Větrný mlýn byl postaven v l. 1858–1860 Kristiánem Kovářem. Mlelo se zde ještě za 2. svět. války. R. 1964 byl mlýn Rudolfovi Kovářovi odebrán do péče státu. Dnes je opět v majetku rodiny Kovářů. Jako jediný v oblasti se dochoval i s původním technickým zařízením. Dnes je chráněnou kulturní památkou.
Hlavní obrázek místa
Větrný mlýn Štípa
© weselka

Větrný mlýn - Větřák

Větrný mlýn Větřák, zvaný též Kovářuv, který se nachází nad obcí Štípa byl postaven v letech 1858-60. Tento zděný mlýn je holandského typu a je unikátní tím, že jako jediný v oblasti se dochoval i s původním technickým zařízením na kterém se pracovalo ještě za druhé světové války.
Osobní archiv GP-company, 8.10. 2006
historie

Větrný mlýn holandského typu zvaný „Větřák“ či „Kovářův“ byl postaven v l. 1858–1860 Kristiánem Kovářem. Mlelo se zde (i přes zákaz) ještě za 2. svět. války. R. 1948 ho chtěl jeho majitel zbourat, aby mohl stavební materiál použít na opravu válkou poničeného obytného stavení, pro protest památkového úřadu se tak naštěstí nestalo. R. 1964 byl mlýn Rudolfovi Kovářovi odebrán a předán do péče státu. Dnes je opět v majetku rodiny Kovářů, která se o mlýn dobře stará a provozuje ho jako malé muzeum. Mlýn je unikátní tím, že jako jediný v oblasti se dochoval i s původním technickým zařízením. Dnes je chráněnou kulturní památkou.

28.9. 2011

Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Zlín-Štípa

Místa v okolí

 Lešná
 ZOO Zlín-Lešná
 kostel sv. Josefa
 Tusculum
 Lužkovice
 Lukov
 Klečůvka
 kostel sv. Mikuláše
 Janůvka
 Zlín
 Baťův mrakodrap
 Zlín
 Žeranovice
 Vizovice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Vavřince
 Louky
 Hrádek u Přílep
 hraniční kameny
 Žeranovice
 smírčí kříž
 Přílepy
 Skalný
 Obřany
 Křídlo
 Engelsberg
 Tečovice
 Malenovice
 kostel sv. Mikuláše
 Starý Světlov
 Rýsov
 Mysločovice
 Hostýn
 Hostýn
 Slavkov pod Hostýnem
 Dobrotice
 Hošťálková
 Oberský vrch
 pivovar
 Holešov
 Liptál
 morový sloup
 Sochařská vyhlídka
 evangelický kostel
 Šachova synagoga
 Chvalčov
 židovský hřbitov
 Chlum
 Chvalčov
 Vartovna
 kostel sv. Martina
 fara
 Kasařov
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Mikuláše
 Újezd
 Otrokovice
 Prusinovice
 kostel sv. Kateřiny
 Šarovy
 Podhradí
 evangelický kostel
 kostel sv. Jiljí
 Rymice
 Pohořelice
 kostel sv. Floriána
 Kostelec u Holešova
 Pržno
 Vlachovice
Základní informace místa
ID místa: 1001
Typ místa: mlýn
Podkategorie: větrný
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 26.9.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama