pivovar

Panský pivovar, Parostrojní pivovar Holešov
Zrekonstruovaný a zmodernizovaný areál bývalého panského pivovaru na okraji hist. jádra Holešova. Založen v l. 1689-90 J. K. z Rottalu. V r. 1948 zestátněn. R. 1961 uvařena poslední várka piva, do r. 1973 fungovala sladovna. Poté sloužil areál jako sklady a pivnice. V l. 2017-20 areál rekonstruován.
Hlavní obrázek místa
© Jan P. Štěpánek 03/2020
Zrekonstruovaný a účelově upravený areál bývalého panského pivovaru na okraji historického centra města Holešova, nedaleko zámku a náměstí v Masarykově ulici. Historický panský pivovar, později známý jako Parostrojní pivovar Holešov, byl založen šlechtickým rodem Rottalů na sklonku 17. století. Pivo se zde vařilo až do počátku 60. let 20. století, později fungovala jen výroba sladu. Po dlouhém období chátrání se areál v roce 2017 dočkal rozsáhlé obnovy, která byla ukončena v roce 2020. Z vlastního pivovaru na půdoryse písmene U se zachovala patrová průčelní jihozápadní správní budova s klenutými místnostmi, cennou fasádou a kamenným portálem do dvora. Zde po rekonstrukci funguje stylová restaurace, pivnice, kavárna, a hotelová část. Severozápadní křídlo tvoří bývalá sladovna s vysokým hvozdem se zachovalým komínem. Toto křídla slouží po rekonstrukci jako pošta a apartmánové bydlení. Nejvíce poškozená část, jihovýchodní křídlo, které sloužilo jako varna, bylo z velké části strženo až na část dvorní fasády. Místo ní byla vystavěna na shodném půdoryse moderní budova pro kanceláře či ordinace. Naštěstí nebyl zbořen na bývalou varnu navazující vysoký pivovarský komín, který byl do stavby zakomponován, obnoven a dnes je opět dominantou celého komplexu i s typickým čapím hnízdem na vrcholu.
Jan P. Štěpánek, 17.6. 2020
historie

Historie vaření piva v Holešově sahá jistě až do dob samotného založení města, respektive povýšení na město na počátku 14. století. Samostatný panský pivovar nechal vystavět v letech 1689 - 1690 majitel panství Jan Kryštof z Rottalu jihvýchodně od jádra města, při tzv. Fryštácké či Žopské ulici (dnes Masarykova). Součástí byl jak samotný pivovar, tak i sladovna. Vrchnost však pivovar sama neprovozovala, ale většinou byl pronajímán nájemci. V panském majetku zůstal pivovar s malými přestávkami bezmála až do roku 1948, kdy byl zestátněn. Ještě v roce 1900 se výstav piva pohyboval kolem 25 tisíc hektolitrů piva, což byl poměrně velký objem. Ještě za tzv. první republiky se objem roční výroby piva pohyboval kolem 20 000 hl. Populární byla zdejší "desítka" a "dvanáctka", která se dodávala jak sudová, tak lahvovaná. Sezónními specály pak byly 12° Březňák a 16° Kozel. V roce 1942 byl z rozhodnutí protektorátních úřadů pivovar zastaven…  číst dále

Jan P. Štěpánek dle www.pivovary.info, 17.6. 2020

Zlínský kraj,  Kroměříž  (KM), Holešov

Místa v okolí

 Holešov
 morový sloup
 Šachova synagoga
 židovský hřbitov
 Dobrotice
 Přílepy
 smírčí kříž
 Rymice
 Hrádek u Přílep
 Rymice
 Rymice
 Količín
 Kasařov
 Žeranovice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Floriána
 Prusinovice
 kostel sv. Kateřiny
 Žeranovice
 Kostelec u Holešova
 Křídlo
 Kostelec u Holešova
 kostel sv. Kunhuty
 Kurovice
 Chlum
 Mysločovice
 Slavkov pod Hostýnem
 kostel sv. Václava
 Hulín
 kostel sv. Mikuláše
 Přestavlky
 Přestavlky
 kostel sv. Jiljí
 Hostýn
 Skalný
 Hostýn
 zvonice
 kostel sv. Havla
 Tlumačov
 Dřevohostice
 Dobrčice
 Domaželice
 Čechy
 Zámeček
 kostel sv. Anny
 Říkovice
 Chvalčov
 Obřany
 kostel sv. Mikuláše
 ZOO Zlín-Lešná
 Lešná
 kostel sv. Floriána
 kostel sv. Josefa
 Prusy
 Tečovice
 Nahošovice
 Štulbach
 Lukov
 Chvalčov
 Horní Moštěnice
 Tusculum
 Louky
 Kvasice
 Švédské šance
 hraniční kameny
 Zlín
 Baťův mrakodrap
 Želatovice
 Vávrův mlýn
 Štípa
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Prokopa
 Otrokovice
 Vlkoš
 Lhotsko
 Kyselovice
 židovská radnice
 Malenovice
 Muzeum Kroměřížska
 Hejtmanský dům
 Vrchnostenský dům
 Mlýnská brána
 regentský dům
 radnice
 Starý pivovar
 Kroměříž
 Loukov
 kostel sv. Mořice
 biskupská mincovna
 Libosváry
 městské opevnění
 Hradčany
 Šišma
 Zlín
 vrchnostenská sýpka
 kostel sv. Floriána
 Květná zahrada
 Chropyně
 Velké Těšany
 synagoga
 Městský dům
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiří
 Přerov
 Korvínský dům
 městské opevnění
 Lužkovice
 bratrská škola
 Horní Újezd
 Klečůvka
 kaple sv. Anny
 pozorovatelna CO
 Komárno
 Všechovice
 Rokytnice
Základní informace místa
ID místa: 14988
Typ místa: technická památka
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.6.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama