Bývalý Panský mlýn v Brusném, doložený již ve 13. stol., byl v letech 1991-1997 rekonstruován a přestavěn na stylové restaurační zařízení a penzion. Dostal jméno Brusenka podle kolem protékajícího potoka. Zachovány některé části jeho zařízení včetně mlýnského kola.
Hlavní obrázek místa
Panský mlýn Brusné
© brusenka.hotel.cz 6/2019
Nevelká obec Brusné asi s 350 obyvateli leží pod Hostýnskými vrchy na vedlejší silnici 5 km jižně od Bystřice pod Hostýnem. Nejbližší železniční zastávky jsou Bystřice pod Hostýnem a Hlinsko pod Hostýnem na trati 303 Kojetín-Valašské Meziříčí. Z obce vychází žlutá turistická značka ke zřícenině hradu Křídlo (2,5 km). Ves je doložena od r. 1358. Z jihu ji obtéká říčka Rusava, která tu zprava přijímá potok Brusenku, jehož název převzal penzion s restaurací, vzniklý přestavbou historického Panského mlýna.
12.10. 2021
historie

Dnešní restaurace a penzion Brusenka vznikla přebudováním původního objektu bývalého Panského mlýna v Brusném. Panský Mlýn je jedním z nejstarších svobodných vykoupených mlýnů v regionu. První zmínky o budově mlýna pocházejí z počátku 14. století, kdy byl součástí podhradí gotického hradu Křídlo. Jako upomínka v podobě červeného žernovu je symbolicky zanesena do znaku a praporu obce Brusné. Objekt mlýna byl později v 18. století součástí panství rodu Rottalů a za panování hraběnky Marie Amalie Rottalové, provdané De Monte l`Abbate byl v letech 1762-1763 vykoupen. Obraz s kopií výkupní listiny, jejíž originál byl zničen při požáru, visí na stěně v salónku ve druhém patře. Od r. 1827 až do r. 1924 byl mlýn součástí panství hraběte Laudona z nedalekého města Bystřice pod Hostýnem. Po velkém požáru dne 6. srpna 1921 byl objekt mlýna rekonstruován a následně přestavěn podle plánů neznámého vídeňského architekta ve…  číst dále

Restaurace a penzion Brusenka, 11.10. 2021

Zlínský kraj,  Kroměříž  (KM), Brusné

Místa v okolí

 Křídlo
 Slavkov pod Hostýnem
 Chlum
 Hostýn
 Hostýn
 Skalný
 kostel sv. Jiljí
 Hrádek u Přílep
 Kasařov
 Dobrotice
 Chvalčov
 Obřany
 Chvalčov
 Prusinovice
 kostel sv. Kateřiny
 Přílepy
 Holešov
 pivovar
 morový sloup
 židovský hřbitov
 Šachova synagoga
 hraniční kameny
 smírčí kříž
 Loukov
 Kostelec u Holešova
 Libosváry
 zvonice
 kostel sv. Havla
 Lukov
 kostel sv. Mikuláše
 Dřevohostice
 Žeranovice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Floriána
 Žeranovice
 kostel sv. Josefa
 Rymice
 Tusculum
 Kostelec u Holešova
 Rymice
 Rymice
 Nahošovice
 Lhotsko
 ZOO Zlín-Lešná
 Lešná
 Horní Újezd
 Količín
 Domaželice
 Šaumburk
 Čechy
 Nový Šaumburk
 Komárno
 kaple sv. Floriána
 Oprostovice
 kaple sv. Anny
 Šišma
 Štípa
 Rajnochovice
 Rajnochovice
 Prusy
 Hradčany
 Všechovice
 Přestavlky
 kostel sv. Kunhuty
 Přestavlky
 Kurovice
 Mysločovice
 Janůvka
 Dobrčice
 Želatovice
 Kladníky
 Pavlovice u Přerova
 Hradiště
 Pavlovice u Přerova
 Štulbach
 Kladníky
 Švédské šance
 Hošťálková
 kostel sv. Václava
 Hulín
 Loučka
 Horní Moštěnice
 Zlín
 Hlinsko
 Malhotice
 Podolí
 Malhotice
 Klečůvka
 Tlumačov
 Kelč
 Prosenice
 Kvasice
 Kladeruby
Základní informace místa
ID místa: 16004
Typ místa: mlýn
Podkategorie: vodní
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.10.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama