Čtyřkřídlý renesanční zámek nechal postavit mezi léty 1584-1597 Karel ze Žerotína a Starého Jičína. Během 17. a 18. stol. zámek často měnil majitele, v 18. stol. byl barokně upraven. Dnes je v majetku městyse Hustopeče nad Bečvou a prochází dlouhodobou rekonstrukcí.
Hlavní obrázek místa
© Ivo Rozehnal 10/2020
Čtyřkřídlý dvoupatrový renesanční zámek velmi vysokých kvalit a hodnocení s mansardovou střechou se nachází poblíže středu městyse Hustopeče nad Bečvou. Ačkoliv stavba na první dojem působí jednotným dojmem, poněkud deformovaný půdorys vypovídá o podtupné realizaci. V současné době zámek působí dojmem zchátralosti a neudržovanosti. Na svou velkou rekonstrukci a obnovení zašlé slávy zámek stále čeká. V roce 2001 zámek přešel z vlastnictví Valašského muzea v přírodě do rukou městyse a od té doby prochází náročnou a nákladnou rekonstrukcí a restaurátorskými pracemi.
Hrady a zámky na Moravě a ve Slezsku (M.Plaček), jps7, 11.1. 2005
historie

Stavba zámku neprobíhala najednou, jak by se podle jeho jednotného vzhledu zdálo, ale postupně v letech 1584-1597 a stavebníkem byl karel ze Žerotína a Starého Jičína. Zdá se, že nejprve se stavělo západní křídlo s nárožními patrovými arkýři a věžovitým útvarem na severu, pak současně východní a jižní křídlo, které bylo se západním propojeno schodišťovým tělesem. Celek propojily dvoupatrové arkádové ochozy, jejichž mimořádná kamenická výprava je v horním podlaží kombinována dřevem. Reliéfní výzdoba oblouků arkád, podnoží, říms a hlavně cviklů zabírá vysokou škálu motivů. Zajímavé jsou variace ze zaječího života, jediná jejich obdoba u nás je v Bučovicích. Jónské sloupky přízemní arkády a toskánské v patře nahrazují v dalším podlaží dřevěné stojky nesoucí konstrukci otevřeného krovu. Dřevěná je i balustráda a některé kuželky v nižších podlažích. Přízemí a patra renesančních křídel jsou zaklenuta…  číst dále

Hrady a zámky na Moravě a ve Slezsku (M.Plaček), 11.1. 2005

Půdorys místa

, zámek s kostelem na mapě stabilního katastru
© Města a městečka v Čechách na Moravě a ve Slezsku (K. Kuča)
Obrázek

Vývoj událostí místa

 • 1584

  Započala stavba zámku Karlem ze Žerotína a Starého Jičína

 • 1597

  Stavba zámku dokončena

 • 1744

  Rozšíření o severní patrové křídlo

 • 1758

  Do západního křídla vložena kaple

 • 2001

  Zámek přešel z vlastnictví Valašského muzea v přírodě do rukou obce.

Olomoucký kraj,  Přerov  (PR), Hustopeče nad Bečvou

Místa v okolí

 větrný mlýn
 Kladeruby
 Lešná
 Choryně
 Beessova kaple
 Špičky
 Skalička
 Skalička
 Perná
 Příluky
 Vystrkov
 Polouvsí
 Kelč
 Branky
 Branky
 kostel sv. Jiří
 Branky
 Ústí
 Starý Jičín
 Požaha
 kamenný pranýř
 kostel sv. Václava
 Arenda
 Malhotice
 Hranická propast
 kaple sv. Anny
 Malhotice
 Arnoltovice
 Svrčov
 Starý Jičín
 kaple sv. Peregrina
 lázně
 Krásno nad Bečvou
 radnice
 evangelický kostel
 dům U apoštolů
 mariánský sloup
 městské hradby
 svobodný dvůr
 radnice
 Nová synagoga
 Hranice
 Jeseník nad Odrou
 Čertův mlýn
 Loučka
 Prameny Zrzávky
 Hodslavice
 kostel sv. Ondřeje
 Všechovice
 staré fojtství
 Podolí
 Hodslavice
 Jarcová
 Hradiště
 Czeicznerova vila
 Bannerova studánka
 Nový Jičín
 Rybáře
 Komárno
 Laudonův dům
 radnice
 Stará pošta
 městské hradby
 žilinský vodní jez
 zvonice
 kaple sv. Anny
 Veselská rozhledna
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Floriána
 Horní Újezd
 Rajnochovice
 Rajnochovice
 Nový Šaumburk
 Lom Olšovec
 Šaumburk
 Olšová
 Kunzov
 městské hradby
 katovna
 Odry
 Fürstenberská hrobka
 Kunín
 Soudkova štola
 Libosváry
 Partutovice
 Loukov
 Puchart
 Bartošovice
 Rybí
 Hukovice
 Klenov
 kostel sv. Jakuba
 větrný mlýn
 kaplička
 Chvalčov
 kostel sv. Jiljí
Kontaktní informace
OÚ Hustopeče nad Bečvou
Náměstí míru 21
753 66 Hustopeče nad Bečvou
Tel: +420 581 626 111
http://www.ihustopece.cz/
posta@ihustopece.cz
Základní informace místa
ID místa: 922
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 11.1.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama