Barokní kostel byl postaven náhradou za původní dřevěný kostelík sv. Anny z 12. stol. Nový kostel byl postaven v l. 1711-16 kardinálem Wolfgangem ze Schrattenbachu, architektem stavby byl slavný Giovanni P. Tencalla. Do původní varhanní skříně z r. 1720 byly r. 1930 instalovány nové varhany.
Hlavní obrázek místa
© de ardoise 05/2005
Z nejbližší železniční stanice Rajnochovice - z - do Podhradní Lhoty - 2 km, odtud po silnici k Rajnochovicím - 2 km, pokračovat po - č - do Rajnochovic - 2 km (kostel mimo turistickou cestu).
http://www.ado.cz/poutni/rajnochovice/rajnochovice.htm, 27.4. 2005
historie

Historie poutního kostela v Rajnochovicích

Poutní místo má starobylou tradici svatoanenské úcty. Nynější barokní chrám titulu Narození Panny Marie a sv. Anny byl vybudován olomouckým biskupem kardinálem Wolfgangem Schrattenbachem v r. 1716 a vysvěcen 25. 7. 1742; v r. 1727 zde vzniká samostatná farnost. Chrám je architektonickým skvostem, jeho návrh pochází od italského architekta G. P Tencally. Nemá pro své ojedinělé pojetí v širokém okolí obdoby. Pro svou majestátnost bývá nazýván "valašskou katedrálou". Velkolepé schodiště vede k průčelí kostela ozdobenému erbem zakladatele a sochami sv. Jana Nepomuckého a sv. Jana Sarkandra. Věž výšky 37 m nepříliš přesahující střechu kostela je vychýlena od svislice o 25 cm. Jednolodní chrám s valenou klenbou ve výšce 18 m s okenními lunetami má 22 oken, dopadající světlo mění působivě v průběhu dne svoji intenzitu a zabarvení. Hlavní oltář je ozdoben milostnou soškou sv. Anny Samotřetí s Pannou Marií, Ježíškem…  číst dále

http://www.ado.cz/poutni/rajnochovice/rajnochovice.htm, 27.4. 2005

pověsti

Pověst o templáři

Dávná pověst vypráví, že u dřevěného kostela sv. Anny stávajícího v blízkosti nynějšího kostela téže světice v Rajnochovicích žil člen zrušeného řádu templářů jako poustevník (řád byl zrušen v r. 1311).

http://www.ado.cz/poutni/rajnochovice/rajnochovice.htm, 27.4. 2005

otvíračka

Kostel je přístupný zřejmě jen v době konání náboženské pouti: Neděle po svátku sv. Anny (26. 7.), mše sv.: 7:00 - 9:00 - 10:30 h. Mše sv. o nedělích - 8:05 hod.

http://www.ado.cz/poutni/rajnochovice/rajnochovice.htm, 27.4. 2005

Zlínský kraj,  Kroměříž  (KM), Rajnochovice

Místa v okolí

 Rajnochovice
 Šaumburk
 Hradiště
 Nový Šaumburk
 kaple sv. Floriána
 Podolí
 Loučka
 Komárno
 Všechovice
 Hošťálková
 evangelický kostel
 Kelč
 Branky
 Loukov
 Branky
 Branky
 hraniční kameny
 Horní Újezd
 Chvalčov
 evangelický kostel
 Libosváry
 Chvalčov
 Obřany
 Vystrkov
 Pržno
 Kladeruby
 Malhotice
 Hostýn
 Malhotice
 Hostýn
 Skalný
 kaple sv. Anny
 Jarcová
 Choryně
 kostel sv. Jiljí
 Arnoltovice
 Slavkov pod Hostýnem
 Skalička
 Skalička
 evangelický kostel
 dům U apoštolů
 Chlum
 radnice
 Krásno nad Bečvou
 Křídlo
 Ústí
 Hustopeče nad Bečvou
 Lukov
 Hustopeče nad Bečvou
 Janůvka
 Příluky
 Beessova kaple
 Lešná
 větrný mlýn
 kaple sv. Peregrina
 Tusculum
 Hranická propast
 lázně
 Lhotsko
 Bystřička
 kostel sv. Josefa
 Svrčov
 Maštaliska
 nová radnice
 stará radnice
 Vsetín
 Liptál
 Perná
 Rybáře
 Oprostovice
 městské hradby
 mariánský sloup
 radnice
 Nová synagoga
 Hrádek u Přílep
 ZOO Zlín-Lešná
 Lešná
 kostel sv. Mikuláše
 Helfštýn
 Týn nad Bečvou
 Prameny Zrzávky
 Hodslavice
 železniční viadukt
 staré fojtství
 kostel sv. Ondřeje
 Žeranovice
 Hodslavice
Základní informace místa
ID místa: 3050
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 10.5.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama