
Hrad Helfštýn je od Lipníka nad Bečvou vzdálen pouhé 4 km.Jeho umístění na kopci v zalesněné krajině připomíná středověké sídlo ukryté před civilizací. Je však snadno dostupný silnicí k parkovišti 100 m od vstupní brány. Ve své nynější podobě má hrad charakter rozsáhlé pevnostní architektury se šesti branami, řadou věží a budov a se systémem valů z 18. století. Jednotlivé architektonické útvary vznikaly od počátku 14. století. Slohovou různorodost a velikost areálu ovlivnily časté přestavby a plošné rozšiřování, ale i záměrné poboření v roce 1656. Vliv na stavební vývoj měli i významní držitelé Helfštýna. Po zakladateli Fridušovi z Linavy to byli zejména páni z Kravař, Pernštejnové a Bruntálští z Vrbna. Od 19. století byl hrad prezentován jako turistický a památkově významný objekt. V současné době se stal přirozeným kulturním centrem regionu a známým místem mezinárodních setkání uměleckých kovářů… číst dále
Taky se jednou vydal jeden smělý čeledín k bezedné studni na Helfštýně, právě na Štědrý večer. Ty poklady mu nedaly spát! Když tam došel, byla zrovna půlnoc. V tom zaslechl z hradní kaple zpívat vánoční koledy, a tak krásně, jak je ještě nikdy v životě neslyšel, i varhany k tomu hrály. Čeledína přešla všecka odvaha, ale přece jen ho něco drželo, aby na hradě zůstal. Schoval se u vchodu k třetímu nádvoří a napjatě se díval, co se stane. Za chvíli se na mostě objevil průvod rytířů, všichni v plné zbroji, za nimi se nesly rytířky v závojích. Tiše a velebně prošli okolo čeledína, jako by ho ani neviděli. Až poslední rytíř zůstal o pár kroků pozadu, přitočil se k němu a pošeptal: "Nechoď sem už nikdy v tuto dobu, nebo špatně skončíš! Popřej nám klid." Ten rytíř měl dlouhé bílé vousy až na prsa. Pak taky zašel za ostatními a celý průvod zmizel jako pára. Byli tu, nebyli tu? Čeledín se ráno vrátil… číst dále
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.
Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.
Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.