Současný pozdně barokní farní kostel byl postaven kolem r. 1786, pravděpodobně na místě staršího chrámu. V r. 1824 byla k průčelí přistavěna věž. Hlavní oltář se čtyřmi sochami andělů a obrazem sv. Bartoloměje vytvořil řezbář a malíř J. Hromádka v r. 1867. Vedle kostela stojí fara.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2017
Obec Rymice se nachází v okrese Kroměříž ve Zlínském kraji 4 km severozápadně od Holešova. Přestože se jedná o malou obec, je zde mnoho kulturních památek. K nejvýznamnějším patří tvrz ze 16. století, soubor lidových staveb odpovídající podobě převážně 18.-19. století, větrný mlýn a kostel sv. Bartoloměje stojící na návsi. U kostela stojí kovový kříž na kamenném podstavci a památníky obětem světových válek. Hned vedle kostela stojí fara. Kostel je přístupný v době konání pravidelných bohoslužeb. Ostatní zmíněné památky jsou veřejnosti přístupné v návštěvních hodinách, a to v rámci prohlídky muzea lidové architektury.
Luděk Vláčil, 29.11. 2017
historie

První doložená písemná zmínka o Rymicích pochází z roku 1353. Kdy zde vznikla první sakrální stavba, již není známo. Současný pozdně barokní jednolodní farní kostel byl postaven kolem roku 1786, pravděpodobně na místě staršího chrámu. V roce 1824 byla k průčelí přistavěna čtyřhranná věž. Hlavní oltář se čtyřmi sochami andělů a obrazem sv. Bartoloměje vytvořil řezbář a malíř J. Hromádka v roce 1867. Dva vedlejší oltáře byly po roce 1965 zrušeny, sochy z nich však zůstaly. Na epištolní straně (pravá strana lodi při pohledu od vchodu) je Panna Marie a na evangelijní (levá strana lodi) sv. Josef. Na levé straně je i kamenná křtitelnice se sousoším. Křížovou cestu vytvořil v roce 1965 technikou intarzie akademický malíř Tylíček. V roce 1960 byly instalovány nové varhany. Na věži jsou zavěšeny dva zvony - zvon Maria z roku 1921 a umíráček z roku 1923. V roce 1924 byly zhotoveny hodiny. V roce 1958 byl…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.holesov.info/kostely-na-holesovsku, https://www.holesov.info, 3.7. 2017

Zlínský kraj,  Kroměříž  (KM), Rymice

Místa v okolí

 Rymice
 Rymice
 Rymice
 Količín
 kostel sv. Floriána
 židovský hřbitov
 Šachova synagoga
 morový sloup
 Kostelec u Holešova
 Holešov
 pivovar
 Kostelec u Holešova
 kostel sv. Václava
 Hulín
 Dobrotice
 kostel sv. Kunhuty
 Kurovice
 kostel sv. Kateřiny
 Prusinovice
 Přestavlky
 Přestavlky
 Kasařov
 Přílepy
 smírčí kříž
 kostel sv. Anny
 Říkovice
 kostel sv. Mikuláše
 Dobrčice
 kostel sv. Floriána
 Žeranovice
 kostel sv. Vavřince
 Hrádek u Přílep
 Zámeček
 Štulbach
 Horní Moštěnice
 Žeranovice
 Prusy
 Čechy
 Vávrův mlýn
 Domaželice
 Kyselovice
 Švédské šance
 kostel sv. Prokopa
 Vlkoš
 Mysločovice
 Tlumačov
 Panský mlýn
 Křídlo
 Chlum
 kostel sv. Havla
 zvonice
 židovská radnice
 Dřevohostice
 Hejtmanský dům
 Vrchnostenský dům
 regentský dům
 Kroměříž
 Starý pivovar
 biskupská mincovna
 Muzeum Kroměřížska
 Mlýnská brána
 radnice
 kostel sv. Mořice
 městské opevnění
 Chropyně
 kostel sv. Floriána
 Želatovice
 vrchnostenská sýpka
 Nahošovice
 Kvasice
 Těšnovice
 Květná zahrada
 Slavkov pod Hostýnem
 kostel sv. Jiljí
 Chropyně
 Postoupky
 kostel sv. Jiljí
 kostel Všech svatých
 boží muka
 Hradisko
 Záříčí
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Floriána
 Hostýn
 synagoga
 Hostýn
 Městský dům
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Jiří
 zvonice
 Tečovice
 Hradčany
 Korvínský dům
 Přerov
 bratrská škola
 městské opevnění
 Skalný
 zvonice
 Velké Těšany
 kaple
 Pavlovice u Přerova
 Šišma
 Pavlovice u Přerova
 Lhotsko
 Otrokovice
 pozorovatelna CO
 Chvalčov
 Louky
 Chvalčov
 Kojetín
 Obřany
 kostel sv. Mikuláše
 Troubky
 Lešná
 kostel sv. Jiří
 Oprostovice
 ZOO Zlín-Lešná
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Markéty
 Baťův mrakodrap
 Zlín
 Libosváry
 Loukov
 Rokytnice
 Zlín
 Horní Újezd
 kaple sv. Anny
 Citov
 Zdounky
 kostel sv. Jiří
 statek Světlá
 vodní mlýn
Základní informace místa
ID místa: 13491
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 6.12.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama