Pravděpodobné místo nejisté tvrze v místě objektu čp. 36 (dvorství). Historie tvrze je spjata patrně s drobnými feudáli, kteří na několika dílech Loukova seděli od poloviny 14. do poloviny 16. století.
Hlavní obrázek místa
dvorství od severozápadu
© Jan P. Štěpánek 06/2008
Lokalita badateli předpokládané, avšak doposud s jistotou nepodložené loukovské tvrze v poloze Na dvorství, v místě většího statku čp. 36, v těsném sousedství farního kostela obehnaného zdí. Tvrz v místě dvorství by se tak spolu s kostelem nacházela severozápadně od vlastní podélné návsi, v mírně vyvýšené poloze nad ní, což by její existenci jen potvrzovalo. Obec Loukov se nachází přibližně 5,5 km severovýchodně od města Bystřice pod Hostýnem, při silnici č. 150.
Jan P. Štěpánek, 21.12. 2008
popis

Přítomnost tvrze v Loukově není doposud uspokojivě vyřešena. Její existenci předpokládá několik významných badatelů a historiků. Existují i domněnky, že tvrze mohly být v Loukově dokonce dvě a trojí vrchnost. Jedna na místě tzv. dvorství čp. 36 a druhá na místě tzv. svobodného dvorství. Jako nejpravděpodobnější místo se již před více než sto lety (František Přikryl 1906 a Eduard Peck 1892) jevilo místo v zahradě za tzv. dvorstvím. Na dvorství prý byla ještě donedávna kupní smlouva z roku 1489. I dnešní čp. 36 (dvorství, Na dvorství) je rozsáhlé vesnické trojkřídlé stavení nacházející se v dominantní poloze nad obcí, v těsném sousedství farního kostela obehnaného zdí. Stejně jako v minulosti, i dnes stojí spolu s kostelem stranou vlastnímu centru obce, podélné návsi. Statek stojí na plochém platu, od jehož hrany spadají na severozápadě, západě a jihozápadě svahy prudce dolů. I ve směru od převýšeného kostela…  číst dále

Jan P. Štěpánek s využitím Archeologie Moravy a Slezska 2007: Dalibor Kolbinger - Dávnověké osídlení Hostýnských vrchů IVb, s. 126-133, 21.12. 2008

historie

První písemná historická zmínka o vsi Loukově pochází z roku 1348, kdy ves vložil Vavřinec z Količína svému zeti Oldřichovi. Tento feudál je považován za zakladatele zdejšího kostela. Dalšími majiteli tohoto dílu byli Šternberkové. Albrecht ze Šternberka prodává roku 1368 svůj díl vsi Bočkovi z Kunštátu. Z písemných záznamů vysvítá, že Loukov měl ještě třetí díl a to díl, který byl roku 1358 zapsán Mikuláši z Malenovic. Ten jej obratem poukázal jako věno své manželce Jarce z Ostravy. V roce 1365 tento díl připadá Bočkovi z Kunštátu, čímž Boček zcelil dva samostatné díly Loukova. Nedržel je však dlouho. V roce 1373 získává Bočkovo zboží markrabě Jan Jindřich jako součást obřanského zboží. Jelikož dlouhou dobu patřil Loukov pod panství hradu Obřany, setkáváme se s ním až v roce 1447, kdy ves koupil Jan ml. z Moravan a Bystřice. Následně se zde sňatkovou politikou vystřídali Jan z Cimburka, Jiří…  číst dále

Jan P. Štěpánek podle Archeologie Moravy a Slezska 2007: Dalibor Kolbinger - Dávnověké osídlení Hostýnských vrchů IVb, s. 126-133, 21.12. 2008

Zlínský kraj,  Kroměříž  (KM), Loukov

Místa v okolí

 Libosváry
 Horní Újezd
 Chvalčov
 Chvalčov
 Komárno
 kostel sv. Jiljí
 Všechovice
 kaple sv. Anny
 Hostýn
 Hostýn
 kaple sv. Floriána
 Nový Šaumburk
 Šaumburk
 Slavkov pod Hostýnem
 Obřany
 Skalný
 Chlum
 Rajnochovice
 Lhotsko
 hraniční kameny
 Malhotice
 Hradiště
 Panský mlýn
 Malhotice
 Loučka
 Křídlo
 Oprostovice
 Kelč
 Podolí
 zvonice
 Dřevohostice
 kostel sv. Havla
 Nahošovice
 Kasařov
 Prusinovice
 Šišma
 kostel sv. Kateřiny
 Kladníky
 Ústí
 Skalička
 Skalička
 Kladníky
 Hradčany
 Rybáře
 kaple sv. Peregrina
 lázně
 Hrádek u Přílep
 Dobrotice
 Hranická propast
 Týn nad Bečvou
 Kladeruby
 Helfštýn
 Svrčov
 Domaželice
 Branky
 Hošťálková
 Hlinsko
 Branky
 Branky
 Kostelec u Holešova
 evangelický kostel
 Pavlovice u Přerova
 Lukov
 městské hradby
 Čechy
 Pavlovice u Přerova
 mariánský sloup
 radnice
 Nová synagoga
 Přílepy
 Hranice
 železniční viadukt
 Holešov
 pivovar
 židovský hřbitov
 Vystrkov
 morový sloup
 Šachova synagoga
 Tusculum
 kostel sv. Josefa
 Věruška
 Kostelec u Holešova
 mlýnský náhon
 evangelický kostel
 kaple sv. Josefa
 synagoga
 kostel sv. Floriána
 radnice
 mariánský sloup
 Floriánská kašna
 Choryně
 kaple sv. Rocha
 smírčí kříž
 Špičky
 obecní špitál
 zvonice
 městské opevnění
 Lipník nad Bečvou
 kaple sv. Petra
 Hustopeče nad Bečvou
 Hustopeče nad Bečvou
 Rymice
 Rymice
 Rymice
 Žeranovice
 kostel sv. Vavřince
 větrný mlýn
 Količín
 Lešná
 Liptál
 kostel sv. Kunhuty
 Kurovice
Základní informace místa
ID místa: 7171
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.12.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

reklama