Zaniklá tvrz pánů z Libosvár v jižní části obce v místech a okolí statku čp. 29. Ves s tvrzí vznikla koncem 13. stol. Naposledy se zmiňuje r. 1510. Po připojení obce k panství Bystřice tvrz zanikla. Poslední náznaky valů byly setřeny v r. 1975.
Hlavní obrázek místa
pohled k zahradě statku čp. 29 a do míst, kde v minulosti tvrz stávala
© Jan P. Štěpánek 05/2007
Zaniklá tvrz i její terénní relikty v centru obce Libosváry nedaleko Loukova na Kroměřížsku. Bývalá tvrz stávala při jižním okraji vsi, na pravém břehu potoka Libosvárka, kde byly dlouho patrné terénní nerovnosti (valy), odkud dostalo místo pojmenování Na valech. Viditelné terénní vlny v blízkosti statku čp. 29 byly zlikvidovány v r. 1975 při stavbě nového rodinného domku.
Jan P. Štěpánek, 23.1. 2012
historie

Historie obce sahá písemně až do roku 1293, kdy přemyslovský levoboček vévoda Mikuláš Opavský prodává Libosváry Zbyslavovi z Bohuslavic. R. 1351 je zmiňován Černín z Libosvár. Z Libosvár pocházel také Martin, který byl v roce 1362 hofmistrem kláštera a hradu Louky u Znojma. V roce 1406 se činí zmínka o mrtvém Jezdoňovi z Opatovi, který Libosváry odkázal svým dvěma synům Petru a Janovi. Jan z Libosvár se připojil svým podpisem v roce 1415 ke stížnost české a moravské šlechty proti upálení Jana Husa. Tvrz je zmiňována ještě v r. 1464 a 1495 v dokumentech o převodech majetků šlechty. Naposledy se tvrz Libosváry zmiňuje roku 1510, kdy byla prodána Mikuláši Tarantovi z Hrádku a na Sovadině. Tehdy byla ves připojena k bystřickému panství a tvrz ztratila na významu.

Jan P. Štěpánek dle F. Musil, M. Plaček, J. Úlovec: Zaniklé hrady, zámky a tvrze Čech, Moravy a Slezska po roce 1945, Libri 2005, 23.1. 2012

Zlínský kraj,  Kroměříž  (KM),

Místa v okolí

 Loukov
 Horní Újezd
 Chvalčov
 kaple sv. Anny
 Chvalčov
 kostel sv. Jiljí
 Všechovice
 Komárno
 Hostýn
 Hostýn
 kaple sv. Floriána
 Lhotsko
 Nový Šaumburk
 Slavkov pod Hostýnem
 Šaumburk
 Chlum
 Obřany
 Malhotice
 Skalný
 Malhotice
 Oprostovice
 Rajnochovice
 Rajnochovice
 Panský mlýn
 Hradiště
 Loučka
 hraniční kameny
 Dřevohostice
 Křídlo
 zvonice
 Kelč
 kostel sv. Havla
 Nahošovice
 Šišma
 Kladníky
 Podolí
 Kasařov
 Ústí
 kostel sv. Kateřiny
 Prusinovice
 Kladníky
 Hradčany
 Skalička
 Rybáře
 Skalička
 Týn nad Bečvou
 kaple sv. Peregrina
 lázně
 Helfštýn
 Hranická propast
 Hlinsko
 Svrčov
 Domaželice
 Pavlovice u Přerova
 Dobrotice
 Hrádek u Přílep
 Kladeruby
 Pavlovice u Přerova
 Kostelec u Holešova
 Čechy
 městské hradby
 radnice
 Nová synagoga
 mariánský sloup
 Hranice
 železniční viadukt
 Branky
 Branky
 Branky
 Hošťálková
 kaple sv. Josefa
 mlýnský náhon
 synagoga
 radnice
 Floriánská kašna
 městské opevnění
 Lipník nad Bečvou
 Přílepy
 Lukov
 mariánský sloup
 evangelický kostel
 obecní špitál
 zvonice
 kaple sv. Rocha
 Holešov
 kaple sv. Petra
 židovský hřbitov
 pivovar
 Šachova synagoga
 Kostelec u Holešova
 morový sloup
 Prusy
 Vystrkov
 Želatovice
 kostel sv. Floriána
 Špičky
 Choryně
 smírčí kříž
 Věruška
 Hustopeče nad Bečvou
 evangelický kostel
 Rymice
 Hustopeče nad Bečvou
 Rymice
 Rymice
 větrný mlýn
 Količín
 Veselíčko
Základní informace místa
ID místa: 10685
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 23.1.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama