Pravděpodobné místo nejisté tvrze v místě objektu čp. 36 (dvorství). Historie tvrze je spjata patrně s drobnými feudáli, kteří na několika dílech Loukova seděli od poloviny 14. do poloviny 16. století.
Hlavní obrázek místa
Loukovská tvrz
© Karel Světlík, 12/2012
Lokalita badateli předpokládané, avšak doposud s jistotou nepodložené loukovské tvrze v poloze Na dvorství, v místě většího statku čp. 36, v těsném sousedství farního kostela obehnaného zdí. Tvrz v místě dvorství by se tak spolu s kostelem nacházela severozápadně od vlastní podélné návsi, v mírně vyvýšené poloze nad ní, což by její existenci jen potvrzovalo. Obec Loukov se nachází přibližně 5,5 km severovýchodně od města Bystřice pod Hostýnem, při silnici č. 150.
Jan P. Štěpánek, 21.12. 2008
popis

Přítomnost tvrze v Loukově není doposud uspokojivě vyřešena. Její existenci předpokládá několik významných badatelů a historiků. Existují i domněnky, že tvrze mohly být v Loukově dokonce dvě a trojí vrchnost. Jedna na místě tzv. dvorství čp. 36 a druhá na místě tzv. svobodného dvorství. Jako nejpravděpodobnější místo se již před více než sto lety (František Přikryl 1906 a Eduard Peck 1892) jevilo místo v zahradě za tzv. dvorstvím. Na dvorství prý byla ještě donedávna kupní smlouva z roku 1489. I dnešní čp. 36 (dvorství, Na dvorství) je rozsáhlé vesnické trojkřídlé stavení nacházející se v dominantní poloze nad obcí, v těsném sousedství farního kostela obehnaného zdí. Stejně jako v minulosti, i dnes stojí spolu s kostelem stranou vlastnímu centru obce, podélné návsi. Statek stojí na plochém platu, od jehož hrany spadají na severozápadě, západě a jihozápadě svahy prudce dolů. I ve směru od převýšeného kostela…  číst dále

Jan P. Štěpánek s využitím Archeologie Moravy a Slezska 2007: Dalibor Kolbinger - Dávnověké osídlení Hostýnských vrchů IVb, s. 126-133, 21.12. 2008

historie

První písemná historická zmínka o vsi Loukově pochází z roku 1348, kdy ves vložil Vavřinec z Količína svému zeti Oldřichovi. Tento feudál je považován za zakladatele zdejšího kostela. Dalšími majiteli tohoto dílu byli Šternberkové. Albrecht ze Šternberka prodává roku 1368 svůj díl vsi Bočkovi z Kunštátu. Z písemných záznamů vysvítá, že Loukov měl ještě třetí díl a to díl, který byl roku 1358 zapsán Mikuláši z Malenovic. Ten jej obratem poukázal jako věno své manželce Jarce z Ostravy. V roce 1365 tento díl připadá Bočkovi z Kunštátu, čímž Boček zcelil dva samostatné díly Loukova. Nedržel je však dlouho. V roce 1373 získává Bočkovo zboží markrabě Jan Jindřich jako součást obřanského zboží. Jelikož dlouhou dobu patřil Loukov pod panství hradu Obřany, setkáváme se s ním až v roce 1447, kdy ves koupil Jan ml. z Moravan a Bystřice. Následně se zde sňatkovou politikou vystřídali Jan z Cimburka, Jiří…  číst dále

Jan P. Štěpánek podle Archeologie Moravy a Slezska 2007: Dalibor Kolbinger - Dávnověké osídlení Hostýnských vrchů IVb, s. 126-133, 21.12. 2008

Zlínský kraj,  Kroměříž  (KM), Loukov

Místa v okolí

 Libosváry
 Horní Újezd
 Chvalčov
 Chvalčov
 Komárno
 kostel sv. Jiljí
 Všechovice
 kaple sv. Anny
 Hostýn
 Hostýn
 kaple sv. Floriána
 Nový Šaumburk
 Šaumburk
 Slavkov pod Hostýnem
 Obřany
 Skalný
 Chlum
 Rajnochovice
 Lhotsko
 Malhotice
 Hradiště
 hraniční kameny
 Malhotice
 Loučka
 Křídlo
 Oprostovice
 Kelč
 Podolí
 zvonice
 Dřevohostice
 kostel sv. Havla
 Nahošovice
 Kasařov
 Prusinovice
 Šišma
 kostel sv. Kateřiny
 Kladníky
 Ústí
 Skalička
 Skalička
 Kladníky
 Hradčany
 Rybáře
 kaple sv. Peregrina
 lázně
 Hrádek u Přílep
 Dobrotice
 Hranická propast
 Týn nad Bečvou
 Kladeruby
 Helfštýn
 Svrčov
 Domaželice
 Branky
 Hošťálková
 Hlinsko
 Branky
 Branky
 evangelický kostel
 Kostelec u Holešova
 Pavlovice u Přerova
 Lukov
 městské hradby
 Čechy
 Pavlovice u Přerova
 mariánský sloup
 radnice
 Nová synagoga
 Přílepy
 Hranice
 železniční viadukt
 Holešov
 pivovar
 židovský hřbitov
 morový sloup
 Vystrkov
 Šachova synagoga
 Tusculum
 kostel sv. Josefa
 mlýnský náhon
 Kostelec u Holešova
 evangelický kostel
 kaple sv. Josefa
 synagoga
 radnice
 mariánský sloup
 Floriánská kašna
 Choryně
 kostel sv. Floriána
 obecní špitál
 kaple sv. Rocha
 smírčí kříž
 zvonice
 městské opevnění
 Lipník nad Bečvou
 Špičky
 kaple sv. Petra
 Hustopeče nad Bečvou
 Hustopeče nad Bečvou
 Rymice
 Rymice
 Rymice
 Žeranovice
 kostel sv. Vavřince
 větrný mlýn
 Količín
 Lešná
 Liptál
 kostel sv. Kunhuty
 Kurovice
Základní informace místa
ID místa: 7171
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.12.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama