Soukromé muzeum dřevěného porculánu nabízí expozici podomácku vyráběného dřevěného náčiní a nářadí, používaného při výrobě. Muzeum založil Lubomír Marušák, který pro expozici vybudoval nejprve r. 2009 roubenou zvonici, a v l. 2010–2011 salašnickou kolibu, ve které bylo muzeum otevřeno 25.6.2011.
Hlavní obrázek místa
Expozice dřevěného porculánu
© Lubomír Marušák, 11/2011
Muzeum je celoročně otevřeno, návštěvu je doporučeno předem telefonicky domluvit s panem Maruščákem, tel.: 721 881 520.
19.8. 2012
popis

Muzeum dřevěného porculánu se nachází ve valašské vesnici Držková a zachycuje zdroj obživy držkovských občanů – podomácky vyráběného dřevěného nářadí a náčiní. Dřevo hrálo v dřívějších dobách výsadní roli v životě držkovských občanů. Držková byla odjakživa nesmírně chudým krajem. Ne nadarmo se říkalo, že je zde „konec chleba a začátek kameňa“, protože chudá políčka, posetá balvany, neposkytovala výživu ani pasekářům, natož lidem z vlastní obce. Proto, oč Držkovjany připravila chudá pole, to jim musely vynahradit hory. Díky rozlehlému katastru obce, který je z velké části tvořen lesy, se v Držkové, podobně jako v dalších okolních obcích Podřevnicka, rozvinula podomácká výroba dřevěného nářadí a náčiní, lidově také zvané dřevěniny. Učitelé a faráři, tedy jediná inteligence, která se v obcích nacházela, až ctnostně nazývala tyto lidové výrobky dřevěným porculánem. Ovšem nesmíme si přestavovat nějaké dílny, nebo manufaktury.…  číst dále

Lubomír Marušák, 8.8. 2012

historie

Soukromé muzeum dřevěného porculánu nabízí expozici podomácku vyráběného dřevěného náčiní, jehož výroba byla ve zdejší oblasti velmi rozšířená, a nářadí, které bylo při výrobě používáno. Muzeum založil Lubomír Marušák, který první předměty do sbírky získal r. 2009. Aby měl expozici kam umístit, vybudoval nejprve v srpnu r. 2009 kopii roubené zvoničky, stojící v obci Vlčková. Při stavbě se držel tradičních postupů. Když přestala zvonice postačovat, postavil v l. 2010–2011 na kopci nad obcí salašnickou kolibu. V kolibě bylo muzeum slavnostně otevřeno 25.6.2011. Dřevěným výrobkům se říkalo dřevěniny nebo dřevěný porculán. V expozici jsou např. dřevěné vidle, lopaty, mísy, troky (necky), struhadlo nebo kadluby (sudy z jednoho kusu kmene) a mnoho zajímavého nářadí, které – mimo dřevěné části – řemeslníkům vyráběl většinou místní kovář.

20.8. 2012

Komentáře

Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Držková

Místa v okolí

 Lukov
 Janůvka
 Tusculum
 hraniční kameny
 kostel sv. Josefa
 Obřany
 ZOO Zlín-Lešná
 Lešná
 Štípa
 Skalný
 Hošťálková
 evangelický kostel
 kostel sv. Mikuláše
 Hostýn
 Hostýn
 Křídlo
 Chvalčov
 Klečůvka
 Chvalčov
 Slavkov pod Hostýnem
 Panský mlýn
 Šaumburk
 Věruška
 Lužkovice
 Hrádek u Přílep
 Liptál
 Rajnochovice
 Rajnochovice
 evangelický kostel
 Nový Šaumburk
 kaple sv. Floriána
 Vizovice
 Chlum
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiljí
 Přílepy
 Vartovna
 Loukov
 Žeranovice
 Hradiště
 smírčí kříž
 Komárno
 kostel sv. Vavřince
 Janův hrad
 Žeranovice
 Zlín
 Podolí
 Libosváry
 Dobrotice
 Baťův mrakodrap
 Loučka
 Pržno
 Zlín
 Kasařov
 pivovar
 Holešov
 Horní Újezd
 morový sloup
 židovský hřbitov
 Šachova synagoga
 Prusinovice
 kostel sv. Kateřiny
 Louky
 Tečovice
 Trubiska
 Malenovice
 kostel sv. Mikuláše
 památník Ploština
 Lhotsko
 zvonice
 kostel sv. Havla
 Dřevohostice
 Jarcová
 Nahošovice
Kontaktní informace
Držková 131
763 19 Zlín
Tel: (+420) 721 881 520
http://www.muzeum-drzkova.cz
lubomir.marusak@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 10927
Typ místa: skanzen
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 20.8.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama