R.1900 zahájena stavba první Křížové cesty, vysvěcana r.1902. Nová Křížová cesta postavena podle plánů Dušana Jurkoviče. Obrazy jednotlivých zastavení pak vytvořil Jano Köhler. Křížová cesta byla dokončena a vysvěcena až v r.1933.
Hlavní obrázek místa
typické zastavení křížové cesty
© de ardoise 05/2005
Jižně od Bystřice pod Hostýnem je zdaleka viditelná hora Hostýn, dosahující výšky 738 m. Na nižším vrcholu hory leží známé moravské poutní místo s řadou církevních i světských staveb.
Pavel Vítek, 3.9. 2006
historie

V r.1900 byla zahájena stavba první Křížové cesty, nyní zvané Stará, od Sarkandrovy kaple. Dnes jsou pašijové obrazy této Křížové cesty nově překryty plastovým sklem. Všechny obrazy zhotovil malíř Žůrek z Bystřice. V r.1902 byla tato Křížová cesta vysvěcena. Různorodé kapličky první křížové cesty byly přijaty s negativní kritikou. Proto byl přizván architekt Dušan Jurkovič a ten vypracoval projektu nové křížové cesty. 13 kapliček křížové cesty je nepravidelně umístěno severovýchodně od kostela. Z vrcholu od chrámu jich osm klesá, XI. zastavení Ukřižování vystupuje na mohutné terase a Křížová cesta končí u malebného hřbitůvka stávající rotundou XIV. Kladení do hrobu, která se stala pro obě křížové cesty společnou. Jurkovičův návrh XIV. nebyl nerealizován. Pro malířskou výzdobu byl vybrán Joža Úprka, který navrhl obrazy všech zastavení. Realizaci obrazů prováděla firma B. Škardy z Brna novou technikou tzv. sklomalby, která byla neodzkoušená…  číst dále

Pavel Vítek, 3.9. 2006

otvíračka

objekty jsou volně přístupné

6.5. 2005

Zlínský kraj,  Kroměříž  (KM), Chvalčov

Místa v okolí

 Hostýn
 Hostýn
 Chvalčov
 Slavkov pod Hostýnem
 Skalný
 Chvalčov
 Obřany
 kostel sv. Jiljí
 Chlum
 Křídlo
 hraniční kameny
 Loukov
 Libosváry
 Kasařov
 Hrádek u Přílep
 Šaumburk
 Horní Újezd
 Prusinovice
 Dobrotice
 Nový Šaumburk
 kostel sv. Kateřiny
 kaple sv. Floriána
 Komárno
 Lukov
 Přílepy
 Rajnochovice
 Lhotsko
 zvonice
 Tusculum
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Havla
 Dřevohostice
 kaple sv. Anny
 Všechovice
 Holešov
 pivovar
 morový sloup
 židovský hřbitov
 Šachova synagoga
 smírčí kříž
 kostel sv. Mikuláše
 Hradiště
 Kostelec u Holešova
 Nahošovice
 ZOO Zlín-Lešná
 Lešná
 Loučka
 Oprostovice
 Žeranovice
 kostel sv. Vavřince
 Žeranovice
 Hošťálková
 kostel sv. Floriána
 Podolí
 evangelický kostel
 Kostelec u Holešova
 Domaželice
 Šišma
 Rymice
 Janůvka
 Štípa
 Malhotice
 Malhotice
 Rymice
 Rymice
 Čechy
 Hradčany
 Kelč
 Kladníky
 Količín
 Kladníky
 Prusy
 Pavlovice u Přerova
 Pavlovice u Přerova
 Hlinsko
 Želatovice
 Branky
 Skalička
 Branky
 Branky
 Kurovice
 Mysločovice
 kostel sv. Kunhuty
 Kladeruby
 mlýnský náhon
 Vystrkov
 Choryně
 Tlumačov
Základní informace místa
ID místa: 3104
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: křížek, boží muka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 3.9.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama