pivovar

Panský pivovar, Parostrojní pivovar Holešov
Zrekonstruovaný a zmodernizovaný areál bývalého panského pivovaru na okraji hist. jádra Holešova. Založen v l. 1689-90 J. K. z Rottalu. V r. 1948 zestátněn. R. 1961 uvařena poslední várka piva, do r. 1973 fungovala sladovna. Poté sloužil areál jako sklady a pivnice. V l. 2017-20 areál rekonstruován.
Hlavní obrázek místa
© Jan P. Štěpánek 03/2020
Zrekonstruovaný a účelově upravený areál bývalého panského pivovaru na okraji historického centra města Holešova, nedaleko zámku a náměstí v Masarykově ulici. Historický panský pivovar, později známý jako Parostrojní pivovar Holešov, byl založen šlechtickým rodem Rottalů na sklonku 17. století. Pivo se zde vařilo až do počátku 60. let 20. století, později fungovala jen výroba sladu. Po dlouhém období chátrání se areál v roce 2017 dočkal rozsáhlé obnovy, která byla ukončena v roce 2020. Z vlastního pivovaru na půdoryse písmene U se zachovala patrová průčelní jihozápadní správní budova s klenutými místnostmi, cennou fasádou a kamenným portálem do dvora. Zde po rekonstrukci funguje stylová restaurace, pivnice, kavárna, a hotelová část. Severozápadní křídlo tvoří bývalá sladovna s vysokým hvozdem se zachovalým komínem. Toto křídla slouží po rekonstrukci jako pošta a apartmánové bydlení. Nejvíce poškozená část, jihovýchodní křídlo, které sloužilo jako varna, bylo z velké části strženo až na část dvorní fasády. Místo ní byla vystavěna na shodném půdoryse moderní budova pro kanceláře či ordinace. Naštěstí nebyl zbořen na bývalou varnu navazující vysoký pivovarský komín, který byl do stavby zakomponován, obnoven a dnes je opět dominantou celého komplexu i s typickým čapím hnízdem na vrcholu.
Jan P. Štěpánek, 17.6. 2020
historie

Historie vaření piva v Holešově sahá jistě až do dob samotného založení města, respektive povýšení na město na počátku 14. století. Samostatný panský pivovar nechal vystavět v letech 1689 - 1690 majitel panství Jan Kryštof z Rottalu jihvýchodně od jádra města, při tzv. Fryštácké či Žopské ulici (dnes Masarykova). Součástí byl jak samotný pivovar, tak i sladovna. Vrchnost však pivovar sama neprovozovala, ale většinou byl pronajímán nájemci. V panském majetku zůstal pivovar s malými přestávkami bezmála až do roku 1948, kdy byl zestátněn. Ještě v roce 1900 se výstav piva pohyboval kolem 25 tisíc hektolitrů piva, což byl poměrně velký objem. Ještě za tzv. první republiky se objem roční výroby piva pohyboval kolem 20 000 hl. Populární byla zdejší "desítka" a "dvanáctka", která se dodávala jak sudová, tak lahvovaná. Sezónními specály pak byly 12° Březňák a 16° Kozel. V roce 1942 byl z rozhodnutí protektorátních úřadů pivovar zastaven…  číst dále

Jan P. Štěpánek dle www.pivovary.info, 17.6. 2020

Zlínský kraj,  Kroměříž  (KM), Holešov

Místa v okolí

 Holešov
 morový sloup
 Šachova synagoga
 židovský hřbitov
 Dobrotice
 Přílepy
 smírčí kříž
 Rymice
 Hrádek u Přílep
 Rymice
 Rymice
 Količín
 Kasařov
 Žeranovice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Floriána
 Prusinovice
 kostel sv. Kateřiny
 Žeranovice
 Kostelec u Holešova
 Křídlo
 Panský mlýn
 Kostelec u Holešova
 kostel sv. Kunhuty
 Kurovice
 Chlum
 Mysločovice
 Slavkov pod Hostýnem
 kostel sv. Václava
 Hulín
 kostel sv. Mikuláše
 Přestavlky
 Přestavlky
 kostel sv. Jiljí
 Hostýn
 Skalný
 Hostýn
 zvonice
 kostel sv. Havla
 Tlumačov
 Dřevohostice
 Dobrčice
 Domaželice
 Zámeček
 Čechy
 kostel sv. Anny
 Říkovice
 Chvalčov
 Obřany
 kostel sv. Mikuláše
 ZOO Zlín-Lešná
 Lešná
 Tečovice
 kostel sv. Floriána
 kostel sv. Josefa
 Prusy
 Nahošovice
 Štulbach
 Lukov
 Chvalčov
 Tusculum
 Horní Moštěnice
 Louky
 Kvasice
 Švédské šance
 hraniční kameny
 Zlín
 Baťův mrakodrap
 Želatovice
 Vávrův mlýn
 Štípa
 kostel sv. Mikuláše
 Otrokovice
 kostel sv. Prokopa
 Vlkoš
 Lhotsko
 Kyselovice
 židovská radnice
 Těšnovice
 Malenovice
 Starý pivovar
 Muzeum Kroměřížska
 Hejtmanský dům
 Vrchnostenský dům
 Mlýnská brána
 regentský dům
 radnice
 Kroměříž
 Loukov
 kostel sv. Mořice
 biskupská mincovna
 Libosváry
 městské opevnění
 Hradčany
 Šišma
 Zlín
 vrchnostenská sýpka
 kostel sv. Floriána
 Květná zahrada
 Chropyně
 Velké Těšany
 zvonice
 kaple sv. Floriána
 synagoga
 Městský dům
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiří
 Přerov
 Korvínský dům
 městské opevnění
 Lužkovice
 bratrská škola
 Horní Újezd
 Klečůvka
 kaple sv. Anny
 pozorovatelna CO
 kostel sv. Jiří
 Komárno
 Všechovice
 Rokytnice
Základní informace místa
ID místa: 14988
Typ místa: technická památka
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.6.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama