Bývalý Panský mlýn v Brusném, doložený již ve 13. stol., byl v letech 1991-1997 rekonstruován a přestavěn na stylové restaurační zařízení a penzion. Dostal jméno Brusenka podle kolem protékajícího potoka. Zachovány některé části jeho zařízení včetně mlýnského kola.
Hlavní obrázek místa
Panský mlýn Brusné
© brusenka.hotel.cz 6/2019
Nevelká obec Brusné asi s 350 obyvateli leží pod Hostýnskými vrchy na vedlejší silnici 5 km jižně od Bystřice pod Hostýnem. Nejbližší železniční zastávky jsou Bystřice pod Hostýnem a Hlinsko pod Hostýnem na trati 303 Kojetín-Valašské Meziříčí. Z obce vychází žlutá turistická značka ke zřícenině hradu Křídlo (2,5 km). Ves je doložena od r. 1358. Z jihu ji obtéká říčka Rusava, která tu zprava přijímá potok Brusenku, jehož název převzal penzion s restaurací, vzniklý přestavbou historického Panského mlýna.
12.10. 2021
historie

Dnešní restaurace a penzion Brusenka vznikla přebudováním původního objektu bývalého Panského mlýna v Brusném. Panský Mlýn je jedním z nejstarších svobodných vykoupených mlýnů v regionu. První zmínky o budově mlýna pocházejí z počátku 14. století, kdy byl součástí podhradí gotického hradu Křídlo. Jako upomínka v podobě červeného žernovu je symbolicky zanesena do znaku a praporu obce Brusné. Objekt mlýna byl později v 18. století součástí panství rodu Rottalů a za panování hraběnky Marie Amalie Rottalové, provdané De Monte l`Abbate byl v letech 1762-1763 vykoupen. Obraz s kopií výkupní listiny, jejíž originál byl zničen při požáru, visí na stěně v salónku ve druhém patře. Od r. 1827 až do r. 1924 byl mlýn součástí panství hraběte Laudona z nedalekého města Bystřice pod Hostýnem. Po velkém požáru dne 6. srpna 1921 byl objekt mlýna rekonstruován a následně přestavěn podle plánů neznámého vídeňského architekta ve…  číst dále

Restaurace a penzion Brusenka, 11.10. 2021

Komentáře

Zlínský kraj,  Kroměříž  (KM), Brusné

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16004
Typ místa: mlýn
Podkategorie: vodní
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.10.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama