Pravděpodobné místo nejisté tvrze v místě objektu čp. 36 (dvorství). Historie tvrze je spjata patrně s drobnými feudáli, kteří na několika dílech Loukova seděli od poloviny 14. do poloviny 16. století.
Hlavní obrázek místa
Loukovská tvrz
© Karel Světlík, 12/2012
Lokalita badateli předpokládané, avšak doposud s jistotou nepodložené loukovské tvrze v poloze Na dvorství, v místě většího statku čp. 36, v těsném sousedství farního kostela obehnaného zdí. Tvrz v místě dvorství by se tak spolu s kostelem nacházela severozápadně od vlastní podélné návsi, v mírně vyvýšené poloze nad ní, což by její existenci jen potvrzovalo. Obec Loukov se nachází přibližně 5,5 km severovýchodně od města Bystřice pod Hostýnem, při silnici č. 150.
Jan P. Štěpánek, 21.12. 2008
popis

Přítomnost tvrze v Loukově není doposud uspokojivě vyřešena. Její existenci předpokládá několik významných badatelů a historiků. Existují i domněnky, že tvrze mohly být v Loukově dokonce dvě a trojí vrchnost. Jedna na místě tzv. dvorství čp. 36 a druhá na místě tzv. svobodného dvorství. Jako nejpravděpodobnější místo se již před více než sto lety (František Přikryl 1906 a Eduard Peck 1892) jevilo místo v zahradě za tzv. dvorstvím. Na dvorství prý byla ještě donedávna kupní smlouva z roku 1489. I dnešní čp. 36 (dvorství, Na dvorství) je rozsáhlé vesnické trojkřídlé stavení nacházející se v dominantní poloze nad obcí, v těsném sousedství farního kostela obehnaného zdí. Stejně jako v minulosti, i dnes stojí spolu s kostelem stranou vlastnímu centru obce, podélné návsi. Statek stojí na plochém platu, od jehož hrany spadají na severozápadě, západě a jihozápadě svahy prudce dolů. I ve směru od převýšeného kostela…  číst dále

Jan P. Štěpánek s využitím Archeologie Moravy a Slezska 2007: Dalibor Kolbinger - Dávnověké osídlení Hostýnských vrchů IVb, s. 126-133, 21.12. 2008

historie

První písemná historická zmínka o vsi Loukově pochází z roku 1348, kdy ves vložil Vavřinec z Količína svému zeti Oldřichovi. Tento feudál je považován za zakladatele zdejšího kostela. Dalšími majiteli tohoto dílu byli Šternberkové. Albrecht ze Šternberka prodává roku 1368 svůj díl vsi Bočkovi z Kunštátu. Z písemných záznamů vysvítá, že Loukov měl ještě třetí díl a to díl, který byl roku 1358 zapsán Mikuláši z Malenovic. Ten jej obratem poukázal jako věno své manželce Jarce z Ostravy. V roce 1365 tento díl připadá Bočkovi z Kunštátu, čímž Boček zcelil dva samostatné díly Loukova. Nedržel je však dlouho. V roce 1373 získává Bočkovo zboží markrabě Jan Jindřich jako součást obřanského zboží. Jelikož dlouhou dobu patřil Loukov pod panství hradu Obřany, setkáváme se s ním až v roce 1447, kdy ves koupil Jan ml. z Moravan a Bystřice. Následně se zde sňatkovou politikou vystřídali Jan z Cimburka, Jiří…  číst dále

Jan P. Štěpánek podle Archeologie Moravy a Slezska 2007: Dalibor Kolbinger - Dávnověké osídlení Hostýnských vrchů IVb, s. 126-133, 21.12. 2008

Zlínský kraj,  Kroměříž  (KM), Loukov

Místa v okolí

 Libosváry
 Horní Újezd
 Chvalčov
 Chvalčov
 Komárno
 kostel sv. Jiljí
 Všechovice
 kaple sv. Anny
 Hostýn
 Hostýn
 kaple sv. Floriána
 Nový Šaumburk
 Šaumburk
 Slavkov pod Hostýnem
 Obřany
 Skalný
 Chlum
 Rajnochovice
 Rajnochovice
 Lhotsko
 hraniční kameny
 Malhotice
 Hradiště
 Panský mlýn
 Malhotice
 Loučka
 Křídlo
 Oprostovice
 Kelč
 Podolí
 zvonice
 Dřevohostice
 kostel sv. Havla
 Nahošovice
 Kasařov
 Prusinovice
 Šišma
 Kladníky
 kostel sv. Kateřiny
 Ústí
 Skalička
 Skalička
 Kladníky
 Hradčany
 Rybáře
 kaple sv. Peregrina
 lázně
 Hrádek u Přílep
 Dobrotice
 Hranická propast
 Týn nad Bečvou
 Kladeruby
 Helfštýn
 Svrčov
 Domaželice
 Branky
 Hošťálková
 Hlinsko
 Branky
 Branky
 Kostelec u Holešova
 evangelický kostel
 Pavlovice u Přerova
 Lukov
 městské hradby
 Čechy
 Pavlovice u Přerova
 mariánský sloup
 radnice
 Nová synagoga
 Přílepy
 Hranice
 železniční viadukt
 Holešov
 pivovar
 židovský hřbitov
 Vystrkov
 morový sloup
 Šachova synagoga
 Tusculum
 kostel sv. Josefa
 Věruška
 Kostelec u Holešova
 mlýnský náhon
 evangelický kostel
 kaple sv. Josefa
 synagoga
 kostel sv. Floriána
 radnice
 mariánský sloup
 Floriánská kašna
 Choryně
 kaple sv. Rocha
 smírčí kříž
 Špičky
 obecní špitál
 zvonice
 městské opevnění
 Lipník nad Bečvou
 kaple sv. Petra
 Hustopeče nad Bečvou
 Hustopeče nad Bečvou
 Rymice
 Rymice
 Rymice
 Žeranovice
 kostel sv. Vavřince
 větrný mlýn
 Količín
 Lešná
 Liptál
 kostel sv. Kunhuty
 Kurovice
Základní informace místa
ID místa: 7171
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.12.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama