Soukromé muzeum dřevěného porculánu nabízí expozici podomácku vyráběného dřevěného náčiní a nářadí, používaného při výrobě. Muzeum založil Lubomír Marušák, který pro expozici vybudoval nejprve r. 2009 roubenou zvonici, a v l. 2010–2011 salašnickou kolibu, ve které bylo muzeum otevřeno 25.6.2011.
Hlavní obrázek místa
Expozice dřevěného porculánu
© Lubomír Marušák, 11/2011
Muzeum je celoročně otevřeno, návštěvu je doporučeno předem telefonicky domluvit s panem Maruščákem, tel.: 721 881 520.
19.8. 2012
popis

Muzeum dřevěného porculánu se nachází ve valašské vesnici Držková a zachycuje zdroj obživy držkovských občanů – podomácky vyráběného dřevěného nářadí a náčiní. Dřevo hrálo v dřívějších dobách výsadní roli v životě držkovských občanů. Držková byla odjakživa nesmírně chudým krajem. Ne nadarmo se říkalo, že je zde „konec chleba a začátek kameňa“, protože chudá políčka, posetá balvany, neposkytovala výživu ani pasekářům, natož lidem z vlastní obce. Proto, oč Držkovjany připravila chudá pole, to jim musely vynahradit hory. Díky rozlehlému katastru obce, který je z velké části tvořen lesy, se v Držkové, podobně jako v dalších okolních obcích Podřevnicka, rozvinula podomácká výroba dřevěného nářadí a náčiní, lidově také zvané dřevěniny. Učitelé a faráři, tedy jediná inteligence, která se v obcích nacházela, až ctnostně nazývala tyto lidové výrobky dřevěným porculánem. Ovšem nesmíme si přestavovat nějaké dílny, nebo manufaktury.…  číst dále

Lubomír Marušák, 8.8. 2012

historie

Soukromé muzeum dřevěného porculánu nabízí expozici podomácku vyráběného dřevěného náčiní, jehož výroba byla ve zdejší oblasti velmi rozšířená, a nářadí, které bylo při výrobě používáno. Muzeum založil Lubomír Marušák, který první předměty do sbírky získal r. 2009. Aby měl expozici kam umístit, vybudoval nejprve v srpnu r. 2009 kopii roubené zvoničky, stojící v obci Vlčková. Při stavbě se držel tradičních postupů. Když přestala zvonice postačovat, postavil v l. 2010–2011 na kopci nad obcí salašnickou kolibu. V kolibě bylo muzeum slavnostně otevřeno 25.6.2011. Dřevěným výrobkům se říkalo dřevěniny nebo dřevěný porculán. V expozici jsou např. dřevěné vidle, lopaty, mísy, troky (necky), struhadlo nebo kadluby (sudy z jednoho kusu kmene) a mnoho zajímavého nářadí, které – mimo dřevěné části – řemeslníkům vyráběl většinou místní kovář.

20.8. 2012

Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Držková

Místa v okolí

 Lukov
 Janůvka
 Tusculum
 kostel sv. Josefa
 hraniční kameny
 ZOO Zlín-Lešná
 Obřany
 Štípa
 Lešná
 Skalný
 Hošťálková
 evangelický kostel
 kostel sv. Mikuláše
 Hostýn
 Hostýn
 Křídlo
 Chvalčov
 Klečůvka
 Chvalčov
 Slavkov pod Hostýnem
 Šaumburk
 Lužkovice
 Hrádek u Přílep
 Liptál
 Rajnochovice
 evangelický kostel
 Nový Šaumburk
 kaple sv. Floriána
 Vizovice
 Chlum
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiljí
 Přílepy
 Vartovna
 Loukov
 Žeranovice
 Hradiště
 smírčí kříž
 Komárno
 kostel sv. Vavřince
 Zlín
 Žeranovice
 Podolí
 Libosváry
 Dobrotice
 Baťův mrakodrap
 Loučka
 Pržno
 Zlín
 Kasařov
 pivovar
 Holešov
 Horní Újezd
 morový sloup
 Šachova synagoga
 židovský hřbitov
 Prusinovice
 kostel sv. Kateřiny
 Louky
 Tečovice
 Trubiska
 Malenovice
 kostel sv. Mikuláše
 památník Ploština
 Lhotsko
 zvonice
 kostel sv. Havla
 Dřevohostice
 Jarcová
 Nahošovice
Kontaktní informace
Držková 131
763 19 Zlín
Tel: (+420) 721 881 520
http://www.muzeum-drzkova.cz
lubomir.marusak@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 10927
Typ místa: skanzen
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 20.8.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama