
Ves Rymice tvořila kdysi samostatné panství, k němuž patřily i sousední Všetuly. Proto tu již v druhé polovině 14. století (1374) stála tvrz, jak je o tom zmínka v pramenech při předávání vsi poručníkem synů Viléma z Kunštátu Janu z Cimburka. Tvrz byla pobořena v druhé polovině 15. století za válek česko-uherských, ale počátkem 16. století ji znovu obnovili Podstatští z Prusinovic, jimž náležela ves Rymice v letech 1481-1587. Tehdy vznikla severovýchodní a částečně střední část dodnes zachované budovy; zbytek byl dobudován někdy po polovině téhož století. Od r. 1644 vlastnili tvrz spolu s panstvím olomoučtí jezuité, kteří v druhé polovině 18. století zvýšili budovu o jedno patro. V průčelí je portál s vchodem do síně, s valenou klenbou a schodištěm, které vyúsťuje v prvním patře v síni, zabírající celou šířku budovy a kryté většinou zachovaným trámovým stropem s barokní… číst dále
Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.
Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.