R.1900 zahájena stavba první Křížové cesty, vysvěcana r.1902. Nová Křížová cesta postavena podle plánů Dušana Jurkoviče. Obrazy jednotlivých zastavení pak vytvořil Jano Köhler. Křížová cesta byla dokončena a vysvěcena až v r.1933.
Hlavní obrázek místa
© Ivo Rozehnal 10/2019
Jižně od Bystřice pod Hostýnem je zdaleka viditelná hora Hostýn, dosahující výšky 738 m. Na nižším vrcholu hory leží známé moravské poutní místo s řadou církevních i světských staveb.
Pavel Vítek, 3.9. 2006
historie

V r.1900 byla zahájena stavba první Křížové cesty, nyní zvané Stará, od Sarkandrovy kaple. Dnes jsou pašijové obrazy této Křížové cesty nově překryty plastovým sklem. Všechny obrazy zhotovil malíř Žůrek z Bystřice. V r.1902 byla tato Křížová cesta vysvěcena. Různorodé kapličky první křížové cesty byly přijaty s negativní kritikou. Proto byl přizván architekt Dušan Jurkovič a ten vypracoval projektu nové křížové cesty. 13 kapliček křížové cesty je nepravidelně umístěno severovýchodně od kostela. Z vrcholu od chrámu jich osm klesá, XI. zastavení Ukřižování vystupuje na mohutné terase a Křížová cesta končí u malebného hřbitůvka stávající rotundou XIV. Kladení do hrobu, která se stala pro obě křížové cesty společnou. Jurkovičův návrh XIV. nebyl nerealizován. Pro malířskou výzdobu byl vybrán Joža Úprka, který navrhl obrazy všech zastavení. Realizaci obrazů prováděla firma B. Škardy z Brna novou technikou tzv. sklomalby, která byla neodzkoušená…  číst dále

Pavel Vítek, 3.9. 2006

otvíračka

objekty jsou volně přístupné

6.5. 2005

Zlínský kraj,  Kroměříž  (KM), Chvalčov

Místa v okolí

 Hostýn
 Hostýn
 Chvalčov
 Slavkov pod Hostýnem
 Skalný
 Chvalčov
 Obřany
 kostel sv. Jiljí
 Panský mlýn
 Chlum
 Křídlo
 hraniční kameny
 Loukov
 Libosváry
 Kasařov
 Hrádek u Přílep
 Šaumburk
 Horní Újezd
 Prusinovice
 Dobrotice
 Nový Šaumburk
 kostel sv. Kateřiny
 kaple sv. Floriána
 Komárno
 Lukov
 Přílepy
 Rajnochovice
 Rajnochovice
 Lhotsko
 zvonice
 Tusculum
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Havla
 Dřevohostice
 kaple sv. Anny
 Všechovice
 Holešov
 pivovar
 morový sloup
 židovský hřbitov
 Šachova synagoga
 smírčí kříž
 kostel sv. Mikuláše
 Hradiště
 Kostelec u Holešova
 Nahošovice
 ZOO Zlín-Lešná
 Lešná
 Loučka
 Oprostovice
 Žeranovice
 kostel sv. Vavřince
 Žeranovice
 Hošťálková
 kostel sv. Floriána
 Podolí
 evangelický kostel
 Kostelec u Holešova
 Domaželice
 Šišma
 Rymice
 Janůvka
 Štípa
 Malhotice
 Malhotice
 Rymice
 Rymice
 Čechy
 Hradčany
 Kelč
 Kladníky
 Količín
 Kladníky
 Prusy
 Pavlovice u Přerova
 Věruška
 Pavlovice u Přerova
 Hlinsko
 Želatovice
 Branky
 Skalička
 Branky
 Branky
 Kurovice
 Mysločovice
 kostel sv. Kunhuty
 Kladeruby
 mlýnský náhon
 Vystrkov
 Choryně
 Tlumačov
Základní informace místa
ID místa: 3104
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: křížek, boží muka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 3.9.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama