeruby
 Dřevohostice
 Kamenec
 kostel sv. Havla
 zvonice
 Šišma
 Panský mlýn
 Týn nad Bečvou
 Helfštýn
 městské hradby
 Nahošovice
 radnice
 Nová synagoga
 Kladníky
 mariánský sloup
 Hranice
 Křídlo
 Branky
 Branky
 Branky
 Ferdinandův tunel
 Hradčany
 Hlinsko
 železniční viadukt
 Špičky
 Kasařov
 Vystrkov
 kostel sv. Kateřiny
 Prusinovice
 Pavlovice u Přerova
 Choryně
 Pavlovice u Přerova
 kaple sv. Josefa
 Hustopeče nad Bečvou
 synagoga
 radnice
 mariánský sloup
 Floriánská kašna
 Domaželice
 zvonice
 městské opevnění
 obecní špitál
 Lipník nad Bečvou
 kaple sv. Rocha
 kaple sv. Petra
 mlýnský náhon
 Hustopeče nad Bečvou
 Hošťálková
 evangelický kostel
 Čechy
 Kostelec u Holešova
 Dobrotice
 Hrádek u Přílep
 větrný mlýn
 kostel sv. Havla
 Kunzov
 Věruška
 Drahotuše
 evangelický kostel
 Lešná
 Přílepy
 Beessova kaple
 Kostelec u Holešova
 židovský hřbitov
 Holešov
 pivovar
 Šachova synagoga
 morový sloup
 kostel sv. Floriána
 hradiště Obírka
 Rymice
 Rymice
 Rymice
Základní informace místa
ID místa: 4334
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 4.7.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Naposledy navštívené

reklama