Bývalý Panský mlýn v Brusném, doložený již ve 13. stol., byl v letech 1991-1997 rekonstruován a přestavěn na stylové restaurační zařízení a penzion. Dostal jméno Brusenka podle kolem protékajícího potoka. Zachovány některé části jeho zařízení včetně mlýnského kola.
Hlavní obrázek místa
Panský mlýn Brusné
© brusenka.hotel.cz 6/2019
Nevelká obec Brusné asi s 350 obyvateli leží pod Hostýnskými vrchy na vedlejší silnici 5 km jižně od Bystřice pod Hostýnem. Nejbližší železniční zastávky jsou Bystřice pod Hostýnem a Hlinsko pod Hostýnem na trati 303 Kojetín-Valašské Meziříčí. Z obce vychází žlutá turistická značka ke zřícenině hradu Křídlo (2,5 km). Ves je doložena od r. 1358. Z jihu ji obtéká říčka Rusava, která tu zprava přijímá potok Brusenku, jehož název převzal penzion s restaurací, vzniklý přestavbou historického Panského mlýna.
12.10. 2021
historie

Dnešní restaurace a penzion Brusenka vznikla přebudováním původního objektu bývalého Panského mlýna v Brusném. Panský Mlýn je jedním z nejstarších svobodných vykoupených mlýnů v regionu. První zmínky o budově mlýna pocházejí z počátku 14. století, kdy byl součástí podhradí gotického hradu Křídlo. Jako upomínka v podobě červeného žernovu je symbolicky zanesena do znaku a praporu obce Brusné. Objekt mlýna byl později v 18. století součástí panství rodu Rottalů a za panování hraběnky Marie Amalie Rottalové, provdané De Monte l`Abbate byl v letech 1762-1763 vykoupen. Obraz s kopií výkupní listiny, jejíž originál byl zničen při požáru, visí na stěně v salónku ve druhém patře. Od r. 1827 až do r. 1924 byl mlýn součástí panství hraběte Laudona z nedalekého města Bystřice pod Hostýnem. Po velkém požáru dne 6. srpna 1921 byl objekt mlýna rekonstruován a následně přestavěn podle plánů neznámého vídeňského architekta ve…  číst dále

Restaurace a penzion Brusenka, 11.10. 2021

Zlínský kraj,  Kroměříž  (KM), Brusné

Místa v okolí

 Křídlo
 Slavkov pod Hostýnem
 Chlum
 Hostýn
 Hostýn
 Skalný
 kostel sv. Jiljí
 Hrádek u Přílep
 Kasařov
 Dobrotice
 Chvalčov
 Obřany
 Chvalčov
 Prusinovice
 kostel sv. Kateřiny
 Přílepy
 Holešov
 pivovar
 morový sloup
 židovský hřbitov
 Šachova synagoga
 hraniční kameny
 smírčí kříž
 Loukov
 Kostelec u Holešova
 Libosváry
 zvonice
 kostel sv. Havla
 Lukov
 kostel sv. Mikuláše
 Dřevohostice
 Žeranovice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Floriána
 Žeranovice
 kostel sv. Josefa
 Rymice
 Tusculum
 Kostelec u Holešova
 Rymice
 Rymice
 Nahošovice
 Lhotsko
 ZOO Zlín-Lešná
 Lešná
 Horní Újezd
 Količín
 Domaželice
 Šaumburk
 Čechy
 Nový Šaumburk
 Komárno
 kaple sv. Floriána
 Oprostovice
 kaple sv. Anny
 Šišma
 Štípa
 Rajnochovice
 Prusy
 Hradčany
 Všechovice
 Přestavlky
 kostel sv. Kunhuty
 Přestavlky
 Kurovice
 Mysločovice
 Janůvka
 Dobrčice
 Želatovice
 Kladníky
 Pavlovice u Přerova
 Hradiště
 Pavlovice u Přerova
 Štulbach
 Kladníky
 Švédské šance
 Hošťálková
 kostel sv. Václava
 Hulín
 Loučka
 Horní Moštěnice
 Zlín
 Hlinsko
 Malhotice
 Podolí
 Malhotice
 Klečůvka
 Tlumačov
 Kelč
 Prosenice
 Kvasice
 Kladeruby
Základní informace místa
ID místa: 16004
Typ místa: mlýn
Podkategorie: vodní
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.10.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama