Nejisté pozůstatky tvrze či tvrzí, zatím archeologicky nedoložené.
Hlavní obrázek místa
Hřibův kopec, pohled od severozápadu
© Roman Řezáč 06/2006
Situace v Horním Újezdě není dodnes zcela vyjasněná. Podle dalšího textu zjistíme, že není pochyb o tom, že zde tvrz stála, ovšem není zcela jisté kde a navíc, je docela možné, že tvrze byly v průběhu věků dvě. A to by znamenalo, že je možné počítat i se dvěma místy, kde tvrze stávaly, pokud tedy nedošlo ke stavbě nové tvrze na místě staré, pak by bylo místo jen jedno. Začneme tím, co o tvrzi říká starší literatura. Ta ji lokalizuje téměř bez výjimek na tzv.Hřibův kopec, který vybíhá severním směrem, z východní části obce. Výběžek se nachází naproti kostela, přes hlavní silnici, hned za řadou domků a je o dost níže než kostel. Podél jeho východní strany vede polní cesta. Výběžek je přibližně 70 m dlouhý, stupňovitý, klesající a téměř celý oplocený a ukončuje jej právě zmiňovaná cesta, která ho úvozem obtáčí. Šířka výběžku kolísá díky různým úpravám asi okolo 15 m. V jeho vrchní části začíná dřevěný plot, jsou podél něj vidět relikty staršího zdiva (patrně stodoly, o které mluvím v popisu M.Plaček v roce 2000) a na výběžku je patrný dorovnaný stupeň asi 15 m a později 20 m široký a stojí zde zděné stavení. Dlouhý je asi 50 m a je ukončen výrazným zaoblením. Tahle část výběžku je považována za přetvořený reliéf původní tvrze. Není ovšem jistě potvrzený a tedy nejasný. Zvlášť když hned za budovou statku (ten se stojí asi 100 m jižně od tohoto výběžku) se nachází výrazná a pravidelná prohlubeň, s oblým západním ukončením, kterou zmiňuje M.Plaček jako archeologicky nepotvrzený, ale možný zbytek příkopu tvrziště. Statek stojí hned vedle kostela západním směrem a zmiňovaná prohlubeň se nachází na soukromém a oploceném pozemku. Prohlubeň je asi 35 m dlouhá, na západě zaoblená a asi 10 m široká a je využívána jako zahrádka. Při komplexním pohledu na okolí statku, který by vlastně stál v jádru tvrziště, se skutečně dá říct, že by…  číst dále
Roman Řezáč, 5.7. 2006
historie

Tvrz se poprvé zmiňuje v roce 1446 při prodeji jako pustá, znovu pak v roce 1493 kdy tvrz drží Vilém z Perštejna, ale patřila Bohušovi ze Špiček, který ji po něm vymáhal. Další data jsou v rukou archeologie, která počátky sídel a především jejich lokalizaci osvětlí.

Roman Řezáč (dle M.Plaček 2000), 4.7. 2006

Půdorys místa


© M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Olomoucký kraj,  Přerov  (PR), Horní Újezd

Místa v okolí

 kaple sv. Anny
 Libosváry
 Všechovice
 Loukov
 Komárno
 Malhotice
 Malhotice
 kaple sv. Floriána
 Nový Šaumburk
 Chvalčov
 Šaumburk
 Chvalčov
 kostel sv. Jiljí
 Kelč
 Lhotsko
 Loučka
 Rajnochovice
 Hradiště
 Hostýn
 Hostýn
 Ústí
 Oprostovice
 Skalička
 Slavkov pod Hostýnem
 Skalička
 Obřany
 Podolí
 kaple sv. Peregrina
 lázně
 Chlum
 Rybáře
 Skalný
 Hranická propast
 Svrčov
 Kladníky
 hraniční kameny
 Kladeruby
 Dřevohostice
 kostel sv. Havla
 zvonice
 Šišma
 Týn nad Bečvou
 Helfštýn
 městské hradby
 Nahošovice
 Kladníky
 mariánský sloup
 radnice
 Nová synagoga
 Hranice
 Křídlo
 Branky
 Branky
 Branky
 Hradčany
 Hlinsko
 železniční viadukt
 Špičky
 Kasařov
 Vystrkov
 kostel sv. Kateřiny
 Prusinovice
 Pavlovice u Přerova
 Choryně
 Pavlovice u Přerova
 kaple sv. Josefa
 Hustopeče nad Bečvou
 radnice
 mariánský sloup
 Floriánská kašna
 Domaželice
 synagoga
 obecní špitál
 zvonice
 městské opevnění
 kaple sv. Rocha
 Lipník nad Bečvou
 kaple sv. Petra
 mlýnský náhon
 Hustopeče nad Bečvou
 Hošťálková
 evangelický kostel
 Čechy
 Kostelec u Holešova
 Dobrotice
 Hrádek u Přílep
 větrný mlýn
 kostel sv. Havla
 Kunzov
 Věruška
 Drahotuše
 evangelický kostel
 Lešná
 Beessova kaple
 Přílepy
 Kostelec u Holešova
 židovský hřbitov
 Holešov
 pivovar
 Šachova synagoga
 morový sloup
 kostel sv. Floriána
 hradiště Obírka
 Rymice
 Rymice
 Rymice
Základní informace místa
ID místa: 4334
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 4.7.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama