Přírodní rezervace vyhlášena Ministerstvem kultury r. 1976. Její původní výměra činila 31,02 ha, později byla rozšířena na 41,61 ha a poté na současnou výměru 122,3455 ha. Většina území má charakter přirozeného lesa. Stáří porostu je asi 140 až 170 let.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 08/2016
Přírodní rezervace Kelčský Javorník se rozprostírá na území přírodního parku Hostýnské vrchy v nadmořské výšce 550–864 m n. m. asi 3,5 km západně od obce Rajnochovice. Rezervace představuje lesní porost na příkrém severním úbočí nejvyššího vrcholu Hostýnských vrchů, Kelčského Javorníku (864,7 m n. m.). Důvodem ochrany území je původní pralesovitý porost horských jedlobučin a javořin rostoucích na suťovém svahu porostlém karpatskou květenou a faunou, typickou pro oblast Hostýnských vrchů. Geologický podklad tvoří hlinitopísčité až jílovitohlinité vrstvy pískovců a slepenců. Hlavním druhem stromů jsou zde javor klen, buk lesní, jilm horský, jasan ztepilý a jedle bělokorá. Menší rostlinstvo zastupují různé druhy kapradin, starček vejčitý, měsíčnice vytrvalá, kyčelnice cibulkonosná a devítilistá nebo také lilie zlatohlavá. Z živočišných druhů se tu vyskytuje skokan hnědý, mlok skvrnitý, ropucha obecná, ještěrka živorodá, z ptactva pak strakapoud bělohřbetý, holub doupňák a hřivnáč, pěvuška modrá a lejsek malý. K rezervaci se dostanete z Podhradní Lhoty po zelené turistické značce asi po 6 km. Při jihozápadním okraji rezervace stojí atraktivní rozhledna s dalekým výhledem.
Luděk Vláčil - zdroj: https://nature.hyperlink.cz, http://www.vychodni-morava.cz a další, 5.11. 2016
Zlínský kraj,  Kroměříž  (KM), Rajnochovice

Místa v okolí

 Šaumburk
 Nový Šaumburk
 kaple sv. Floriána
 Komárno
 Chvalčov
 Rajnochovice
 Rajnochovice
 Loukov
 Chvalčov
 Obřany
 Libosváry
 hraniční kameny
 Hradiště
 Hostýn
 Hostýn
 Horní Újezd
 Skalný
 Loučka
 Všechovice
 kostel sv. Jiljí
 Podolí
 Slavkov pod Hostýnem
 kaple sv. Anny
 Chlum
 Panský mlýn
 Hošťálková
 Kelč
 Křídlo
 evangelický kostel
 Malhotice
 Malhotice
 Věruška
 Branky
 Branky
 Branky
 Lukov
 evangelický kostel
 Lhotsko
 Kladeruby
 Tusculum
 Skalička
 Hrádek u Přílep
 Kasařov
 kostel sv. Josefa
 Vystrkov
 Skalička
 Pržno
 Oprostovice
 Dřevohostice
 zvonice
 Prusinovice
 kostel sv. Havla
 Ústí
 kostel sv. Kateřiny
 Janůvka
 Dobrotice
 Choryně
 Nahošovice
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Peregrina
 lázně
 Přílepy
 Jarcová
 ZOO Zlín-Lešná
 Hranická propast
 Lešná
 Šišma
 Svrčov
 Rybáře
 Arnoltovice
 Kladníky
 Holešov
 pivovar
 smírčí kříž
 židovský hřbitov
 Šachova synagoga
 morový sloup
 Hustopeče nad Bečvou
 Kladníky
 Hustopeče nad Bečvou
 Hradčany
 Helfštýn
 Týn nad Bečvou
 evangelický kostel
 dům U apoštolů
 Krásno nad Bečvou
 Liptál
 radnice
 Žeranovice
 kostel sv. Vavřince
 větrný mlýn
 Hlinsko
 Žeranovice
 Beessova kaple
 Lešná
 Příluky
 železniční viadukt
 kaple sv. Josefa
 synagoga
 mlýnský náhon
 Floriánská kašna
 Perná
 městské opevnění
 radnice
 mariánský sloup
 obecní špitál
 zvonice
 Lipník nad Bečvou
 kaple sv. Rocha
 Vartovna
 kaple sv. Petra
Základní informace místa
ID místa: 13028
Typ místa: příroda
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 6.11.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama